Ana Sayfa / Akustik / Gitarı Usulca Ağlayan Bir “Beatle”: George Harrison

Gitarı Usulca Ağlayan Bir “Beatle”: George Harrison

Dünyaya bakıyorum ve döndüğünü fark ediyorum
Gitarım usulca ağlarken.
Her hatayla kesinlikle öğreniyor olmalıyız
Gitarım usulca ağlarken. –
George Harrison

Bir George Harrison bestesi olan “While My Guitar Weeps”, George Harrison’ın dünya görüşü ve yaşamını özetler gibidir adeta. En sessiz Beatle olarak anılırken o, dünyayı inceledi ve içinde yatan müziği görmüş oldu. Kimi zaman hislerini, bir kadının gülüşünün bir yerinde(Somewhere in her smile she knows) buldu, kimi zaman uzun, soğuk, yalnız bir kıştan sonrasında doğan güneşte(Little darling, it’s been a long cold lonely winter), bazense her şeyin geçecek olması umudunda(All things must pass). Gitarı ve kendisi usulca ağlarken, o kendi içindekileri notalara döktü, yaşamın ne olduğu sorusunu notalarda aradı(What is life?). Genel anlamda sessiz, kimi zaman hırçın, kimi zaman coşkun, kimi zaman kırılgandı fakat daima bizlerden biri oldu. Bizim duygularımızı, yaşamlarımızı söyledi şarkılarında. Dünyaya hem Beatles ile beraber hem solo albümleriyle olsun oldukca kıymetli eserler bıraktı ve müzik tarihinin en iyi gitaristlerinden biri olarak tarihe geçti. Acaba çocukluğunda, Paul Maccartney ile karşılaşmadan ilkin bunların bilincinde mıydı?

George Harrison, uzun, yalnız ve soğuk bir kış sabahında Liverpool’da 25 Şubat 1943 tarihinde dünyaya bir güneş benzer biçimde geldi. George’un çocukluğunda anası Louise Harrison, onu müzikten daha mutlu eden bir şey olmadığının farkına varmıştı. Fazlaca iyi bir müzik dinleyicisi olan Louise, George’a hamileyken her hafta Radio India isminde Hint müzikleri icra eden bir radyoyu dinlemişti. George’un gitarı eline alıncaya kadar müzikle beraberliği bu şekilde oldu. Ek olarak yaşamının ileriki döneminde Hint kültürü ve müziğine duyduğu hususi ilgi de buradan geliyordu.

“Hakkaten gitarlara merakım var.”

George, bigün okuldan dönerken yan komşusunun evinde Elvis’in Heartbreak Hotelini duydu. İçindeki Rock&Roll ateşinin bu şekilde yandığını söyleyecekti ilerde. George Harrison’ın ilköğretim çağlarında sınıfında olsaydınız onu defterine gitar çizimleri yaparken görebilir ve “Hakkaten gitarlara merakım var” derken duyabilirdiniz.

3 Pound değerinde ilk gitar ve hayatların kesiştiği bir otobüs yolculuğu

Beatles kurulmadan yalnız 3 yıl ilkin George Harrison, 14 yaşlarındayken, babası ona ilk gitarını yalnız 3 Pounda alır. Kısa sürede Elvis haricinde ilk esin kaynakları olarak bahsetmiş olduğu George Formby, Cab Calloway, Django Reinhardtın şarkılarını öğrenmeye adım atar. Abisi Peter Harrison ve dostlarıyla “the Rebels” isminde ilk grubunu kurar. Hayatımızı değiştiren kişilerin ve olayların kim, iyi mi ve ne vakit olacağını hiçbir vakit bilemeyiz. George Harrison’ın yaşamını değiştiren vaka bir otobüste gerçekleşti: Aynı okula giden, birbirini tanımayan fakat müziğe aynı aşama aşık olan iki gencin hayatları kesişti bu yolculukta. Yanına oturan Paul Mccartney ile bu otobüste tanıştı ve kısa sürede Beatles’ın temelleri atıldı.

ortada Paul sağda Harrison galiba deniz sonrası fotosu

Beatles’ın temelleri ve gruba alınmak istenmemesi

Paul Mccartney ve John Lennon‘ın grubu the Quarrymen vardı o zamanlar ve gruplarına iyi bir gitarist arıyorlardı. “Raunchy” adlı şarkıyı en iyi çalan gruba alınacaktı. Harrison, John Lennon ile Paul Mccartney yardımıyla tanıştığında 15 yaşındaydı ve John Lennon, Harrison’ın gruba girebilmek için yaşlarının oldukca ufak bulunduğunu düşünüyordu. Harrison buna karşın Raunch şarkısını o denli muhteşem çaldı ki Lennon’ın Harison’ı gruba almaktan başka çaresi kalmadı. Üçlünün bir araya gelmesiyle Beatles dünyaya bir güneş benzer biçimde hayata merhaba dedi ve o şekilde bir mevkiye terfi etti ki kişilerden bağımsız hale geldi.

Beatles Yılları ve Hint Kültürüyle İlişkisi

Beatles’ın ikinci albümü “With the Beatles” ile beraber tamamen kendine ilişkin olan ilk bestesi “Don’t Bother Me” gösterildi. George, bu şarkıyı hasta bir halde “Acaba ben şarkı yazabilir miyim?” düşüncesiyle kaydettiğini deklare etti. George Harrison’ın en sevilmiş olduğu Beatles albümü olan “Rubber Soul”da tesiri oldukca daha kuvvetli bir halde hissedilmeye başlandı. The Byrds ve Bob Dylan‘dan almış olduğu ilhamla birlikte öteki Beatleları folk-rock çizgisine yönlendirdi. Bununla beraber Rubber Ring çıkmış olduğu zamanlar ciddi bir halde Hint kültürü ve müziğiyle ilgilenmeye başladı. Usta sitarist ve önder Hindulardan kabul edilen Ravi Shankar‘dan sitar ve öteki geleneksel Hint enstrümanlarını çalmayı öğrendi. Uyuşturucu kullanımı onu Hint kültüründeki meditasyonlara yönlendirdi ve yoga yapmayı da Hindistan’dayken öğrendi. Hint klasik müziğinden almış olduğu ilhamla birlikte şarkılarda bu ögeleri kullanmaya başladı. Norwegian Wood‘da geleneksel Hint enstrümanı sitar çaldı. Çocukken annesinin dinlediği Hint radyosu bu yönelimde büyük bir hisse sahibi.

Beatles’ın en yenilikçi albümü Revolver‘da dört değişik şarkı kendine aitti: Taxman, Love You To, I Want to Tell You. Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümünde, gene Hint kültüründen esin alarak bestelediği “Within You Without You” bestelediği en güzel parçalardan biri oldu. While My Guitar Gently Weeps, Beatles’ın “White Album”ünde kendine yer buldu. Harrison, bu şarkının sözlerini, insanların zorda kaldıkları anda onlara yol gösterecek Hinduizm’e hususi bir kitaptaki sözcükleri rastgele açarak yazdı. Abbey Road albümü için bestelediği Something ve Here Comes to Sun, Beatles denince aklımıza gelen ilk şarkılardan oldu ve George’un ilk 1 numara hiti oldu. 1968 senesinde Bob Dylan ile tanıştıktan sonrasında Beatles’ın iki demirbaşı Paul ile John’dan kafi kıymet görmediğini düşündü ve kargaşa ve bunalımlı bir dönem geçiren Beatles’tan, Ringo’dan sonrasında 1970’de ayrıldı. Beatles dağıldı kısa süre sonrasında bildiğiniz benzer biçimde fakat kişilerden bağımsız olarak daima yaşadı ve dünyanın sonuna kadar da yaşayacak.

“Beatles hepimiz olmadan da yaşayacaktı” – George Harrison

Solo Kariyeri ve “Her Şey Ne olursa olsun Geçmeli”

İlk iki solo emek harcaması Wonderwall Music ve Electronic Sound, enstrümantal, bununla birlikte yer yer deneyselliğe kayan batı müziği ve doğu kültürünü karıştıran çalışmalardı. İki albümden sonrasında George Harrison, yaşamın anlamını aramış olduğu, tanrıya seslendiği, ölümün sanatını yapmış olduğu en duygusal, kalplerimizi titreten, duygularda yolcuğa çıkaran 70’lerin en başarıya ulaşmış albümlerinden kabul edilen “All Thing Must Pass”i çıkarttı. Tanrıya ellerini açmış olduğu şarkısı My Sweet Lord, George Harrison’un en meşhur bestesi oldu. Ek olarak albümden What is Life?, Hear me Lord, Isn’t It Pity? öne çıktı.

Sevgimizle dünyayı kurtarabiliriz – George Harrison

Living In The Material World, Dark Horse, Extra Texture, Thirty Three & 1/3 öteki başarıya ulaşmış solo albümleri oldu 1980’lerde. George Harrison adıyla çıkardığı albümün Dark Sweet Lady şarkısı, son eşi Olivia için kaydettiği en güzel aşk parçalarından biri.

George Harrison’ın dahiliğinin ve müzik tarihinin gerek besteci gerekse gitarist olarak en mühim isimlerinden biri olmasının altında yatan nokta, değişik müzik türlerinden almış olduğu ögeleri Rock&Roll’la birleştirmesi ve duygularıyla beraber, ortaya dinlediğimiz öteki müzik eserlerinden değişik bir şeyler koymasıydı. Bununla beraber Beatles ve solo şarkılarıyla verdiği mesajlardı… O, dünyayı kendinin bir parçası olarak görmüştü, sevgisini katmıştı etrafındaki insanlara ve şarkılarına. Bu yüzden George Harrison’ı andığımızda aklımıza gelen ilk kelimeler içtenlik ve içtenlik olabiliyor. Stephan Hawking, sessiz insanların zihinleri en gürültülüdür demişti. Yaşamı süresince en sessiz Beatles üyesi olarak gösterilen George Harrison da sesli bir zihne sahipti. Duygusallığını, içtenliğini ve samimiyetini bu yüzden içimize dokunacak şekilde ifade etmişti gitarıyla ve sesiyle beraber.

2001 senesinde kaybettiğimiz George Harrison için düzenlenen anma konserinde Tom Petty, Prince, Steve Winwood, “While My Guitar Gently Weeps” parçasını George Harrison için yorumladı. While My Guitar Gently Weeps’in sözleriyle başladığımız yazıyı efsaneleşmiş şarkının bu performansı ve sözlerinin en etkisinde bırakan kısmı ile bitirelim:

Hepinize bakıp uyuyan sevgiyi görüyorum
Gitarım usulca ağlarken.
Hepinize bakıyorum
Hala gitarım usulca ağlar. 
Senin gitarına bakarken ve şarkılarını dinlerken ikimiz de sevginin ne demek bulunduğunu hissediyoruz. İyi ki bu dünyaya geldin ve bizimle şarkılarını paylaştın.

Sizler için seçtiğimiz George Harrison şarkıları için playlistimize bakabilirsiniz:

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir