Ana Sayfa / Galeri / Genç sanatçıların eğitimini desteklemeyi temel amaçlarından biri

Genç sanatçıların eğitimini desteklemeyi temel amaçlarından biri

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ  ‘‘ANADOLU’DAN İZLENİMLER‘‘ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRİYOR
Genç sanatçıların eğitimini desteklemeyi temel amaçlarından biri sayan İyilik İçin Sanat Derneği, “Anadolu’dan İzlenimler” adı altına yeni projesini hayata geçiriyor.
Proje kapsamında Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki güzel sanatlar fakültelerinde eğitimlerini sürdüren, maddi olanakları kısıtlı, başarı göstermiş öğrenciler gruplar halinde İstanbul’da konuk edilerek, sanat ortamıyla tanıştırılacak, gelişimlerine katkı sağlanacak.  Öğrencilerin ziyaretlerinin peşinden iki ay içinde üretecekleri birer yaratı, proje adı olan Anadolu’dan İzlenimler adlı sergide sanatseverlere ulaştırılacak.
Projenin ilk etabında bir grup talebe, Eylül ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV) gerçekleştirilecek 15. İstanbul Bienali ile 12. Contemporary İstanbul etkinliklerinde ağırlanacak.
Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, internasyonal platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi çıkar beklentisi olmayan sanata gönül vermiş hanımefendilerin öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği Anadolu’daki gençlere ulaşıyor.
“Anadolu’dan İzlenimler” projesini hayata geçiren İyilik İçin Sanat Derneği, Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki güzel sanatlar fakültelerinde eğitimlerini sürdüren, maddi olanakları kısıtlı, başarı göstermiş öğrencileri gruplar halinde İstanbul’da konuk ederek, sanat ortamıyla tanışmalarını sağlayacak.
Anadolu’dan 12 Üniversiteye Müracaat Yapılmış oldu
İyilik İçin Sanat Derneği, proje kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Malatya Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Şanlıurfa Harran Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakülteleri’ne başvuruda bulunmuş oldu. Her üniversitenin belirleyeceği toplamda 36 başarı göstermiş talebe derneğin konuğu olarak 13 – 16 Eylül tarihleri içinde 3 gün süresince İstanbul’da ağırlanacak.  Öğrenciler, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV) gerçekleştirilecek 15. İstanbul Bienali ile 12. Contemporary İstanbul etkinliklerine katılacaklar.
Derneğin kurduğu İyilik İçin Sanat Derneği Atölyesi’nde çalışan başarı göstermiş genç sanatçı adaylarının ve sanat danışmanlarının eşlik edeceği program çerçevesinde, seçilen öğrenciler ulusal bazda düzenlenen en mühim sanat etkinliklerini gezme, İstanbul’u ve İstanbul’daki kültür, sanat ortamına ilişkin düşünce edinme, sanat galerileriyle tanışma, sanatçılar ve sanatseverlerle söyleşi etme imkanı bulacaklar.
Selin Bozkurt: “Sanatın erişilebilir kılınması için 5 yıl içinde hedefimiz olan 180 öğrenciye ulaşmak istiyoruz”
İyilik İçin Sanat Derneği Kurucusu Selin Bozkurt, projeyi değerlendirirken, şunları söylemiş oldu:
“Anadolu’dan İzlenimler projemiz için şu anda 12 kent belirledik. Buradaki üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri ile irtibata geçtik. Her üniversiteden 2 ya da 3 öğrenciye İstanbul’daki sanat ortamını gezip görme imkânı sunacağız. İlk gezimizi Eylül ayında düzenlenecek 15. İstanbul Bienali ile 12. Contemporary İstanbul etkinliklerini dikkate alarak 13-16 Eylül tarihleri içinde gerçekleştireceğiz. Bu projeyi benzerlerinden ayrıştıran en mühim özellik bir tek büyük şehirlerdeki üniversitelerle sınırı olan kalınmaması Anadolu’nun tüm illerindeki üniversitelere ulaşıyor olmasıdır.  En önemlisi oradaki gençler için sanatın erişilebilir kılınmasıdır.  5 yıl içinde hedefimiz olan 180 öğrenciye ulaşmak istiyoruz. Ziyarete katılan öğrencilerimizden döndükten sonrasında 2 ay içinde bir yaratı üretmelerini istiyoruz. Bu eserler projemizin adı olan Anadolu’dan İzlenimler adlı sergide toplanarak taçlandırılacak ve geniş kitlelere duyurulacak.”
İyilik için Sanat Derneği’nden Genç Sanatçıların Eğitimine Destek
İyilik İçin Sanat Derneği, genç sanatçıların eğitimine destek vermek suretiyle İstanbul’da İyilik İçin Sanat Atölyesi’ni kurdu. Her yıl Mimar Sinan (MSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olmuş, yüksek lisans eğitimini yapmış sadece sanat üretimine olanak bulamayan genç sanatçı adayları atölyede MSÜ Fotoğraf Kısmı eski Öğretim Üyesi Ressam Prof. Dr. Nedret Sekban ve Öğretim Görevlisi Ressam Aslı Özok desteğinde çalışmalarını sürdürüyor. Dernek hem de atölyede sanat üretimi hayata geçirmeye devam eden genç sanatçı adaylarını, her hafta düzenlemiş olduğu sanat buluşmalarıyla sanatçı ve sanatseverlerle bir araya getiriyor. Bu proje ile genç sanatçı adaylarının sanat üretimi yapmalarına olanak sağlamanın yanı sıra ilişki yönetimlerine katkıda bulunmak hedefleniyor.
İyilik için Sanat Derneği tarafınca meydana gelen bir öteki projede ise, Mimar Sinan Üniversitesi’nin fotoğraf, heykel, mimarlık bölümlerinde okuyan başarı göstermiş öğrenciler dünyanın en mühim sanat merkezlerine gönderiliyor. Öğrenciler, derneğin sanat danışmanları tarafınca belirlenen program çerçevesinde New York, Paris, Floransa, Barselona ve Londra’da yedi gün süreyle müze ve galerileri gezme şansına haiz oluyorlar.
İyilik İçin Sanat Derneği Hakkında
Sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, her kesimden pek oldukca sanatseverin sanat paydasında buluşmuş olduğu bir köprü oldu. Dernek olarak, her hafta tertipli olarak ülkemizi internasyonal platformda temsil eden sanatçıların atölyelerinin yanı sıra yurtdışındaki mühim sergi ve sanat buluşmalarına ziyaretler gerçekleştirmektedir.  “İyilik İçin Sanat” felsefesiyle yola çıkan Dernek, her yıl Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarı göstermiş gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor. Dernek,  2016 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi 3’ncü derslik talebesi 5 tane öğrenciyi New York, Paris, Floransa, Barselona ve Londra’ya sanat merkezlerini ziyaret etmeleri için gönderdi. 10 genç sanatçı adayının üretimlerini paylaşabileceği yeni bir alan sağlamak ve bu platform tanıtımlarını yaparak sergileme alternatifleri yaratmak amacıyla İyilik İçin Sanat Derneği, Nedret Sekban ve Aslı Özok yönetiminde İyilik için Sanat Atölyesi’ni faaliyete geçirdi.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir