Ana Sayfa / Albümler / Gelmiş Geçmiş En İyi Albümlerden Biri: Thriller

Gelmiş Geçmiş En İyi Albümlerden Biri: Thriller

Thriller dendiğinde eminiz ki tüm müzikseverlerin kulağında şarkının nakaratı çınlamaya adım atar. Her insanın bir kez bile olsa dinlediği bu şarkı hem de Michael Jackson‘ın efsanevi albümünün de adıdır. Beraber bir vakit yolculuğuna çıkıp Thriller albümüne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Tüm zamanların en oldukça satan albümü olan Thriller, 1982 yılının kasım ayında piyasaya sürüldüğünde albümün bu denli başarıya ulaşmış olacağını kim bilir kimse beklemiyordu. Albüm kapağında beyaz ekibi ile gördüğümüz King of Pop, 80’leri kasıp kavuran bir albüme imza atmıştı. Fakat Thriller o denli başarılıydı ki periyodunu aşıp günümüze kadar geldi ve zamansız bir albüm olarak müzik tarihinde zirveye yerleşti.

Albümün açılış parçası Wanna Be Startin’ Somethin’, güzel bir albümle buluştuğunuzun müjdeleyicisi adeta. Modunuzu yükseltecek bu şarkının söz ve müziği Michael Jackson’a ilişkin. Peşinden gelen şarkı Baby Be Mine ise temposu ilk şarkıya bakılırsa birazcık daha düşük fakat ritimleri kesinlikle sizi içine alan bir şarkı. Albümün geneline bakıldığında her şarkı sizi ayrı ayrı sarıyor, ki bu da niçin dünya genelinde bir albüm bulunduğunu kanıtlıyor.

Thriller’ın aslolan başarısı ise albümde art arda yer edinen, sanki bir “trio” tesiri yaratan şarkılardı. Bu şarkılar albümün hitleri olmakla kalmayıp, Michael Jackson’ın ve müzik tarihinin en güzel hitlerinden oldu. Şarkılar sırayla şu şekildedir: Thriller, Beat It ve Billie Jean. Hepsine ne kadar aşinayız o şekilde değil mi? Adlarını görünce her insanın zihninde ritimlerini duyabildiği kaç şarkı yapılmıştır bugüne dek? Bunun ilk örneği MJ değildi bir ihtimal, fakat en iyi ve güzel örneği kesinlikle o oldu.

Michael Jackson, Thriller albümü ile 26. Grammy Ödülleri‘ne de damgasını vurdu. Ödül töreninden 8 Grammy ile evine dönen sanatçı, kimsenin yadsıyamayacağı başarısını taçlandırmış oldu. Bu ödüller içinde En İyi Adam Pop Vokal de vardı En İyi Adam Rock Vokal de! Senenin Kaydı “Beat It” olurken, “Billie Jean” En İyi Blues Şarkı ve En İyi R&B Adam Vokal ödüllerini getirmişti. Tüm bu saydıklarımızın peşinden Senenin Albümü ödülünün hangi albüme gittiğini tamamımız tahmin edebiliyoruz değil mi? Doğal ki Thriller!

Peki Thriller yalnızca şarkılarıyla mı konuşulmuştu? Hayır, yalnız kayıtlarının güzelliğiyle döneme damgasını vurmamıştı Michael Jackson. O, kliplerde bir nevi çığır açan isimdi hem de. Thriller klibini hatırlayanlar bilir, klip bir kısa film tadında ve uzunluğundadır. Bir korku filmi klasiğini çağrıştıran klibi ve Michael Jackson’ın ikonik kırmızı ceketini kim unutabilir ki…

Jackson, Thriller sonrasında çıkan öteki albümlerinde de kliplerine özendi ve hepsini birer kısa film şeklinde çekmeye devam etti. Tüm kliplerinin bir hikayesi ve kurgusu vardı. Kliplerinde anlattığı hikayeye canlı performanslarında da yer verdi. Sahne şovlarıyla da hepimizi büyüleyen MJ, canlı performansların günümüzde bu kadar gelişmiş olmasının en büyük sebeplerinden biridir.

Konserleri devamlı tıklım tıklım olan King of Pop, en oldukça alkış ve çığlığı Thriller’dan çıkan hitler ile alıyordu. Bilhassa Beat It’in sahne performansı bir dinsel tören haline dönüşmüştü. Şarkının sonlarına gelirken atılan gitar soloları Jackson’ın gitaristi tarafınca icra edilirken, Michael Jackson da ona birlikte rol alıyordu.

Thriller’ın bir öteki dönüm noktası ise şüphesiz Michael Jackson’ın kendine özgü dans figürleri ve Moonwalk oldu. Jackson’ın Billie Jean ile ortaya çıkardığı Moonwalk, bugün bile dans performanslarında kullanılan hususi bir figür olarak hayatımızdaki yerini koruyor. Ek olarak Michael Jackson’ın süratli ayak hareketleri ile yapmış olduğu dansları günümüzde Michael Jackson Dansı olarak bir dans türüne de dönüştü.

Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel albümlerinden olan Thriller, yalnızca satış rakamlarıyla değil müziğin her alanına sağlamış olduğu katkılarla da efsanevi bir albüm olmuştur. Thriller, şarkılarının hiçbir dönem demode kalmadığı, yenilikler yarattığı ve milyonlarca hayata dokunduğu için devamlı saygıyla anılacak bir başarı örneği.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir