Ana Sayfa / Spor / Futbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Futbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Futbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Futbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Dünyanın en oldukca takip edilen sporlarından önde gelen futbol son zamanlarda bir tek bir spor değil bununla birlikte bir sanayi ve iş alanı haline gelmiştir. Stadyumlara, futbolculara, sponsorlara ve antrenörlere meydana getirilen yatırımlar düşünüldüğünde dünyanın en fazla maddi kazanç elde eden alanlarından birisi futbol olmuştur.

Futbol, 11 kişilik iki takımın 90 dakika süresince birbirlerine üstünlük sağlamak için savaşım ettikleri bir spordur. Bir orta yargıcı, iki yan yargıcı, iki çizgi hakemi ve bir de destek yargıcı olmak suretiyle altı yargıcı tarafınca yönetilir. Ofsayt kuralları ve gol kararları destek hakemlerin katkısı ile yönetilir. Bunun dışındaki kuralları yöneten ve tatbik eden şahıs ise orta hakemdir. Oyun kuralları haricinde hareketlerde bulunan sporcular sarı kart yada kırmızı kart ile cezalandırılır ve kırmızı kart alan oyuncu sahayı terk etmek durumunda kalır. İki takımın da üç oyuncu değişiklik yapma hakkı vardır.

Futbolda en mühim unsur goldür. Bu yüzden takımlar belirli bir seviye halinde rakip kaleye atakta bulunur. Her takımın belirli bir oyun şablonu vardır. Taktik ve teknik mevzular, takımların teknik direktörleri tarafınca yönetilir. Futbolcuların rakip takıma açık vermemesi için kademeli olarak müdafa yapması ve ekip arkadaşlarının açık bıraktığı alanları kapatması gerekir. Kontra atak, direkt saldırı şeklinde taktikler de gol bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

Futbolda fizik ve kondisyon oldukca önemlidir. 90 dakika süresince eksiksiz bir halde savaşım edebilmek için maç öncesindeki antrenman programlarına uymak gerekir. Bu programlarda adele sakatlıklarının önüne geçebilmek için çeşitli ısınma hareketleri yapılır. Ek olarak kardiyo programları da salon çalışmalarında uygulanır.

Maç öncesi antrenmanlarda uygulanan çift kale maç, ikiye iki top kapma emek harcamaları ve duran top emek harcamaları şeklinde müsabakaya hazırlık emek harcamalar yapılır. Bu çalışmalarda oyuncuların top kontrolü ve tekniği geliştirilir. Takımların özgür vuruş ve frikik organizasyonları, duran top kullanıcıları uygulanır. Bu oyuncular her takımda evvelinde belirlenmiştir.

Futbolda tertipli beslenme de oldukça önemlidir. Antrenmanlar ile beraber maç öncesinde ve maç sonrasında bir beslenme programı uygulanır. Futbolcuların oldukca enerji kaybetmesi sebebiyle protein, karbonhidrat, kalsiyum şeklinde mineralleri alması süt, yumurta, kırmızı et, balık ve taze meyve şeklinde gıdaları tüketmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir