Ana Sayfa / Galeri / Fotogram Atölyesi

Fotogram Atölyesi

FOTOGRAM ATÖLYESİ

Eğitmen: Remziye Akçay

14 Mart 2016, Pazartesi, 19:30-21:30
4 Hafta

Katılımcı Sayısı: 5 Şahıs
Fotogram: Man Ray

Fotoğraf makinesi kullanmadan düşünüzdeki, düşüncenizdeki fotoğrafı yaratmak  istiyorsanız bir meditasyon odası olan karanlık odada  buluşalım.

Yaratıcı düşünceyi  fotogram üstünden açığa çıkarmak hedeflenmektedir.Malzemeyi tanımak, dokunmak, sezmek, düşünceyi tasarlamak ve bunu fotoğraf kağıdı üstüne aktarabilmek imalathane çalışmasının amaçları içinde yer verilmiştir.

Bir aylık süreçte dört kez buluşulacak, ilk hafta fotogram , karanlık oda ve kullanılacak malzemenin ışık geçirgenliği ile ilgili   bilgilendirme yapılarak  fotogram örneklerinden karma bir sunum yapılacak. Üç hafta süresince karanlık odada uygulama yapılacak.

REMZİYE AKÇAY
1959’da Kiğı’da dünyaya geldi. Eğitimini Kimya ve Felsefe dallarında tamamladı. Sav konusunu seramik üstüne hazırladı. Doğduğu bölgenin renklerini ,nefes almış olduğu kent İstanbul’un sanat etkinliklerini ve kaosunu hep yüreğinde taşıdı.1987’de Hatay’da Süleyman Erberk fotoğraf atölyesinde fotoğraf dersleri alarak sanatla alakalı faaliyetlerine başladı.1994’te İFSAK’ta fotoğraf seminerlerine katıldı. İlteriş Tezer Atölyesinde Siyah-Beyaz fotoğraf üretti, imalathane bünyesinde ve İFSAK’ta birçok karma sergide  yer aldı. Loris Medici Alternatif Baskı Teknikleri Atölyesine ve Selim Evci Kısa Film Atölyesine katıldı. 2004’te Sabir Mehtiyev’den,2011’de Cansen Ercan’dan  fotoğraf dersleri aldı.2009-2010’da Feridun Andaç Yazı Atölyesine katıldı. İFSAK ve TFSF’de yönetim kurulu üyeliği yapmış oldu. İFSAK ve FOTOGEN üyesidir. Bir meditasyon odası olan karanlık oda,fotogram,alternatif baskı teknikleri, öykü ve tecrübe etme tutkuları içinde. Fotoğrafları hususi koleksiyonlarda yer aldı.Eserlerini merak + gören göz + duygu gözü ile oluşturuyor.Üsküdar’daki atölyesinde  yazı, görsel ve eğitim yolculuğuna devam ediyor.
“Ceren’in Gerçeği-Düşü-Endişesi” 1997 ve
” Penceremden”Kuzguncuk  1999  adlı saydam gösterilerini hazırladı.
“Çağrışımlar” 2005 YTÜ-Beşiktaş ,
“Eski Evler ve Yaşam” 2006  YEM -Harbiye  kişisel fotoğraf sergilerini hazırladı.
Temel Fotoğraf Bilgisi kitabına “Sanat Akımları ve Fotoğraf “bölümünü hazırladı.2013-TFSF
1996-1997  İFSAK “Ayın Fotoğraf Yarışması -Siyah-Beyaz”1.lik ödülünü aldı.
1996 CEFIC  Science Education Award

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir