Ana Sayfa / Galeri / FKMde sergi: İSTANBUL UNDERGROUND: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı

FKMde sergi: İSTANBUL UNDERGROUND: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı

Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine’in edebiyat danışmanlığını yapmış olduğu sergi, Minik İskender, Hakan Günday, Aslı Erdoğan, Metin Kaçan şeklinde yazarların portreleriyle ziyaretçileri yeraltı edebiyat dünyasında bir yolculuğa çağrı ediyor. 24 Mayıs’da Fransız Kültür Merkezi’nde açılacak olan sergi 13 Temmuz’a kadar ziyarete açık.

Marjinal yazarlar her türlü sınıflamanın haricinde bırakılırlar : Onlar, 2000’li yılların Türkiye’sinde, başka bir edebiyatın ve alternatif bir sanat üretiminin kanıtıdırlar. Genişleyen büyük kentlerin anonimliği içinde ayrı bir yerde duran bu yazarların metinleri dergilerde, bloglarda, kimi zaman bir şiirde ya da Metin Kaçan’ın Ağır Roman’ı şeklinde bir efsaneleşmiş bir anlatıda gün ışığına çıkıyor.

Bohem Hayata Elveda! Fazlaca hareketli ve sert Yeraltı kültürü, Beyoğlu ve Kadıköy’ün mahallelerinden çıkarak, tüm şehre yayıldı. Minik İskender, Hakan Günday, Altay Öktem, Metin Kaçan, Sibel Torunoğlu, Batuhan Dedde, Niyazi Sıkıntılı ya da Hüseyin Avni Dede… Tüm bu değişik adların ve imgelemlerin ortak bir noktası var: Türk ruhunu ve nevrozlarını tarayarak açığa çıkarmak. Neşeli şakacılar, köktencilik kötümserler, kedi köpek şeklinde birbiriyle çatışan, genç ya da daha azca genç yazarların oluşturduğu bir çeşit tesadüfi direniş topluluğu yazınsal ve sanatla alakalı yaşamın basmakalıplarına karşı farklılığını ve direnişini  haykırıyor.

ABD’daki Beats ya da 1980’lerde İngiltere ve Fransa’daki punk akımlarının temsilcisi yazarlar şeklinde Türk Yeraltısı’nın  başkaldıran asileri de bugünlerde kültürel bir Yeni Doğuş’un oyuncuları olarak boy gösteriyorlar.

Şüphe ve kimi zaman küçümsemeyle karşılanmış Yeraltı akımı yapıtları şimdilerde her biri modern edebiyatın temel taşları olarak kabul ediliyor. Bu yapıtlar 1960’lı yılların Türk modernistlerinin duygusal ve Bohemlik mitosunu tekrardan canlandırıp devam ettiriyor.

Philippe Dupuich tarafınca 2013 ile 2016 yılları aralığında  edebiyat dünyasının bu görünmeyen simalarının geniş planda çekilmiş portreleri  kentsel heyecanı ve küreselleşmiş bir megalopolün  canlılığını konu alıyor. Arka planda çarpıcı bir Istanbul manzarasının yer almış olduğu Philippe Dupuich’in fotoğrafları Fransız Kültür Merkezi’nde seyircilerle buluşuyor.

Timour Muhidine, edebiyat danışmanı

Fotoğrafçı : Philippe Dupuich 

Bağımsız sanatçı Philippe Dupuich edebiyatla bağlantılı birçok projeye imza attı. “Sur les traces d’Amkoullel, l’enfant peul” (Actes Sud), “La Réunion, île de mille part” (Actes Sud, 2001), “Nos Quartiers d’été” (Le Temps qu’il fait, 2004),  “Le Caire qui bat” (Michalon, 2006), “Empreintes et métamorphoses. Le bassin minier Nord-Pas-de-Calais” (Ouest-France, 2008) ve “Sous le soleil de Bernanos, Itinéraire avec Tahsin Yücel en Artois” (Empreintes temps présent, 2010) şeklinde yazınsal derlemelere fotoğraflarıyla katkı sağlamış oldu.

Edebiyat danışmanı : Timour Muhidine

Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine, Actes Sud yayınevinde “Lettres turques” adlı koleksiyondan mesuldür.  Hem de Paris’teki yüksek öğretim kurumu Inalco’da ders vermektedir.

Sergi bilgileri

Açılış : 24 Mayıs Çarşamba saat 19 :00 – Fransız Kültür Merkezi

Sergi tarihleri: 24 Mayıs – 13 Temmuz 2017

Giriş parasızdır.  

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir