Ana Sayfa / Biyografi / Fatih Sultan Mehmet’in Fedaisi Kara Murat Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet’in Fedaisi Kara Murat Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

31Fatih’in Fedaisi Kara Murat; Hürriyet, Günaydın gibi gazetelerin yayın yönetmenliğini yapmış Rahmi Turan’ın yarattığı bir çizgiroman kahramanıdır.

Yapımcı Türker İnanoğlu sinemaya uygun olduğunu görerek çizgiromanın yayın hakkını satın aldı ve başrolü Cüneyt Arkın’a verdi.

Filmin kadın başrolünde ise Saklambaç gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci olan kızın oynayacağını açıkladı. Ki o yıl güzellik tacını Hale Soygazi giydi. Gelenek 1976′da bozuldu.

Kara Murat: Fatih’in Fedaisi adı verilen film, 1972 yılında, Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Rumelihisarı, Yıldız Sarayı gibi tarihi mekanlarda çekildi ve vizyona girdiğinde büyük ilgi gördü.

Sonraki 5 yıl boyunca her sene bir Kara Murat filmi çekildi. Başrolü Cüneyt Arkın ve Saklambaç’ın o yılki kraliçesi oynadı.

1973 yılında çekilen Kara Murat: Fatih’in Fermanı filminde Meral Orhonsoy, 1974 yapımı Kara Murat: Ölüm Emri’nde Melek Ayberk, 1975′te çekilen ‘da Başak Doğu, 1976 yapımı Kara Murat Şeyh Gaffar’a Karşı’da Seren Erdem kadın başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Saklambaç güzeli geleneği, 1976 yılında çekilen Kara Murat: Denizler Hakimi filminde bozuldu.

Filmde Cüneyt Arkın ile beraber Sevda Karaca rol aldı.

Seri, 1977 tarihli Kara Murat – Devler Savaşıyor filmi ile noktalandı. Finalde Kara Murat’a eşlik eden güzel kadın ise Canan Perver oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir