Ana Sayfa / Albümler / Everblaze Röportajı: Ata Çetin Cevaplıyor

Everblaze Röportajı: Ata Çetin Cevaplıyor

Türkiye’de metal müzik adına oldukça azca ve kıymetli gruplar ayakta kalabildi. Buna karşın Türkiye’deki gençlik, metal müzikten vazgeçmedi. İstanbul kökenli olan Everblaze grubu da vazgeçmeyen gençlerden oluşuyor. İlk albümlerini 2015’te çıkardılar, tarzları ise Experimental Rock/Alternative Metal. Grup üyeleri ise şu şekilde; vokalde Mert Dinçer, lead gitarda Alim Aslan Kospak, ritim gitarda Sarper Hanef, bass gitarda Bugay Kökdemir ve davulda Ata Çetin. Gruptan Ata Çetin’i yakaladık ve Everblaze hakkında öğrenmek istediğimiz her şeyi sorduk. 🙂

Iyi mi bir araya geldiniz?

Ilk olarak Everblaze olarak Wannart ve Ceren Yılmaz’a bu röportaj için teşekkür ederiz. 🙂

Everblaze’in geçmişi birazcık ilgiçtir ki bir araya gelişimiz 2012 şeklinde gözükse de aslen 2000’e dayanıyor. Sarper, Bugay ve ben aynı anaokulundaydık. İlkokulda da hep birlikte okuduk. 9 yıl beraberdik doğrusu, beraber büyüdük. Hususi bir ilkokulda okumanın güzel sorumluluklarından biri de her birimizin bir müzik enstürmanıyla uğraşmasıydı. Bugay ile Sarper daha çocuk yaştan gitar derslerine, ben ise keman derslerine başlamıştım. 8 yaşından 14 yaşına kadar mecburi dersler bulunduğunu düşünün. 🙂 Müzikle ve birbirimizle tanışmamız bu şekilde gerçekleşti diyebiliriz. Birbirimize hep sevdiğimiz şarkıları dinletip fikirlerimizi paylaşıyorduk. Müzik grubu hayallerimiz bu yıllara dayanır aslen.

Lise eğitiminde Sarper, Bugay ve ben ayrı liselere düşmüştük. Fakat ben gittiğim lisede Mert ile tanıştım, kemandan davula geçişim de lise yıllarımda oldu hatta. Mert ile kurduğumuz müzik grubu ile lisemizi temsilen Liselerarası müzik yarışmasına katıldık. Sarper de kendi lisesini temsilen o yarışmadaydı hatta.

Liseden mezun olduktan bir süre sonrasında Mert ile bir müzik grubu kurmaya karar vermiştik. Benim aklıma da doğal olarak ki ilk olarak 9 yıl süresince birlikte büyüdüğümüz çocukluk dostlarım Sarper ve Bugay geldi. 2012’de tamamımız böylece bir araya geldik. Bu süreç içinde birçok lead gitarist ile çalıştık, fakat sonunda Sarper’in referansıyla Alim’i kalıcı olarak Everblaze ailemize kattık.

Müzik tarzınızı neler belirledi?

Müzik tarzımızı naturel olarak dinlediğimiz müzik tarzları belirledi. Çoğumuz değişik değişik grupları dinlesek de, ortak bir noktada buluşabiliyoruz. Grup olma bilinci de aslen bu değil mi? Her insanın değişik zevki ve yaratıcılığının grubumuzun çeşitliliğini etkilediğini düşünüyoruz. Ek olarak grubun karakterinin oturma aşamasında cover grubu olarak konserler verirken çaldığımız şarkılar da tarzımızı etkiledi diyebiliriz.

Şarkı sözlerini genel anlamda kim yazıyor ya da hep beraber mi yazıyorsunuz?

Şarkı sözlerini vokalimiz Mert yazıyor tamamen. Kendisi de bir süreliğine İngilizce öğretmenliği yaptığından, İngilizce şarkı sözü yazımını seviyor ve oldukça ilgili. Onun yazdığı şarkı sözlerine bir tek yorumlarımızı söylüyoruz ve genel anlamda yazılan şarkı sözlerinde Mert değiştirmedikçe bir değişim olmuyor.

Albüm sürecinde neler yaşandı?

EP’miz Everburning Remembrance sürecinde Lead gitaristliğimizde Enes vardı. Onunla da grup olarak iyi – fena birçok anımız var. Everburning Remembrance’ın bestelenme süreci birazcık telaşla oldu diyebiliriz. Altered Fate adlı parçamız esasen evvelinde Single’ımız olarak vardı, fakat konser planları derken 4 parçayı 1 ayda besteleme sonucu aldık grupça. Yazın ev buluşmaları olsun, toplu taşımalar olsun, yaz sinüzitleri olsun, yoğun bir aydı. 🙂 Besteleme sürecinin peşinden mix-master aşamalarında Semhan Aydın’ın katkılarını söylemeden edemeyeceğim. Bu süreçte de bizlerle tecrübelerini paylaşması bizim için inanılmaz oldu doğal olarak. Everburning Remembrance aslen Everblaze için müthiş bir deneyim kazanım sürecidir. Cover grubundan beste grubuna evrilmemizin aşamasıdır.

Türkiye’de dinleyip beğendiğiniz gruplar kimler ya da en sevip beğendiğiniz gruplar nedir?

Başta Murder King, Pickpocket, Pentagram, Hayko Cepkin, Mor ve Ötesi ve Kurban desek de, biz için Chaosnerve grubunun yeri ayrıdır. Dağıldığı için hala mutsuz olduğumuzu söylemeliyiz. Her ne kadar Mert’in abisi Kerem’in vokallerini ve ses mühendisimiz Semhan’ın gitaristliğini üstlendiği grup olsa da, müzikal bütünlük ve kompozisyon olarak kendimizi en yakın hissettiğimiz gruplardan diyebiliriz. Arkadaşlarımız ve beraber konser verdiğimiz Sails of Serenity grubunu da söylemeden edemeyiz aslen, tarzlarında başarı göstermiş bulup sevmiş olarak dinliyoruz, buradan da slm etmek isteriz onlara. 🙂

Peki Ata, senin bir de Polonya’daki Joyride grubuyla bir çalışman var. Bu çalışmanın sana ne şeklinde pozitif yönde ve negatif getirileri oldu?

Negatif getirisi bir tek bu süreçte İstanbul’daki hayatımdan ayrı kalmam sayılabilir. Pozitif yönde getirileri aslen saymakla bitmez. Müzik global bir dil, yabancı milletten insanlarla değişik bir tarzda müzik yürütmek müzikal anlamda birçok şey katsa da, kişisel anlamda da değişik bir vizyon katabiliyor. Ilk olarak değişik milletten kişilerle arkadaşlık ilişkilerinin haricinde, beraber ortak bir noktada buluşup müzikal anlamda üretime geçmek bambaşka bir duygu ve deneyim. Burada olmayan ve burada olursa her şeyin oldukça daha iyi olabileceği birçok şey gözlemledim. Ilk olarak, Joyride ile oradaki bir barın doğaçlama gecesinde davul çalarken tanıştım. Oradaki okulumda da oldukça yoğun olmama karşın, onların beste süreçlerine dahil oldum. Değişik bir tarzdı benim için onların seçimi, fakat bunun bana müzikal bakımdan da inanılmaz şeyler kattığına inanıyorum. Beraber konserler verdik ve bir parçamıza klip çektik. Benim için inanılmaz tecrübelerdi her biri. Burada pek yaygın olmayan 3-4 grubun ortak kiraladığı depo – garaj seçimi stüdyolar orada oldukça yaygın. İyi – fena anıların yanında bana deneyim ve vizyon olarak birçok getirisi olduğuna inanıyorum Joyride ile çalışmalarımın. Hatta bu ilişkiyi bir adım öteye taşıyarak internasyonal bir organizasyona beraber imza atmak istedik, Joyride ile ortak bir konser vermek istediğimizden aslen Everburning Remembrance’ın bestelenme süreci bahsettiğimiz telaşla gerçekleşti. Sorunsuz olarak Joyride’ı İstanbul’da da konuk ettik.

Müzik harici Everblaze üyeleri neler yapıyor?

Everblaze grubunun geneli üniversite talebesi sayılır aslen. Çoğumuz yaşıtız esasen. Sarper Sanayi Mühendisliği mezunu ve iyi bir firmada çalışıyor şu an. Ben ise Vapur İnşaatı ve Vapur Makineleri Mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Mert İşletme Bölümünü, Bugay da Kimya Mühendisliği Bölümünü okuyor. Alim de ses mühendisi olarak uzun süreden beri çalışıyordu ve konservatuvara girecek önümüzdeki dönem.

Onun haricinde Everblaze üyeleri olarak müziği asla standart bir hobi olarak görmedik, gerek arkadaşlığımızın getirmiş olduğu sorumluluklardan, gerek ise kendimizi müzikle ifade edebilmemizin hazzından. Bir hobinin daima ötesinde oldu müzik biz için, ne kadar ustalaşmış olarak müziği icra etmeye çalışsak da, mesleklerimizden kopmadık. Günümüz Türkiye’sinde istediğimiz şekilde müziği icra edebilmemiz için mesleklerimize ihtiyacımızın bulunduğunun esasen uzun senelerdir bilincindeydik. Günümüzde bir çok grup hobi olarak müziği icra etmekte, dolayısı ile icra ettikleri hobi olarak kalmakta. Ustalaşmış olarak müziği icra eden grupların da maalesef parasal sıkıntılar yaşadığını gözlemlemekteyiz. Ülkemizdeki her şey her geçen gün pahalılaşıyor, bu duruma adapte olabilmek lazım.

Gruptaki her insanın mesleki yada müzik harici uğraşları var. Mert’i ustalaşmış bir gamer olarak örnek gösterebilirim herhalde, ek olarak tercümanlık da yapıyor. Ben ise ustalaşmış bir dalgıcım, ek olarak wing chun dövüş sanatını da senelerdir icra ediyorum. Sarper ve Bugay Everblaze haricinde yan gruplarıyla cover yapmaktan hoşlanıyorlar boş vakitlerinde. Alim, Mert kadar olmasa da bilgisayar oyunlarıyla ilgili, ses efektleriyle de uğraşıyor boş zamanlarında. Bu uğraşlarımızın haricinde da zaman buldukça müzik harici de hep birlikte buluşmaya çalışıyoruz, grup olma bilincinin bir tek müzikal etkinliklerden var olmadığının farkındayız.

Yakın bir zamanda albüm ve konser var mı?

Bir süredir titizlikle yeni bir albüm üstünde çalışıyoruz. İlk bestelerimizin ve hatrı sayılır sahne performanslarımızın verdiği deneyim ile aklımızdaki kusursuz müziğe ulaşmaya odaklanıyoruz. Oldukca değişik, kuvvetli ve emsalsiz bir albümün geldiğine inanıyoruz ve tüm konsantrasyonumuz bu yönde. Konser ve toplumsal medya açısından bir süredir inaktif kalmamızın sebebi bu diyebiliriz. Albüm çıktığında büyük ilgi çekeceğini düşünüyoruz ve umuyoruz. Konserlerimize yeni albümümüzden ilk single’ımız çıktığında başlamayı düşünsek de, bizi sevenlerin ısrarı doğrultusunda single çıkmadan bir konser daha gelebilir, takipte kalınca! Toplumsal medya hesaplarımızdan duyururuz esasen.

Feysbuk: https://www.feysbuk.com/EverblazeBand/
Twitter: https://twitter.com/EverblazeBand
Instagram: https://www.instagram.com/everblazeband/

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir