Ana Sayfa / Spor / Evde Pilates Yapmak

Evde Pilates Yapmak

Evde Pilates Yapmak

Evde Pilates Nasıl Yapılır?

Spor, eğer ustalaşmış sporcu değilsek işimizin yoğun olduğu zamanlarda ya da mutsuz olduğumuz anlarda ertelediğimiz, adeta ertelemeye bahane aradığımız bir aktivite olabiliyor.

Fakat son yıllarda Pilates’in yaşamımıza girmesi, spor dediğimizin aslen oldukça yorucu bir vaka olmadığını bizlere kanıtlar niteliktedir.

Pilates bizi yormadan, kaslarımızı sıkılaştırır ve tesirini oldukça süratli gösterir.

Pilates için lüzumlu malzemeler nedir?

  • Pilates topu ve yoga matı en temel ekipmanlardır. Eğer birazcık daha ileri düzeye geçmek istersek, kol hareketleri ve daha oldukça esnemek için hususi lastiğimize, ve iç bacak için de bakkallarda satılan lastik top büyüklüğünde topumuza gerekseme vardır.

Denge, Pilates’te  ana unsurdur.

Büyük Pilates topu ile yaptığımız hareketlerin nerede ise hepsi dengemiz ile ilgilidir ve karnımız da dengeyi elde eden ana unsur olduğundan Pilates yaparken üst düzeyde emek vermesi normaldir.

Evde pilates iyi mi yapılır?

  • Pilates’i evde yapmak istiyorsanız topun üzerindeyken dikkat edeceğiniz şeylerden biri sırtınızın, yere paralel bir duruş yapıyor olsanız dahi, dik pozisyonda olmasıdır. Sırtınızı dik pozisyonda tutmak için çalışan karın kaslarınızı hissedin, bu doğru yolda olduğunuzun işaretidir. Eğer sırtınızı her pozisyonda dik tutamazsanız, sakatlanmalar yaşayabilirsiniz. Bununla beraber omuz ve kollarınızı da oldukça sıkmamaya itina göstermelisiniz.
  • En kolay hareket Pilates topu üstünde zıplamaktır. Bu hareket kalçalarınızı şekle sokar. Ve her zıpladığınızda ellerinizi kaldırıp indirerek kollarınızı da işin içine katabilirsiniz.
  • Pilates topunun üstüne sırtüstü yatıp hafifçe hafifçe öne arkaya sallanırsanız, sırtınız için muhteşem bir masaj olacak ve günün gerginliğini üzerinizden alacaktır.
  • Pilates topunun üstünde sırtüstü yatarken iki ayağınızı da yere sağlam basıp hafifçe hareketlerle mekik çalışın. Top sırtınıza destek sağlarken hafifçe mekik de karnınızı çalıştıracaktır.
  • Pilates topunun üstüne yüzüstü yatın ve ters kol ve bacağınızı aynı anda kaldırın. Aynı hareketi öteki kol ve bacak için tekrarlayın. Bu hareket kalçaları çalıştırırken karnınıza da baskı uygulayarak masaj yapar.
  • Pilates topunun üstünde yüzüstü pozisyonda iken topu, üst bacak hizanıza getirin. Kollarınızın pozisyonu yere 90 aşama olmalıdır. Sırtınızı dik tutun. Bir süre bu pozisyonda kaldıktan sonrasında kendinizi, kontrolünüzü kaybetmeden kollarınızla geriye itin, ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Bunlar pilates topu ile yapabileceğiniz en kolay hareketler; fakat sırt sakatlanmalarının önüne geçmek için Pilates’e başladığınız birkaç ay hoca nezaretinde hareketleri yapmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir