Ana Sayfa / Galeri / Etkisi Altına Aldığı Akımları Ve Tüm Merak Edilenleri İle Pablo Picasso

Etkisi Altına Aldığı Akımları Ve Tüm Merak Edilenleri İle Pablo Picasso

Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, sanatın ve kubizm hareketinin babası. Bir araya getirmiş olduğu çizgiler ve bu tarz şeyleri destekleyen fırça darbeleri ile yaşamı, anı her yönü ile ele alıp sanata döken şahıs. Peki kimdir Picasso?

25 Ekim 1881’de İspanya’da dünyaya geldi. Doğduğunda ölü sanılan ve amcasının yüzüne puronun dumanını üflemesi ile yaşamış olduğu anlaşılan Picasso’nun garip bir o denli da merak uyandırıcı yaşamı başlamış oldu. İleride büyük bir sanatçı olacağının sinyallerini ilk söylediği kelime kalem ile vermeye başlamış olan sanatçı, ilk resmini de 9 yaşlarında çizdi. Sanatçı ruhunu babasından almış olduğu apaçık ortada olan Picasso’nun babası ise fotoğraf öğretmeniydi.

Eğitimini 1895’te girmiş olduğu Barcelona Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Devam edenin aksine farklılığı eserlerinde net ve kıvrak çizgiler ile ortaya seren Picasso bununla birlikte Van Gogh hayranı idi. Sanatçı bununla birlikte yalnızlık ve hüznü içinde bol miktarda barındıran mavi ve pembe döneme de denk geldiği için eserlerinde buna rastlamak mümkündür.

Sanat yaşamına birbirinden kıymetli eserler bağışladıktan sonrasında 8 Nisan 1973, Mougins Fransa’da yaşamını yitirmiştir.

The Weeping Woman, 1937 Pablo Picasso (Ağlayan Hanım)

Guernica, Pablo Picasso

Guernica, Pablo Picasso tarafınca 1937’de meydana getirilen, İspanya İç Savaşı esnasında Nazi Almanyası’na ilişkin 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını özetleyen, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal özellikte ve gerçeküstücülük süreci özetleyen bir resimdir.

Picasso’nun ayrıntılarla, verdiği anlamlı mesajlı resimlerinin yanı sıra One Line Drawings (Tek çizgi ile el kaldırmadan meydana getirilen çizim) adlı emekleri da vardır. Örnekler:

Picasso’nun stüdyosu Cannes/France, 1956

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir