Ana Sayfa / Spor / Eskrim Nedir?

Eskrim Nedir?

Eskrim Nedir?

Eskrim Nedir?

 

 

 

 

Eskrim her şeyden öne bir spor dalıdır. Hatta internasyonal alanda müsabakaları turnuvaları dahi yapılıyor. Evet bir ihtimal ata sporlarımızdan biri değil fakat biz Türklere yabancı olmayan bir spor dalı. Gelin şimdi bu spor dalını, ne işe yaradığını, iyi mi yapıldığını inceleyelim.

Eskrim için kullanılan oldukça güzel bir terim var: Kılıçların satrancı. Çok da fazla yerinde ve uygun bir terim olmuş bu. Zira eskrim kılıç kullanmaktaki maharetten oldukça yapılacak oyunlarla rakibi alt etmeye yönelik bir taktik oyunu da bununla birlikte. Hem yılan şeklinde kıvrak bir fizik, hem el becerisi hem de zekanın birleşimi bir spor dalı. Savaşçı, saldırgan fakat bununla birlikte da güzel duyu bir duruşu var.

Eskrim, iki şahıs içinde meydana getirilen kıyasıya bir savaşım sporudur.  Epe, flöre ve kılıç olarak adlandırılan, kesici yada delici özelliği bulunmayan, birbirinden boy, görüntü ve boyut olarak değişik olan üç silahla meydana getirilen; internasyonal kuralları olan, olimpik anlamda bir spor dalıdır.

Eskrim insanoğlunun bedensel ve zihinsel yönden gelişimini en iyi ve geniş şekilde destekleyen ve bu yönüyle de bilhassa gelişim aşamasındaki küçüklere, gençlere tavsiye edilebilecek bir spor dalı. Bilhassa vücudumuzun değişik bölgelerine aynı anda uzanma ve gerilme olanağı sağlıyor olması açısından kasların oldukça kısa sürede hareket etmesi yardımıyla hareketlerin üst üste yapılabilmesine olanak vermektedir. Eskrim sporunda da öteki sporlarda olduğu şeklinde oldukça iyi bir kondisyona gerek kalmıştır. Fakat bir tek kondisyon tek başına kafi değildir. Bunun yanı sıra bu spora özgü bazı özelliklerin de olması gerekmekte. Örnek olarak her şeyden öne yumuşak kasların oluşabileceği bir bedeni ve bu bedenin dengeli olmasıyla birlikte oldukça kısa bir sürede patlama hızına yetişme becerisini arttırır.

Tek sağlamış olduğu yarar bedensel değil elbet. Eskrim meydana getiren birinin kısa devam eden maç süresi içinde rakibini hızlıca tanıyıp, kendi tarzını uygulayabilecek kabiliyette olması da gerekir. Hamlesini meydana getiren oyuncu minimum iki hamle sonrasını tahmin edebilmelidir. Bu yönüyle satrancı çağrıştırır.

Eskrim sporunun bugünkü kurallarına ulaşması 20. yüzyılın başlarına dek gelmektedir. 1896 yılından itibaren de olimpiyat oyunlarına dahil edilen eskrim sporu 1980’li yıllardan sonrasında elektronik puanlama sistemine kavuştu. Bugün tüm dünyada meydana getirilen bir spor dalı olan eskrim sporunda, 100’den fazla ülkenin üyesi olduğu eskrim federasyonu tarafınca çeşitli yaş gruplarında dünya şampiyonaları müsabakaları düzenlenmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir