Ana Sayfa / Kitaplar / Ernest Hemingway’den Yazarlığın Yedi Altın Kuralı

Ernest Hemingway’den Yazarlığın Yedi Altın Kuralı

Ernest Hemingway 20. yüzyılın en etkili yazarlarından biridir. Benzeri olmayan personasıyla dünya edebiyatının sayılı yazarları arasına girmeden ilkin uzun seneler kısa öykü yazarlığı ve gazetecilik icra eden Hemingway, “yazma sanatı” üstüne bir yapıt kaleme almasa da mektuplarında ve köşe yazılarında mesleğiyle ilgili ufak tüyolara yer verirdi. İşte Hemingway’in yazarken başvurduğu yedi altın kuralı.

1) Adım atmak için iyi bir cümle yazın.

Hemingway, yazarken yaşanacak tıkanmaların (writer’s block) önüne geçebilmek için kolay bir çözüm bulmuştu.

“Yeni bir hikayeye başladığımda devamını getiremediğim oluyordu. Bu durumda ateşin başına oturur, portakal kabuklarının yanarken çıkardığı mavi ateşi izlerdim. Ayağa dikilip Paris’teki çatıları izler, kendime ‘Endişelenme. Daha ilkin yazdın, şimdi de yazacaksın. Tek yapman ihtiyaç duyulan sağlam bir cümle yazmak. Bildiğin en sağlam cümleyi yaz’ derdim. Doğru cümleyi bulduktan sonrasında oradan devam ederdim. O zamanlar bunu yapmak kolaydı, bundan dolayı bir yerde ne olursa olsun o doğru cümleyi duymuş olurdum. Tasarlayarak, bir şeyleri tanıtmaya çalışıyormuşum benzer biçimde yazmaya başlayınca her şeyi bir kenara bırakıp ilk cümleye dönerdim.” 

2) Sonrasında ne olacağına karar verdiğiniz anda o günkü emek harcamayı bırakın.

Bir çok yazar, bir şeyleri kaleme alırken her gün belli sayıda cümle yazmanız icap ettiğini söyler. Hemingway’in bu mevzuya yaklaşımı ise oldukça farklıydı.

“İyi gittiğini hissettiğin anda, hikayenin devamında olacakları biliyorsan emek harcamayı bırak. Bunu her gün yaparsan asla takılı kalmazsın. Bu verebileceğim en kıymetli tavsiye, aklında bulunsun.”

Image result for ernest hemingway3) Çalışmazken asla hikayeyi düşünmeyin.

Önceki tavsiyenin devamında Hemingway, yazarlara o günün çalışmasını tamamladığı andan sonrasında hikayeyi düşünmemelerini salık veriyor. “Böylece bilinçaltın öykünün üstünde çalışacak, sadece bilgili olarak onu kafanda taşırsan endişelenmeye başlayacaksın yada beynin daha işe koyulmadan yorulmuş olacak.

“Bitirdikten sonrasında düşünmeye devam ederseniz, bir sonraki gün devam etmeye fırsat bulamadan yazdığınız şeyin izini kaybedebilirsiniz. Antrenmanlı olmak şarttır, fizyolojik bitkinlik verici şeyler de iyidir; sevişmek benzer biçimde. Sonrasında, kafanız boşken, yazdıklarınızı baştan itibaren ve endişelenmeden okumanız gerekiyor. Yazmayı asla bırakmayın, sadece gerektiğinde durmayı da bilin, çalışmazken beyninizin tekrardan dolmasına izin verin.”

4) Yeniden çalışmaya başlamadan ilkin yazdıklarınızı bir kez daha okuyun.

Hemingway devamlılığı korumak için yazdıklarını her gün en baştan okurdu.

Okuyunca yazarken yaptığınız yanlışları düzeltir, bıraktığınız yerden devam edersiniz. Eğer yazdıklarınız her gün okunamayacak kadar uzunsa bunu bir haftada yapın.

Image result for ernest hemingway

5) Duyguları tanım etmeyin, yaratın.

Hemingway gözlemin önemini asla yadsımadı; fakat ona bakılırsa seyretmek ve dinlemek kafi değildi, yaşanmış olan duyguları ve o duyguların nedenlerini de araştırmanız icap ettiğini söylüyordu. “Bir hissi ve ona yol açan vakaları hakkıyla yansıtabilirseniz okuyucu da aynı şeyleri hissedecektir“, derdi.

“Yazmaya uğraşırken karşılaştığım en büyük güçlük, hissiyatı ve ona yol açan vakaları kağıda aktarmaya çalışmaktı. Bir gazete haberi okurken olan vakası görür, olayın güncelliği yardımıyla onunla bağ kurabilirsiniz. Kurgu yazarken benzer hislerin bir on yıl sonrasında da geçerliliğini koruyacağından güvenli olmalısınız. Şansınız var ise ve yeterince iyiyseniz başarı göstermiş olmuş olursunuz, ben bunu yapabilmek için fazlaca uğraştım.”

6) Kalem kullanın.

Hemingway köşe yazılarında ve mektuplarında daktilo kullanırdı, daha önemli işlerini ise kalemle yazardı. Esquire dergisi için (daktiloyla) yazdığı bir köşe yazısında şunları söylüyor:

“Yazmaya başlamanın heyecanıyla daktilo kullanabilirsiniz, bundan dolayı öylesi daha kolaydır. Yazmayı öğrenince kağıttaki her şeye; her hisse, mekana ve duyguya hakim olabilmelisiniz. Bunun tek yolu yazdıklarınızın üstünde çalışmaktır. Kalemle yazarken esere bir okurun gözüyle bakabilme imkanınız üç kat artar: Baştan itibaren okurken, rötuşlar için üstünden geçerken ve tamamlarken. Böylece üç kat daha avantajlı olmuş olursunuz. “

Image result for ernest hemingway midnight in paris

7) Sözü uzatmayın.

Hemingway, kendi deyimiyle “daktikolaya hayır demeyi asla öğrenememiş” yazarlardan nefret ederdi.

Düzyazının temel kuralları, uçuş, fizik ve matematiğinki benzer biçimde sabittir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir