1380547326_erdal-akkaya-tr.20114

Erdal Akkaya

Erdal Akkaya, istanbul’da hayata merhaba dedi.Bugüne dek dört albüm gösteren Akkaya’nın 80’li seneler müziginde mühim rol oynar.

Aşık Ali Metin, Haydar Acar, Nesimi çimen, Aşık Emrah, Zevraki, Mehmet Ali karababa, Aşık Cemali, Yavuz Top, Muhlis Akarsu benzer biçimde bircok halk ozanı ve bağlama ustasını yakından dinleme olanağı bulur.

Aşıklık geleneğinin bu usta temsilcilerinin üretimlerine yakinen şahit olması müziğinin temellerini oluşturmasına destek sağlar.

1989’da Almanya‘ya yerleşir ve eğitimine burada devam eder. Almanya’da stüdyo kayıtları yapar, dinletiler, konserler verir.

Uzun seneler Cemal Reşit Rey ile beraber çalışan Prof. Dr. Jirair Arslanyan ile şan ve armoni emek harcamaları gerçekleştiren Akkaya, bağlama ustası Mehmet Erenler ile bir süre bozlaklar ve zeybekler üstüne çalışır.

Internasyonal Verdi Ödülü’ne haiz Elena Kember ile icra ve solistlik üstüne emek harcamalar gerçekleştirir.

Yönetmenliğini üstlendiği ilk solo albümü “Yağmurla Gelen” 1997 senesinde yayınlanır.1999’da Duisbur’da ilk resitalini verir.

1997 – 2001 yılları aralığında Zülfü Livaneli’ye yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solo bağlama ve şelpesiyle birlikte rol alır.Livaneli konserleri kapsamında Mikis Theodorakis, Maria Farandouri, Liesbeth List, Al Di Meola, İlhan Erşahin, Ara Dinkjiyan benzer biçimde internasyonal isim yapmış usta sanatçılarla beraber aynı sahneyi paylaşır.

2001’de ikinci albümü olan “Ciğerparem” müzikseverlerle buluşur.

2002 senesinde TRT için “Bir Tutam Temre Otu” adlı üç bölümlük belgeselin müziklerini yapar.

Türkiye’nin mühim virtüözleri’nin konuk olduğu “Kökler ve Dallar” programını 2004 senesinde hususi bir radyoda 2006-2007 senesinde hususi bir Tv kanalında hazırlayıp sunar.

Eylül 2009’da Istanbul’da ud virtüözü Ara Dinkjian ile zamanı Aya Irini müzesinde bir konser verir.

Bağlama tarihinde ilk kez Aya Irini de yankılanır. Stuttgart Genc Senfoni Orkestrası ile Aralık 2010 tarihinde “Fırat’tan Ren’e Ezgiler” adlı bir konser verirler.

Ispanya’nın mühim flamenko gitar virtüözlerinden biri olarak gösterilen Jeronimo Maya ile Türkiye’de „Endülüs’ten Anadolu’ya Sesler ve Izler“ ve “Iki yaka,iki deniz” adlı bir takım konserler veren Akkaya, Alman Pianist Henning Schmiedt ile de Almanya’da da bir takım konserler verir.“Akkaya,Eylül 2011 senesinde duisburg filarmoni Orkestrası ile ” Doğu’dan Batı’ya müzik” adlı bir konser verir.

1 Ekim 2011’de Erdal Akkaya’nın Baglaması ve Jeronimo Maya’nın gitar’ı zamanı Aya Irini müzesinde bir kez daha müzik severlerle buluşur.Akkaya, solo albümleri “Yağmurla Gelen”, “Ciğerparem” „Aşk Vardı“ ve “Alapınar Kurna Kurna’nın ” yönetmenliği yanı sıra birçok halk müziği yorumcusunun albümlerinde de aranjör ve yönetmen olarak yer alır. Erdal Akkaya Mart 2012‘de Duisburg filarmoni Orkestrası ile İstanbulda dört konserlik bir gezim gerçekleştirmiş oldu.Akkaya 2013 Aralik ayinda berlin Oda Senfoni Orkestrasiyla istanbulda iki konser verdi.

Erdal Akkaya,2009 senesinde Psikolog Terlan Akkaya ile evliliğe ilk adımını attı ve 2013 yilinda ogullari Aras dünya ya geldi.

Erdal Akkaya Müzik Emekleri

Zülfü Livaneli ve Özdemir Erdoğan benzer biçimde usta sanatçılarla konser çalışmalarına katılan Akkaya; “Zülfü Livaneli Konserleri” kapsamında dünya’nın tanınmış müzisyenleri içinde gösterilen Mikis Theodorakis, Maria Farandouri, Liesbeth List, Al Di Meola, İlhan Erşahin, Ara Dinkjiyan benzer biçimde sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Erdal Akkaya, Özdemir Erdoğan’ın 2004 senesinde çıkan “Gitarıma türkü öğrettim o söylemiş oldu ben dinledim ” Enstrümantal projesinde bağlama ve cura çaldı.

Akkaya, bu konsept çerçevesinde Özdemir Erdoğan ile beraber Hollanda turnesine çıktı.Erdal Akkaya, 1992 – 2007 yılları aralığında Zülfü Livaneli, Özdemir Erdoğan, Ferhat Livaneli, benzer biçimde onlarca yorumcu ve sanatçının albümlerine katkıda bulunmuş oldu.

Yönetmen, aranjör Erdal Akkaya

Erdal Akkaya, “Ciğerparem”, “Yağmurla Gelen” ,„Aşk Vardı“ ve “Alapınar Kurna Kurna ” adlı solo albümleri’nin yönetmenlik ve aranjörlük emek harcamaları yanı sıra; birçok halk müziği yorumcusu’nun albümleri’nin aranjörlüğünü ve yönetmenliğini de üstlendi.

Akkaya ek olarak TRT için belgesel müzikleri yapmış oldu.

Besteleri birçok yorumcu tarafınca albümlerde seslendirildi. Erdal Akkaya ud virtüözü Ara Dinkjian ile Eylül 2009’da Istanbul Aya Irini’de, Ispanyol flamenko gitaristi Jeronimo Maya ile 2011’de istanbul ve Ankara da ve Alman pianist Henning Schmiedt ile Almanya’nın Hamburg kentinde Fırat’tan Elbe’ye ezgiler adıyla bir takım düet konserler gerçekleştirmiş oldu.

Akkaya,Eylül 2011 senesinde duisburg filarmoni Orkestrası ile ” Doğu’dan Batı’ya müzik” ve 2012 yilinda istanbulda 3 konser verdi.Akkaya 2013 Aralik ayinda berlin Oda Senfoni Orkestrasiyla istanbulda iki konser verdi.

2014 senesinde Uyum Müzik tarafınca gösterilen “Endülüs-Anadolu & Buluşmalar” adlı albümde  Bağlama ve şelpe virtuözu Erdal Akkaya  Flamenko gitar virtüözü Jeronimo Maya ile Endülüs’ü  Anadolu’ya  bağlayan melodileri, gelenekten kopmadan ve fazlaca sesli muzikle harmanlayarak sunuyor.