70-ERDAL AKKAYA

Erdal Akkaya & Jeronimo Maya

Yapımcı:         Uyum Müzik
Barkod:          8680114940786
Türü:              Enstrümantal
Gösterim Zamanı:  11/04/2014
Ürün adedi:   CD
Süre:              52:43 Dakika
Format:          CD

ESERLER

1. İki Yaka
Müzik Erdal Akkaya
2. Flamenko Anatolia ( Buleria)
Müzik: Erdal Akkaya-Jeronimo Maya
3. Bugün Ayın Işığı
Kaynak : Haci Tasan
4. Kula Sevdiğim Kula
Anonim-Kirsehir
5. Tangos (Antepasados )
Müzik:Jeronimo Maya
6. Fandangos De Huelva
Müzik:Jeronimo Maya
7. Denizlinin Horozları
Kaynak : Ozay Gonlum – Denizli
8. Zapateado
Müzik:Jeronimo Maya
9. Aras
Müzik:Erdal Akkaya
10. Vals Flamenko
Müzik:Jeronimo Maya
11. Sema
Müzik :Erdal Akkaya

Albümü İncele

  • Izahat

Albüm Açıklaması

Ege’nin mavi serin suları Akdenizin asi kırmızılığına Dökülüyor.

Kaz dağları’nın kekik kokan rüzgarı Akdenizin portakal kokusuna karışıyor. Asi kırmızı flamenko ve Anadolu Bağlama ve Gitarın tınılarında buluşuyor.

Bağlama ve flamenko Gitar, hüznü ve luğu değişik renk ve titreşimlerle konu alıyor.

Erdal Akkaya ve Jeronimo Maya bu iki değişik titreşimi aynı albümde bir araya getiriyor.

“Bugün Ayın ışığı“ türküsünde bozkırın hüznünü yaşıyor, buleria ile Flamenko’nun asi coşkusunu Bağlama ve Gitardan dinliyoruz.Onbir eserin yer almış olduğu albümde meşhur Ispanyol Perküsyonist Luky Losada   ikiliye birlikte rol alıyor.

Albümün kayıtları Nisan 2013 senesinde Duisburg ve Madrid’de gerçekleşti.

DÜSSELDORF MADRID HATTI…

Erdal Akkaya ve Jeronimo Maya’nın albüme uzanan birlikteliğinin öyküsü 2010 yılına uzanır.

Erdal Akkaya 1997 senesinde yayınladığı „ Yağmurla Gelen“ adlı Albümünde Muharrem Ertaş’dan alınan „Suda Balık Yan Gider „ adlı eseri, Flamenko ve Anadoluyu buluşturan bir denemeyle kaydeder.Anadolu ve Endülüsü buluşturma fikri o günlerden oldukca ilkin Erdal Akkaya’nın hayalidir.

Köklü flamenko geleneğinden gelen Jeronimo Maya’da değişik kültürlerin müziklerini flamenko ile harmanlayan emekler yapma düsüncesindedir.

Bu hayal 2010 yılıda ikili icin gerçeğe dönüşür.Düsseldorf-Madrid hattında gelişen projenin başlamasına ortak bir arkadaşları vesile olur.

Akkaya Bağlamanın Flamenko Gitar ile tam bir uyum sağlaması icin Bağlamasının geleneksel yapısını degiştirmeden akort sisteminde degişikliğe gerekseme duyar.2011 Mayıs ayında başlamış olan konserler Madrid° den Ardahana kadar uzanır.

Jeronimo Maya ve Erdal Akkaya yurticinde ve yurtdışında sayısız konser verirler.

Konserlerde dinleyiciden gelen yoğun talep Albüm fikrini sağlamlaştırır.

Endülüs ve Anadolu bu albümle bir kez daha dinleyiciyle buluşuyor.

Albümde Anadolu’dan Bugün Ayın ışığı,kula da sevdigim kula ve denizlinin Horozları yanı sıra Flamenko’dan, Fandangos de Huelva, Antepasados ve Vals Flamenko benzer biçimde eserlerden oluşuyor.

Örneksiz ritimleri ve melodik yapılarıyla Endülüs’ten Anadolu’ya uzanan iki değişik kültürün

müziği iki usta’nın parmaklarında buluşuyor.

Erdal Akkaya, 1972 senesinde istanbulda dünyaya geldi.Bugüne dek dört solo albüm yayınladı.Geleneksel icra biçimi olan şelpe tekniği üstüne emekler yapmış oldu.İlk solo resitalini 1997 senesinde Almanya’nın Duisburg kentinde verdi.

2009’da zamanı Aya Irini kilisesinde ud virtüözü ve besteci Ara Dinkjian ile bir konser verdi.

Akkaya’nin bağlamasi Aya İrini’nin tarihinde ilk kez bu mekanda yankılandi..

Zülfü Livaneli ile Avrupa’dan ABD’ya birçok ülkede konserlere katılan Akkaya, Mikis Theodorakis,Maria Farantouiri ve Aldi Me Ola benzer biçimde sanatçılarla da aynı sahneyi paylaşdı.

TRT için “Bir Tutam Temre Otu” adlı Belgeselin müziklerini yapmış oldu.Stuttgart Genç senfoni Orkestrası ile “Fırat’dan Ren’e Ezgiler” adlı bir konser verdi.

İspanyol flamenko gitar virtüözü Jeronimo Maya ile Yurdun dört bir köşesinde ve yurtdışında “Endülüs’ten Anadolu’ya adlı konserler verdi.

Alman piyanist Henning Schmiedt „Hamburg Fabrik’de” ve , Bremen’de Saksofonist Peter Dahm ile konserler verdi.

Duisburg Filarmoni Orkestrası Almanya’da ve Türkiye’de konserler veren Sanatçı Berlin Senfoni Oda Orkestrası ile de İstanbul’da Konserler verdi.2009 senesinde Terlan Akkaya ile evliliğe ilk adımını attı ve 2013 senesinde ogulları Aras dünya ya geldi.

Jeronimo Maya, Flamenko geleneğinin yüzlerce senedir sürdürüldüğü bir Ailenin üçüncü evladı olarak 1977 senesinde Madrid’de dünya ya geldi.

Profesyönel Flamenko Gitaristi olan babası Felipe Maya ve büyük amcası Ricardo Losada el Yunque onun ilk hocaları oldu.4 yaşlarında Gitarla tanıştı 6 yaşlarında Madrid’de ilk konserini verdi.

Madrid Konservatuarindan mezun oldu.Çocuk yaşlarda Sevilla ve Madrid Flamenko Bianellerinde sahne aldı. 1989 senesinde Dünyaca meşhur flamenko gitaristi Paco de Lucía ve Enrique Morente ile beraber New York’a çağrı edildi.Olite Festivalinde Meşhur flamenko gitaristi Manolo Sanlucar ve meşhur flamenko Solisti Cameronla ayni sahneyi Paylaştı.Japonya,Kanada ,italya,Hollanda,Fransa ve ürdün’de konserler verdi.2001 yilinda Jose Menese, Ginesa Ortega, Enrique de Melchor ve Joan Albert amargos ile beraber Ispanya kraliyet tiyatrosunda Teatro Real de bir konser verdi.

2003 senesinde Londra’da Kralıçe Elizabeth Hall ‘de ve Amsterdamda ki meşhur konser salonu Concertgebouw da resitaller verdi. Bu konserleri 2004, Singapurda Plenary Hall’de,ki konser izledi.

2004 senesinde ilk Solo Albümü gösterildi.Jeronimo Maya Tamara Motos Garcia evli ve İki Çocuk Babası.