Ana Sayfa / Spor / En Sık Yapılan 10 Fitness Hatası

En Sık Yapılan 10 Fitness Hatası

En Sık Yapılan 10 Fitness Hatası

En Sık Yapılan 10 Fitness Hatası

 

 

 

Sıhhatli ve zinde kalmak için meydana getirilen egzersizlerin bilincinde olmadan meydana getirilen hatalarla, faydadan fazlaca zarar getiriyor.

İşte en sık meydana getirilen fitness hataları!

1. Isınmadan egzersize adım atmak

Isınma hareketlerini yapmadan egzersize adım atmak yaralanma risklerini arttırır. Bilhassa ağırlık kaldırmadan ilkin ısınmamak, kasların yırtılmasına niçin olarak uzunca bir süre çalışamamızla sonuçlanabilir.

2. Yetersiz sıvı tüketmek

Kaslarımızın büyük bir kısmı sudan oluşur. Yeterince su içmemek kas spazmlarına ve ağrılarına niçin olur. Susamış bir halde egzersize adım atmak, egzersizler esnasında kaybedeceğiniz su ile birleştiğinde vücudunuzdaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olur.

3. Yalnız kardiyo yapmanın kafi olacağını düşünmek

Birçok insan bu şekilde düşünüyor. Fakat gerçekler fazlaca daha değişik. 30 yaşından itibaren vücudumuz kas kaybetmeye adım atar. Vücut geliştirme, kasların inşa metabolizmasını arttırır ve daha çok kalori yakımını sağlar.

4. Spor aletlerini yanlış kullanmak

Mesela koşu bandının üstüne eğilerek koşmak egzersizden yeterince yarar sağlayamadığınız anlamına gelir. Bu makinelerin herhangi birinde çalışırken, omurganın kafi desteği alabilmesi için devamlı dik durulması gerekir. Ağırlık makineleri tüm biçim ve boyutlarda insanoğlu için üretilir. Etkili sonuçlar almak ve yaralanmaları önlemek için her kullanımda ayarlanmalıdır

5. Ağırlıkla yürümek

Kardiyo egzersizlerinin enerjisini arttırmak için ağırlıkla yürümek iyi bir yöntem şeklinde görünse de daha azca adım atmanıza niçin olur. Ağırlığa bağlı olarak öne doğru eğilmek ayak bilekleri üstünde gerilmelere ve stres kırıklarına niçin olabilir. Bunu önlemek için güçlendirme ve kardiyo egzersizlerini ayrı ayrı yapmalısınız.

6. Güçlendirme hareketlerini abartmak

Ağırlık kaldırma egzersizlerini fazlaca fazla tekrarlamak kan basıncını fazlaca süratli bir halde yükseltir ve eklem yaralanma riskini artırır.

7. Devamlı aynı program ile çalışmak

Tertipli programın ne ziyanı olabilir? Ayı hızla gidiyor, aynı hızla çalışıyor ve aynı kasları güçlendiriyorsunuz. Güçlenen ve biçim alan kaslar daha azca enerji harcar ve daha azca kalori yakar.

8. Yetersiz çalışmak

Haftada yalnız 2 gün egzersiz yaparak hedeflerinize ulaşamayacağınız şeklinde kendinizi son aşama kuvvetsiz ve tükenmiş hissedersiniz.

9. Soğuk kasları esnetmek

Esneme hareketleri devamlı egzersizin sonunda yapılır. Isınmamış vücutta yapacağınız esneme hareketleri kas çekmesinden yırtıklara kadar ciddi sorunlara yol açabilir.

10. Soğuma ve toparlama egzersizlerini yapmamak

Kalbin düzgüsel düzeyine inmesi 5 ila 10 dakika içinde sürer. Egzersizi ansızın bırakmak kaslarda biriken laktik asitin atılamamasına ve kas ağrılarına niçin olur.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir