Ana Sayfa / Akustik / En Sevilen 5 Cem Karaca Düeti

En Sevilen 5 Cem Karaca Düeti

Cem Karaca bir ailenin tek evladı olarak dünyaya geldi. Erişkinlik çağlarında sevilmiş olduğu kızı etkilemek amacıyla başladığı müziğe, annesinin teşviki ile devam etti. İyi okullarda eğitim aldı ve sanat düzeyi belli seviyedeki bir çevrede büyüdü. Sadece o, bigün Anadolu müziği ile tanışacak ve müzikte öncülüğünü yapmış olduğu yeni bir biçim ortaya koyacaktı.

Karaca’nın müzikte hemen hemen çömez olduğu ve amatörce parçalar seslendirdiği dönem, batının Rock’n’Roll kültürüne gönül verdiği zamanlara denk gelir. Fakat Karaca bigün askere gidecek ve orada apayrı bir müzikle tanışıp sanat hayatına ona bakılırsa yön verecektir. Elektro gitarın saz ile harmanlandığı yeni bir tarza nefes olacaktır. Cem Karaca, Anadolu Rock şu demek oluyor ki Türk rock müziği için yalnız bir ekol değildir. O, rock müzik icra edenleri Anadolu halkına, Anadolu halkını da rock tutkunlarına ısındırmayı başarmıştır.

Aramızdan ayrılalı epey olmasına karşın yeni dinlemişiz benzer biçimde kulağımızda değil mi o gür ve samimi ses?

Sözü fazla uzatmadan özleyen ve yeniden duyumsamak isteyenler için Cem Karaca düetlerinden oluşan 5 parçalık mini müzik listemiz için buyuralım öyleyse.

Keyifle dinlemeler…

  • İki güzel ismin buluşması ile başlamış olalım. 1995 senesinde TRT stüdyolarında Erol Evgin ile seslendirdiği Yapınak Kızı adlı parça listemizin ilk esnasında.
  • Sahnedeki duruşu, tavrı ve asilliği ile gene TRT arşivinden bulduğumuz Cem Karaca ve Apaşlar ortak emek vermesi: Resimdeki Gözyaşları parçası.
  • Anadolu aşığı Cem Karaca’nın TRT programlarından birinde seslendirdiği Ankara Ezgisi, halk ozanı ve sazı ile bütünleşince ortaya bu şekilde samimi görüntüler ve müzik çıkıyor.
  • 1991 senesinde anası Toto Karaca ile seslendirdiği Emrah parçası…
  • Ve listenin en mühim ve güzel düet çalışmasına geldik. Sulh Manço için vefatından sonrasında şu ifadeleri kullanıyor Cem Karaca: ”Sulh Manço, batı normları içinde şarkı söyleyebilmemize öncü olmuş adlardan biri. Türkiye’nin ve Türk insanının geçmişini olabildiğince geniş boyutları ile kavrayıp, onu genç kuşaklara aktarmayı bir vazife bilmiş, bizim insanımıza özgü olan kaybolmaya yüz tutmuş bazı hasletlerin altını ısrarla çizmekten kaçınmamış ve bundan dolayı de bu işi dört dörtlük, muhteşem yapmış dostum, dostum, meslektaşım, kardeşimdir.”

Bu güzel ve sahiden dostluğun gelecek nesillerde bıraktığı izler, bugünün ve yarının meyveleri olarak sürüp gitmektedir. Onlar, kolay kolay silinmeyecek ve her daim özlenecek ender müzisyenler. Anadolu insanını kucaklarken taze bir müzik stilini de icra etmekten kaçınmamış değerlerdir. Sözü fazla uzatmadan son parçamıza geçiş yapalım.

Sulh Manço, Cem Karaca ve Moğollar ortak emek vermesi ile yeni bir tat kazanmış Uzun İnce Bir Yoldayım parçası sizlerle…

Anadolu rock kültürünün usta adı Cem Karaca’yı saygı ile anıyor, özlemle yad ediyoruz.

Bir başka içerikte görüşünceye dek sanat ile hür, sanat ile emsalsiz kalınca.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir