Ana Sayfa / Galeri / En İyi Kısalar Ödüllendi

En İyi Kısalar Ödüllendi

13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve internasyonal olmak suretiyle iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 52 ülkeden toplam 1.055 film başvurduğu Yarışma Kısmı’nün neticeleri açıklandı.

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, Oyuncu Hatice Aslan, Akademisyen Nilay Ulusoy, Yönetmen Atalay Taşdiken ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Ulusal Yarışma Festival Kısaları Kısmı Ana Jüri Üyeleri’nin değerlendirmeleri sonucu ULUSAL KATEGORİ EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ’nü Sulh Sarhan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Cemil Şov” kazanmıştır.

Yönetmen Seifollah Samadian, Senaryo Koçu ve Yapımcı Esther Wouda, Beyaz perde Eleştirmeni Kerem Akça, Krakow Film Festivali Direktörü Krzysztof Gierat ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer almış olduğu Internasyonal Yarışma Dünyadan Kısalar Kısmı Ana Jüri Üyeleri ise “ULUSLARARASI KATEGORİ EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ’ne Konstantina Kotzamani’nin yönetmenliğini yapmış olduğu “Limbo” filmini layık buldu.

Ulusal Kategori Kısmı’nde “Yumurta” ile Muaz Güneş ve Emrah Doğru, “Görünmez Duvarlarım: Kendine Güvensizlik Hikayeleri” adlı yapım ile Nurbanu Asena; Internasyonal Kategori’de ise “Good Luck, Orlo!” filmi ile Sara Kern ve “Ayny, My Second Eye” ile Ahmad Saleh, MANSİYON ÖDÜLÜ’nün sahibi oldu.

Ek olarak Festival kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen yapım desteği amaçlı senaryo yarışmasında senarist Ebru Ceylan, yönetmen Mustafa Kara ve senarist Burak Göral’ın yapmış olduğu değerlendirme sonucu AKBANK KISA FİLM FORUM EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ’nü “Ofsayttan Doğan Dolaylı Özgür Vuruş” ile Benhür Bolhava kazanmıştır. Bu bölümde MANSİYON ÖDÜLÜ, “Şemsiyeli Adam Yağmurda Koşuyor” ile Abdülmelik Öcal’a verildi.

Festival’i yakından takip eden sinemaseverler içinde meydana getirilen oylama sonucunda ise, Ömer Ferhat Özmen’in “Beyoğlu Sineması” adlı filmine “Izleyici Ödülü” verildi.

EN İYİ ULUSAL FİLM ve EN İYİ ULUSLARARASI FİLM seçilen eserlerin yönetmenleri 5.000 Dolar, Akbank Kısa Film Forum bölümünü kazanan de senaryo ise 3.000 TL ile ödüllendirildi.

13. Akbank Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında, 27 Mart -11 Mayıs tarihleri içinde İstanbul’un yanı sıra Kocaeli, İzmir, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kastamonu, Zonguldak, Batman, Van, Adana, Sakarya ve Kayseri’nin de aralarında yer almış olduğu 21 ilde toplam 42 üniversite kampüsünde ücretsiz bir şekilde gençlerle buluşacak.

13. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı informasyon için www.akbankkisafilmfestivali.com ve

www.akbanksanat.com adresleri ziyaret edebilirsiniz.

www.akbanksanat.com

13. Akbank Kısa Film Festivali

“Ulusal Kategori En İyi Kısa Film Ödülü”: Cemil Şov

Yönetmen: Sulh Sarhan

Senaryo: Sulh Sarhan

Yapımcı: Armağan Lale

Görüntü Yönetmeni: Cahit Erşan

Kurgu: Ali Aga Ses

Oyuncular: Ozan Çelik, Gülce Oral, Alican Yücesoy

Utangaç bir adam olan Cemil, bir avmsinin arka tarafındaki depo bölümünde bir güvenlik odasında iş koşturmacasındadır. Fazlaca istemesine karşın ayın güvenlik elemanı ödülünü alamayınca içindeki isyanı kimsenin tahmin edemeyeceği bir halde gösterecektir.

Yönetmen Sulh Sarhan hakkında

1983’te İstanbul’da dünyaya geldi. 2005’te Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden birincilikle mezun oldu. Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışındaki reklam, tasarım yarışmalarında oldukça sayıda ödül aldı. 2009 senesinde kısa film çekmeye başladı. Çekmiş olduğu ilk film “Terlik” festivallerde birçok ödül aldı. 2012 senesinde New York Üniversitesi’nde Beyaz perde Yönetmenliği üstüne eğitim aldı

“Internasyonal Kategori En İyi Kısa Film Ödülü”: Limbo

Yönetmen: Konstantina Kotzamani

Senaryo: Konstantina Kotzamani

Yapımcı: Maria Drandaki

Görüntü Yönetmeni: Giorgos Karvelas

Kurgu: Yiannis Chalkiadakis

Oyuncular: Felix Margenfeld, Aggelos Ntanos, Lucjano Cani, Haris Fountas, Hristos Psihramis, David Szymczak

Leopar keçi ile yatacak. Kurtlar kuzularla yaşayacak. Ve genç oğlan onlara öncülük edecek. 12+1 çocuk ve bir balinanın karkası kıyıya vurdu…

Yönetmen Konstantina Kotzamani hakkında

Selanik’teki Aristotle Üniversitesi Beyaz perde bölümünden mezun oldu. Kısa filmleri birçok internasyonal festivalde ödül aldı. Greek Film Centre ve CNC (Fransa Ulusal Film Merkezi) desteğiyle gerçekleştirdiği son kısa filmi Limbo prömiyerini Cannes Eleştirmenler Haftası’nda yapmış oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir