Ana Sayfa / Albümler / Eminem’e Yakışmayan Bir Albüm: Revival

Eminem’e Yakışmayan Bir Albüm: Revival

Zirvede kalmak, zirveye çıkmaktan daha zor derler. Eminem ise bu mevzuda her türlü zorluğu aşmış ve kariyerinin her evresinde başarıya ulaşmış olabilmiş bir sanatçı. Geçmişte kendi seviyesinin altında birkaç albüme imza atmış olsa da devamlı bir halde bunu telafi edebilmişti. Böylece kendisini bir rap tanrısı haline getiren bu kariyer sürecinde hep zirvede kalabilmeyi başardı; şu sebeple o, müzik tarihinin gelmiş geçmiş en oldukça satan hip-hop sanatçısı.

Bu sıfatının yanında bir de evindeki koleksiyonunda küçük ve önemsiz bir ödül olan(!) Oscar heykelciği de var. Her şeyin ötesinde istatistik ve rakamların aslına bakarsak anlam ifade etmeyen bulunduğunu biliyoruz. Mühim olan şey Marshall Mathers adlı bu Detroit doğumlu müzisyenin kariyerindeki 8 albümüyle bir halde hayatımızda yer etmesi. Bundan dolayı de Eminem adı birçok beklentiyi doğuruyor.

Müzik kariyerinin bir çok evresinde kendisinden beklentileri fazlasıyla karşılamış bir sanatçı olarak Eminem, 2017 senesinde bir albüm yayımlayacağını duyurunca müzikseverleri oldukça heyecanlandırmıştı. Öncesinde ise Trump karşıtı bir video yayınladı. Burada arka planda herhangi bir beat olmadan tamamen “freestyle” şekilde ABD liderine adeta şefkatli sözcükler sundu. Fazlasıyla karışık yorumlar alan bu videodaki performansı ise oldukça şaşırttı. Peşinden isminin Revival olduğu internete sızan 2017 albümünden gelen ilk single ise Beyoncé şeklinde bir diva ile yapılmıştı. Eminem şaşırtmaya devam etti şu sebeple bu parçada da beatsiz bir halde yalnız piyano üstüne vokaller vardı. Ek olarak bilhassa The Monster ve sonrasında gelen parçaların çoğunda sanatçı, flowlarında da fazlasıyla deneysel ve alışık olmayan tekniklerle müzikseverlerin karşısına çıkmıştı. Beyoncé destekli ilk single Walk On Water’da da negatif anlamdaki bu deneyselliği sürdürüyor, Queen Bey bile çok önemli nakaratıyla parçayı yine yine dinleme hissi uyandıramıyor.

Revival, hem ilk dinleyişte hem de birçok kez parçalarına talih verdiğinizde bile etkileyicilikten uzak bir albüm. Bu anlamda ilk single’ının yetersizliğini bile mumla aratıyor. Bunun başlıca sebepleri olarak hem Eminem’in şarkı yazarlığındaki ilhamsızlık hem de eski flowlarının yerine yeni ve deneysel yollar arayışını sayabiliriz. Albümün parçalarının isimlerinin “rahat”liklerine ve konuk sanatçılara bakıldığında bile her şey anlaşılabiliyor. Beyoncé ve Alicia Keys tamam. Skylar Grey de esasen devamlı kendi ekibinde. Sadece Ed Sheeran, Kehlani, X Ambassadors ve Pink şeklinde adların seçilmesinde bile albümün ticariliği ortaya seriliyor. Tıpkı meşhur müzik eleştirmeni Anthony Fantano’nun da ifade etmiş olduğu şeklinde.

Albümün beklentilerden fazlasıyla uzak bir görünüm çizmesinde başka bir etken ise prodüksiyondaki özensizlik. Rick Rubin ve öteki alın terki dökenler her bir parçayı sanki 1-2 saatte kaydetmiş ve mixingini yapmış şeklinde. Tek kelimeyle üzücü bir durum. Remind Me ve In Your Head isminde iki şarkı var ki asla anlaşılabilir şeklinde değil; dünyada “sample” kalmamış da bu iki malum eski parçanın en mühim kısımlarını alıp adeta Garageband’de kopyala-yapıştır yapmışlar. Prodüktörler ile alakalı tek pozitif yönde nokta ise albümdeki birçok parçanın oldschool rap kültürü taşıması.

Her şeye karşın albümde güzellikler de mevcut. Skylar Grey’in duru vokalleri ve Em’in alıştığımız tarzını hatırlatan vokalleriyle Tragic Endings. Parça, albümün en iyilerinden biri. Untouchable’ın yalnız ikinci kısmı ve yer yer bölümleriyle Believe de albümde akılda kalan parçalardan oluyor. Ek olarak Like Home ve Framed de dikkat çeken işlerden ikisi. Bilhassa Alicia Keys’in vokalleri “we all began” ile “who i am” bölümlerinde oldukça etkisinde bırakan.

Eminem’in bu albümüyle beraber yeni imajı ise hakkaten müzik dünyasını şaşırtmıştı. Uzun süreden beri sahalarda olan Em’i neredeyse ilk kez kirli sakalıyla gördük. Bir ihtimal Trump’ın seçilmesi onu albümde ifade etmiş olduğu şeklinde fazlasıyla etkiledi ya da kim bilir yalnız rap tarzında yapmış olduğu şeklinde artık değişikliklere ihtiyacı var. Sadece şu bir gerçek ki bu kayıt, Eminem’e tıpkı kirli sakalı şeklinde asla mi asla yakışmıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir