Ana Sayfa / Akustik / Elvis Presley Hakkında 8 Bilinmeyen

Elvis Presley Hakkında 8 Bilinmeyen

8 Ocak 1935 tarihinde dünyaya gelen ABD’li müzisyen, müzisyen ve erkek oyuncu Elvis Presley; dünya genelinde Rock’n Roll’un kralı olarak tanınır.

Siyahi ve beyaz ses tonlarını rahatça kullanabildiği efsaneleşmiş bir sese haiz olan müzisyen; kilise müziğinden popüler müziğe; Rock’n Roll’dan blues tarzına kadar oldukca çeşitli türlerde eserler vermiştir.

16 Ağustos 1977 tarihinde hayata gözlerini yuman Elvis Presley, milyonlarca insanoğlunun gönlünde taht kurmuştur. Elvis Presley’nin Graceland’daki evi ise ondan sonra müzeye çevrilerek mühim bir gezim mekanı haline dönüştürülmüştür.

3 Grammy, 35 altın plak, 33 film. Plakları tüm dünyada en fazla satan sanatçı. Bugün sizlere dünyaca meşhur Rock’n Roll’un efsanesi Elvis Presley hakkında 8 bilinmeyeni açıklayacağız.

1- İkiz Kardeşi Vardı

Doğumundan yalnızca 6 saat sonrasında Elvis’in ikizi Jessie Garon ölmüştü. İkizi ölen çocuğun, ölen kardeşinin de enerjisini aldığına inanan anası, o doğduğunda onun oldukca kuvvetli bulunduğunu biliyordu.

2- İlk Solistlik Deneyimlerini Mahalledeki Kilisede Gerçekleştirmiş oldu

Kilisede solistlik yaptıktan sonrasında 10 yaşına vardığında Mississippi Alabama’da bir radyo istasyonunun düzenlemiş olduğu genç kabiliyetler yarışmasına katıldı. Herkesi kendine fanatik bırakan bu ufaklık yarışmada seslendirdiği “Old Shep” adlı parçayla ikinci oldu ve beş dolar para ödülü kazanmıştır. Bu onun ilk ustalaşmış işiydi.

3- Babası Hapishanede Yattı

Elvis’in ziraatçi babası Vernon, yalnızca 8 dolarlık bir borcu ödeyemediği için hapis yatmıştı. 11 yaşına vardığında doğum gününde ailesinin ona bir bisiklet almasını istiyordu. Babası bisiklet almaya parası yetmeyince Elvis’e bir gitar aldı.

4- Aslına bakarsak Sarışındı

Sıkı bir Roy Orbison hayranı olan Elvis Presley aslen sarışındı fakat bu hayranlığın sonucu olarak ömrü süresince hayranı olduğu adama benzemek için saçlarını hep siyaha boyattı. Ailesine destek olabilmek için kamyon şöförlüğü halletmeye başladı. Bugün imajıyla bütünleşen o meşhur favorilerini, öteki kamyonculardan görüp özenerek uzattı.

5- 15 Şarkısında Mavi Kelimesi Geçer

Elvis’in 15 şarkısında mavi kelimesi geçer. Bunlardan bazıları şunlardır: Blue Suede Shoes, Blue Christmas, Blue Eyes Crying in the Rain, Blue Hawaii, Blue Moon of Kentucky, Blue Moon, Blue River.

Yakın bir arkadaşının anlattığına gore lise mezuniyet balosunda dans etmeyi asla beceremediğinden masadan kalkmamış ve eğlenceye dahil olamayarak evine dönmüş. Masada kös kös otururken ayağında ise bir çift mavi süet ayakkabısı varmış. Sözleri ve müziği Carl Perkins’e ilişik olan ve Elvis Presley’nin seslendirdiği meşhur Blue Suede Shoes şarkısı güzel bir rastlantı olsa gerek!

6- “Hayranlarım Beni Öldürecek” Paranoyasına Tutuldu

Bigün konser öncesi almış olduğu tehdit yüzünden, bir süre sahneye hususi korumalar ve üstünde silahla çıktı. Konserlerinde herhangi bir vaka yaşanmayınca korumaların kalmasına sadece artık tabanca taşımasına gerek olmadığına karar verildi. Fakat vazgeçmeye niyeti yoktu; sahnede ve sahne haricinde silahla geziyordu. Fanatiklerinin onu öldürmek istediğine dair paranoyak düşüncelere kapılır oldu. Mike Stone isminde genç bir karate hocasından dersler almaya başladı. Hatta paranoyaları o denli büyüdü ki yaşamının aşkı olan eşi Priscilla onu terk etti. Priscilla ise daha sonrasında Mike Stone ile aşk yaşamaya başladı.

7- Parasının Çoğunu Hayır İşlerine Adadı

“Armağan aldıklarında yada bir problemleri halledildiğinde, insanların yüzlerinde oluşan mutluluk ifadesini görmeye bayılıyorum” diyen Elvis; müzik dünyasında kendi hayır kurumunu kurup işleten tek sanatçıdır. Birçok hayır kurumuna ve zor durumdaki insanlara yardım ederek gerçek bir Kral olmuştur. Günümüzde de Elvis Presley Charitible Foundation (Elvis Presley Hayır Kurumu), sanki Elvis yaşıyormuş benzer biçimde işletilmekte ve gelirin yarısına yakını, bu hayır kurumu vesilesiyle dağıtılmaktadır.

8- Annesine Tutkuyla Bağlıydı

Müzik kayıtlarını ilk olarak annesine okuyan Elvis Presley, annesine tutkuyla bağlıydı. Aslına bakarsak Elvis’in uyuşturucuya başlamasının sebebi annesine beslediği büyük sevgiydi. Onun genç yaşta ölmesinden sonrasında depresyona girmiş, devamlı ilaç almaya başlamıştı. Annesinin ölümüne ve arkasından onu terk eden karısının arkasından yalnızlığa tahammül edemedi. 42 yaşlarında hayata gözlerini yumdu.

“Çocukken hayaller kurardım…
Çizgi roman okur, kendimi çizgi roman kahramanı olarak hayal ederdim.
Film seyreder, filmdeki kahramanla kendimi özdeşleştirirdim. 
Aslına bakarsak kurduğum tüm hayaller bigün gerçek oldu.
Hem de onlarca defa…
Çocukluğumda öğrendiğim bir cümle vardı:
Şarkısız bigün, yaşanmış bigün değildir.
Yaşamınızda müzik yoksa, dostunuz da yoktur.
Şarkısız seyahat bitmez.
Ben de hep şarkı söylüyorum.
Kendim için sizler için…”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir