Ana Sayfa / Kitaplar / Elif Şafak yeni romanı Ustam ve Ben’de ne konu alıyor?

Elif Şafak yeni romanı Ustam ve Ben’de ne konu alıyor?

Elif Şafak nihayet yeni romanı Ustam ve Ben ile okurlarını selamlıyor. Peki Elif Şafak yeni romanı Ustam ve Ben ‘de ne konu alıyor?

Elif Şafak, yeni romanında üç dinden (Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi) insan aynı gök kubbenin altında buluşuyor. Topkapı Sarayı’nın bahçesinde ikamet eden Çota isminde filin, uzun yaşamı süresince üç sultanın iktidarına, saray ve sanat entrikalarına; mimarlık, düşünce ve bilim alanında ilerlemelere ve her alanda peş peşe nice yıkıma şahit olmasını ve Hindistan’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Roma’ya uzanan bir serüveni konu alıyor.

Kitabın arka kapak yazısı da Ustam ve Ben‘in mevzusuna yönelik ip uçları veriyor. İşte o sözler yer ediniyor: Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en mühim ve kargaşa ve bunalımlı dönemlerinden önde gelen 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz bununla beraber bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.

elif safak yeni romanKitapta Elif Şafak’ın Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet… Bir yanda bilime ve öğrenmeye inananlar, bir yanda gelişmeyi durduranlar…

Doğan Kitap’tan çıkan Ustam ve Ben, zamanı kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yapmış olduğu, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi… Öyleki bir hayal dünyası ki içindeki mevzular ve tartışmalar günümüze dair de oldukca şey söylüyor. Uzun süre akıllarda kalacak, oldukca konuşulacak bir roman.

İstanbul söylediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Oldukça vakit geçti üstünden, nice alametler birikti fakat hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmiyorum gören çıkar mı? Bulsa bile anlamış olur mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli saklı Arzın Merkezi.

Öte taraftan Şafak’ın “Tarihimizin en mühim ve kargaşa ve bunalımlı dönemlerinden önde gelen 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan’dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz bununla beraber bir üstadın çırağı” ifadeleriyle tanıtılan “Ustam ve Ben” kitabının mevzusunun Saramago’nun kitabından alındığı iddia ediliyor.

Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabı ise geçtiğimiz günlerde gösterilen Kırmızı Kedi tarafınca “Kıta Avrupası’nın en batısından, Lizbon’dan Viyana’ya doğru yola çıkan bir fil ile bakıcısı yoksul Subhro’nun ve bu garip yolculuğun hikâyesidir Filin Yolculuğu. 16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Mukaddes Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian’a armağan olarak gönderir fil Süleyman’ı. Süleyman ile Subhro, yanlarında kendilerine birlikte rol alan Portekiz kralının korumaları ve destek ırgatlarla sıkıntılı yolculuklarına başlarlar. Portekiz’i, İtalya’yı, Alpler’i geçerken hayatlarında ilk kez bir Hintliyle karşılaşan, ilk kez bir fil gören köylüleri ve kasabalıları şaşırtır ve etkilerler.”

Her iki kitapta da armağan edilen fil ve bakıcılarının garip hikayesinin yer alması dikkat çekiyor. Bundan dolayı Şafak’ın çıkacak kitabı hakkında şimdiden “intihal” iddiasında bulunuluyor.

Ayşe Arman Elif Şafak röportajı (Son roman Ustam ve Ben üstüne)

Elif Şafak’ın intihal iddiası toplumsal medyada da oldukca konuşuldu.

İşte o mesajlar:

Barbaros Altuğ 

Saramago’nun Avusturya Kralı ve bir filin öyküsünü özetleyen Filin Yolculuğu kitabı var ya; şimdi Elif Shafak kendi yazmış şeklinde yayınlıyomuş

Barbaros Altuğ 

Kocasının gaztesi Köktencilik Shafak’ın yeni romanının konusunu yazdı. Saramago’nun romanınından açık almış utanmadan@RenginArslan

Barbaros Altuğ 

@RenginArslan değil! Avusturya kralını Osmanlı sultanı yapmış! Fili zürafa bile yapmamış! O denli utanmıyor artık

Rengin Arslan 

@barbarosaltug Saramago mezarında ters dönecek.. Asla bu kadar içten “keşke yaşasaydı” dememiştim!

Mustafa Kierkegaard 

Elif Şafak baktı ayrı ayrı çalmalara karşı bir şey olmuyor, bu kere hem içinde ne olduğu hem kapağı çalmış Saramago’dan.

banushka 

elif şafak çalmalara doyamadı, şimdi de saramago’nun kurgusunu çaldı… hem de asla utanmadan kendi fikri şeklinde ballandıra ballandıra söyledi

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir