Ana Sayfa / Albümler / Elektronik Müzikte Devrim Niteliğinde 5 Albüm

Elektronik Müzikte Devrim Niteliğinde 5 Albüm

Her geçen saniye birazcık daha gelişen müzik endüstrisi, bununla beraber meydana getirilen emek harcama sayısının da artmasını sağlıyor. Kimi süre oldukça kaliteli emekler görebilsek de çoğu zaman birçok emek harcama da tozlu sayfalarda unutulmaya başlıyor. Sadece kimi işler hem alanında oldukça örneksiz özellikte olmasından dolayı hem de devrim niteliğindeki yeniliklerinden dolayı seneler geçse de canlılığını koruyabiliyor. Bu yazımızda sizler için, elektronik müziğe getirdikleri vizyonlu bakışlarla unutulmaz hale gelen 5 kilometre taşı albümü listeledik.

1)Paul Oakenfold – ‘Tranceport’ (Kinetic, 1998)

1998 senesinde Kinetic Records’tan çıkan bu albüm ile Paul Oakenfold, British Rave’in ilk örneklerini sundu. Trance’in de kilometre taşlarından kabul edilen Tranceport albümü ile Paul Oakenfold, Rolling Stones dergisinin en iyi 30 edm albümü listesine girmeyi başardı.

Trance sevenler başarıya ulaşmış albümün tamamını buradan dinleyebilir.

2)Aphex Twin – The Richard D. James (Warp,1996)

Sahne adı olarak Aphex Twin’i kullanan sanatçı Richard David James’in kendi adıyla çıkardığı bu albüm, erken dönem çalışmalarına yapmış olduğu atıflarla ve uzun seneler içinde geliştirdiği kendine özgü tarzın karışımından oluşuyordu. Bilgisayarların elektronik müziği şekillendirdiği dönemde, Warp adlı plak şirketinden çıkan bu albüm jungle ve d&b seçimi için kült eserlerden biri olma hususi durumunu hala koruyor. Bunun en büyük göstergelerinden biri ise kendisinden uzun süre sonrasında Radiohead, Four Tet şeklinde isimlere esin kaynağı olması.

Tokyo! adlı filmden alınmış görüntüler eşliğinde albümün başarıya ulaşmış şarkılarından Fingerbib 

3)Daft Punk – ‘Homework’ (Virgin, 1997)

Efsanevi ikili Daft Punk’ın bu albümü, pop müziğin girmiş olduğu en büyük dönüşümün kaynağını oluşturuyor. Bu albümden sonrasında pop müzik artık tamamen başka bir görünüm kazanmıştır. Bunun en büyük sebebi ise Virgin adlı plak şirketinden çıkan bu albümün house, techno, electro şeklinde türlerin en başarıya ulaşmış örneklerinin muhteşem bir halde iç içe geçmesiyle devrin müzik anlayışını tamamen değiştirmesi.

Devrim niteliğindeki albümden, oldukça keyifli bir parça.

4)DJ Shadow – ‘Endtroducing…’ (Mo’ Wax, 1996)

Listemizdeki en enteresan albüm olabilecek olan Endtroducing’in devrim niteliği EDM’e yepyeni bir vizyon getirmesi ve bu albümün neredeyse tamamen samplelardan oluşması. (sözü açılmışken bu müzik türüyle ilgili daha detaylı data için)

Albümün en beğenilen çalışmalarından bir parçayı buradan dinleyebilirsiniz.

5)Roni Size / Reprazent ‎– New Forms (Talkin’ Loud, 1997)

Jazzstep’in en esin verici örneklerinin sergilendiği New Forms albümü hakikaten sonraki dönem içinde de esin kaynağı olduğu sanatçıların “yeni biçimler” kazanmasına etkili oldu. Bristol menşeili isim Roni Size ve Reprazent bu albümüyle d&b alanında kendinden en fazla söz ettiren albümlerden birine imza attı.

Roni Size denince akla gelen ilk şarkılardan Mad Cat de New Forms albümünde içeriyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir