Ana Sayfa / Konser / Ekim Ayında 1’i Yeni, 21 Oyunla Seyirciyle Buluşuyor

Ekim Ayında 1’i Yeni, 21 Oyunla Seyirciyle Buluşuyor

Cibali Karakolu, Karıncalar (Bir Cenk Vardı), Son, Ben Çağırmadım, Martı, Oyunun Oyunu, On İki Öfkeli Adam, Şahane Züğürtler, Mutluluk Hanım, Ay Işığında Şamata, Hayal-i Temsil, Sızı, Fehim Paşa Konağı, Geç Kalanlar, Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar, Şekerpare, Yangın Yerinde Orkideler, Hisse-i Şayia, Macbeth, Reis Bey ve İki Arada Bir Yerde.

Ekim ayında sahnelenecek oyunlar ve mevzuları şöyleki;

CİBALİ KARAKOLU

Cibali Karakolu hali hazırda varlığını korumuş olan pek fazlaca gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor.

Öğrenilmiş hanım adam ilişkileri başta olmak suretiyle, paranın ilişkilerdeki tesiri, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin niçin olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen oyun, güldürmek kadar tekrardan cevaplanması ihtiyaç duyulan pek fazlaca suali da bununla beraber getirmektedir.

Henri Keroul ve Albert Barre’in yazıp Nedret Denizhan’ın yönettiği oyunda; Berrin Koper, Tarık Şerbetçioğlu, Derya Kurtuluş Oktar, Zihni Göktay, Cem Uras, Eylül Soğukçay, Şehnaz Bölen Taftalı, Hülya Arslan, Doğan Altınel, Murat Bavli, Naci Taşdöğen, Murat Derya Kılıç, Tuğçe Açıkgöz, Müge Çiçek Türkoğlu, Deniz Yeşil Mavi, İbrahim Ulutaş, Ertan Kılıç ve Begüm Yazıcıoğlu rol alıyor. Oyun; 4-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

KARINCALAR – BİR SAVAŞ VARDI

Bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı harpte firar eder.

Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanırken ayağı bir mayına kilitlenir.

İşgal için gittiği topraklarda kendine tutsak olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır.

“Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum.

Bildiğim bir şey var ise, artık ben seni temenni ediyorum!..” Boris Vian ve John Steinbeck’in metinlerinden yola çıkarak Gökhan Aktemur’un oyunlaştırdığı, Ergun Üğlü’nün yönettiği oyunda Mert Turak rol alıyor.

Oyun, 4-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, 18-21 Ekim 2017 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

SON

Tüm informasyon dijital ortama aktarılmış, insanoğlu tek tek damgalanıp sınıflarına gore bölgelere yerleştirilmiş ve hafızalarını silen parasız yemeklerin etkisiyle her şeyi unutmaya başlamışlardır.

Değiştirilmemiş gerçeklerin yazılı olduğu tek şey, tüm öteki belgelerle beraber yok edilen işaretli kağıtlardır.

Karşılayıcı ve onunla yolu kesişenler şimdi hem kendi unutturulmuş geçmişlerine sahiplenmek hem de gerçekleri kendilerinden sonrakilere aktarabilmek için bu kağıtların izini sürer.

Özgür Kaymak’ın yazdığı ve yönettiği oyunda; Aslı Menaz, Aslı Şahin, Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Alibeyoğlu, Cemal Ahhan Şener, Emre Davet Akbaba, Ercan Demirhan, Neslihan Ayşe Öztürk, Onur Demircan, Özgür Atkın, Tarık Köksal, Volkan Öztürk ve Parlak zeka Yıldırım rol alıyor. Oyun, 5-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

BEN ÇAĞIRMADIM

Yazacağı yeni romana mevzu arayan Mithat, o akşam yakın dostlarını ve doğaüstü kabiliyetleriyle etrafta ün salmış Madam’ı akşam yemeğine çağrı eder.

Mithat’ın amacı hem mesleğine dair birazcık gözlem yapmak hem de misafirleri ile keyifli bir akşam geçirmektir.

Sadece işler asla beklenmedik bir halde ilerler.

Mithat ve karısı Leyla için, o akşamdan sonrasında hiçbir şey eskisi benzer biçimde olmayacaktır.

Noel Coward’ın yazdığı Reşiha Vafi ve Vasfi Rıza Zobu’nun çevirip Engin Gürmen’in yönettiği oyunda; Sevinç Ceren Aktay, İrem Arslan, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Betül Kızılok Bavli, Pelin Budak ve Aslı Seçkin rol alıyor. Oyun; 4-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde, 18-21 Ekim 2017 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.


MARTI

Anton Çehov’un yazdığı Behçet Necatigil’in dilimize kazandırdığı oyun Yıldırım Fikret Urağ rejisiyle Kent Tiyatroları’nda seyirciyle buluşuyor.

Sorin Çiftliği’nde bir akşamüstü…

Çiftliğin derhal yanı başındaki gölün kıyısında hazırlanmış sahnede genç yazar Treplev’in oyunu oynanacaktır.

Anası meşhur aktrist Arkadina, sevgilisi başarı göstermiş yazar Trigorin ve ev halkı gösteriyi seyretmek için toplanmışlardır.

Oyunda Treplev’in aşka düştüğü Nina oynayacaktır.

Treplev’in düşsel sanatta yeni biçimler bulmak, Nina’nın düşsel ise meşhur bir aktrist olmaktır.

Büyük umutlarla süregelen oyun annesinin yüzünden yarıda kesilince Treplev ve Nina başta olmak suretiyle hayatları savrulmaya başlayacaktır.

Moskova’dan uzak bir çiftlikte bir araya gelen aristokrat ailenin, çöküş içinde olan ve yeni değişimlere ayak uyduramayan bireylerinin taşrada geçen trajik öyküsü.

Oyunda; Jülide Kaide, Mert Şahit, Pelin Abay, Nazif Uğur Tan, Yeşim Koçak, Mert Asutay, Rozet Hubeş, Ersin Sanver, Hakan Arlı, Mert Aykul, Kamer Karabektaş ve Z. Bahar Çebi rol alıyor. Oyun, 4-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.


 OYUNUN OYUNU

”Çırılçıplak” adlı oyunu sahnelemek suretiyle provaya süregelen bir tiyatro grubunun, bu süreçte yaşadıkları zorlukları, terslikleri, sorun ve lukları özetleyen oyun, türünün en iyi örneklerinden biri olarak seyirciyle buluşuyor.

Michael Frayn’ın yazıp Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyunda; Destan Batmaz, Caner Çandarlı, Ayşen Sezerel, Buket Y. Kubilay, Yeliz Gerçek, Aslıhan Kandemir, İlhan Kilimci, Ergun Üğlü ve Ahmet Saraçoğlu rol alıyor. Oyun; 5-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde, 18-21 Ekim 2017 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

ON İKİ ÖFKELİ ADAM

Beyazperde ve sahnede bir klasik olmayı başarmış On İki Öfkeli Adam, Kent Tiyatroları’nda uygar bir rejiyle seyircinin beğenisine sunuluyor.

Şüphelinin suçlu bulunduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur?

12 jüri üyesi üstünden hakkaniyet terimini sorgulayan, Reginald Rose’un yazıp Arif Akkaya’nın yönettiği oyunda; Ali Gökmen Altuğ, Mehmet Avdan, Yalçın Avşar, Metin Çoban, Rahmi Elhan, Kutay Kırşehirlioğlu, Gün Koper, Enes Mazak, Nihat Alpteki, Serdar Orçin, Ahmet Özarslan, Erkan Akkoyunlu ve Burteçin Zoga rol alıyor. Oyun; 5-7 Ekim 2017 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

ŞAHANE ZÜĞÜRTLER

Rusya’daki devrimden sonrasında pek fazlaca Rus asilzadesi batı ülkelerine firar etti. Ouratieff çifti de bu ailelerden biridir.

Çar’a ilişik yüklüce bir serveti de bununla beraber getiren çift bu paraya dokunmaz, çeşitli evlerde hizmetçilik ve uşaklık yaparak hayatlarını sürdürmeye devam ederler.

Sadece bu parada her insanın gözü vardır ve Ouratieff çifti parayı korumak için büyük bir çaba içindedir.

Neticede, fazlaca büyük bir servete hükmetmekle birlikte yoksul bir yaşam yaşayan çiftin başına akılalmaz vakalar gelir.

Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden erkek oyuncu, yazar ve yönetmen Jacques Deval’in 1933’te yazdığı güldürü, keyifli iki saat geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.

Jacques Deval’ın yazıp Haldun Dormen’in yönettiği oyunda; Can Başak, Müge Akyamaç, Hakan Güner, Süeda Çil, Dilay Taşkaya, Emsalsiz Akaçça, Davet Hün, Ceylan Çete, Engin Akpınar, B. Çağatay Çakıroğlu, Can Doğan, Onur Şirin ve Buğra Can Ildırışık rol alıyor. Oyun; 11-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 26-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.


SAADET HANIM

Ahmet Levent Pala’nın yazdığı Mutluluk Hanım, Tolga Yeter rejisiyle sahneye taşınıyor.

Tenha bir banka şubesi, günün öğle saatleri.

Emekli ilköğretim öğretmeni Mutluluk Yurtlu parasını çekmek için bankaya gelir.

Bugün bununla beraber oğlu Sermet’in de doğum günüdür ve oğlu için sürpriz bir doğum günü kutlaması planlamaktadır.

Sadece bugüne dair sürprizleri olan bir tek Mutluluk Hanım değildir ve birkaç dakika sonrasında bankada yaşanacaklar Mutluluk Hanım’ın tüm planlarıyla birlikte yaşamını da altüst edecektir.

Oyunda; Nilgün Kasapbaşoğlu, Müslüm Köse, Selim Can Yalçın, Hazal Uprak, Arda Alpkıray, Şenay Bağ, Cafer Alpsolay, Vildan Türkbaş, Elyasa Çağlar Evkaya, Esen Koçer, Serap Doğan, Çağlar Ozan Aksu, Seda Yılmaz ve Yeliz Şatıroğlu rol alıyor. Oyun; 11-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.


AY IŞIĞINDA ŞAMATA

Çalışkur apartmanında yaşayan Çalışkur ailesi’nin ve apartman sakinlerinin düzmece ilişkilerini ve yozlaşan aile yapısını gösterirken, minik dünyalarından dış dünyaya bakışlarını eleştiren, seyirciyi eğlendiren, güldüren ve sürprizlerle şaşırtan bir oyun.

Haldun Taner’in yazıp Naşit Özcan’ın yönettiği oyunda; Ada Alize Ertem, Arda Aydın, Aziz Sarvan, Berrin Koper, Ceysu Aygen, Derya Çetinel, Emrah Can Yaylı, Emre Narcı, Ertan Kılıç, Esra Ede, Gökhan Eğilmezbaş, Gökhan Mete, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, Mehmet Bulduk, Nilay Yazıcıoğlu, Özgür Dağ, Özge Midilli, Samet Hafızoğlu, Cenk Barutçu, Şenay Saçbüker, Şevket Avşar, Tuğçe Açıkgöz ve Yonca İnal rol alıyor. Oyun; 12-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.


HAYAL-İ TEMSİL

Eski makyör Dikran Efendi’nin; hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı; sahnenin “ilk hanım”ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit’i; çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez izleyici karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor.

Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp Yiğit Sertdemir’in yönettiği oyunda; Hümay Güldağ, Şebnem Köstem, Yiğit Sertdemir rol alıyor. Oyun, 11-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

SIZI

Yıl 1913, Anadolu Coğrafyası dış güçlerin yaratmaya çalmış olduğu bir kaosun eşiğindedir.

Senelerce yan yana yaşamış, birbirini kardeş bilmiş halk kışkırtılmaktadır.

Bir gurup Ermeni Ailesi bunun bir parçası olmamak için ilkin İstanbul’a, sonrasında Paris’e gitmek zorunda kalır.

Yıl 1941, dünya siyaseti daha da büyük bir çıkmaza götürür onları.

Büyüdükçe büyüyen çekince, yaklaşan harp, Anadolu özlemi,  içinden çıkılmaz bir hale erişince ne yapacaklardır? “Her karanlığın sonunda güneş gene doğar, her acıdan geriye derin bir sızı kalır.”

Salih Efiloğlu’nun yazıp Kubilay Penbeklioğlu’nun yönettiği oyunda; Ali Murat Altunmeşe, Emel Bertan, Erhan Özçelik, Ersin Sanver, Esin Umulu, İrem Erkaya, Kamer Karabektaş, Mert Asutay, Musa Arslanali, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Samet Silme, Seda Yılmaz, Şirin Asutay, Yasemin Tunca ve Yılmaz Aydın rol alıyor. Oyun; 11-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde, 19-21 Ekim 2017 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.

FEHİM PAŞA KONAĞI

Turgut Özakman’a 1979 senesinde Büyük Ödül kazandıran Fehim Paşa Konağı, 1908 senesinde, 2. Meşrutiyetin arifesinde, Abdülhamit’in İstibdadının son dönemlerinde geçer.

Eski Kabadayı Rasim Baba’nın oğlu Yusuf gölge oyunuyla ilgilenmektedir.

Bu durum Rasim Babayı rahatsız etmektedir. Oğlunun da kendisi benzer biçimde Fehim Paşa’ya bağlı meşhur bir kabadayı olmasını isteyen Rasim Baba, oğlunu Fehim Paşa’nın konağına götürür.

Fakat Yusuf’un karagöz oynatıcısı olduğu öğrenilince, Rasim baba büyük bir hayal kırıklığı yaşar.

Oğlu Yusuf, konaktaki hanımefendileri eğlendirmek için bizzat Fehim Paşa tarafınca gölge oyuncusu olarak görevlendirilir.

Bir de üzerine Yusuf, Fehim Paşa’nın kızına âşık olunca büyük siyasal karışıklıkların, iktidar kavgalarının ortasında keyifli bir vakalar dizisi gelişir.

Turgut Özakman’ın yazıp Kemal Kocatürk’ün yönettiği oyunda; Ali Karagöz, Bahtiyar Engin, Cihan Kurtaran, Çağatay Palabıyık, Gülsün Odabaş, Hamit Erentürk, Murat Ozan, Murat Üzen, Nazan Yatgın Palabıyık, Nevzat Çankara, Orhan Süratli, Pelin Budak, Pınar Demiral, Selçuk Soğukçay, Serkan Bacak, Volkan Ayhan ve Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun; 12-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.


GEÇ KALANLAR

Yaşadığımız her günü güzel bir güne dönüştürmek varken, “güzel bigün”ün bizlere çıkıp gelmesi için öylece oturup bekleriz.

Bir çok süre yaşamak yerine erteleriz. Tüketmenin bencilliğini, paylaşmanın samimiyetine yeğleriz.

Oysa ihtiyacımız olan tek şey, birazcık farkındalıktır.

Geç Kalanlar, sordukları ve sordurduklarıyla seyircisine derinlikli bir yüzleşmenin resmini gösteriyor.

Pervin Ünalp’ın yazıp Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda; Defne Gürmen, Elçin Atamgüç, Vildan Gürelman, Zafer Kırşan rol alıyor. Oyun; 12-14 Ekim 2017 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, 25-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

BAK BİZİM ŞARKIMIZI ÇALIYORLAR (Yeni Oyun)
Sahnelendiği birçok ülkede beğeniyle izlenerek, “Tony”, “Outer Critics”, “Theater World” ödüllerine layık görülen bu keyifli Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi Marvin Hamlisch ile şarkı sözlerinin yazarı Carole Bayer Sager’in gerçek hayatta yaşadıkları aşk hikayesinden esinlenilerek yazılmış.

Oyunda, şöhretli sadece takıntılı bir besteci olan Vernon ile ona fanatik, deli ve yetenekli bir söz yazarı olan Sonia’nın yaratıcı iş birliği ve fırtınalı duygusal ilişkileri anlatılıyor.

Bu renkli macerada kahramanlarımıza içlerindeki “diğeri benler” de birbirinden keyifli şarkı ve danslarıyla birlikte rol alıyor. Neil Simon’un yazıp Ersin Umulu’nun yönettiği oyunda; Ali Mert Yavuzcan, Özge Özder, Köksal Ünal, Evrim Artut, Müge Gülgün ve Davet Büyüksayar rol alıyor. Oyun, 18-21 Ekim 2017 ve 25-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

ŞEKERPARE

19. yüzyıl İstanbul’u. Düzenbaz Komiser Ziver’in karakoluna belirleme olan; bazısına gore saf, bazısına gore enayi; Bekçi Cumali, Galata’nın “namlı” kızlarından Şekerpare’ye vurulur.

İki kalp birbirini bulmuştur bulmasına fakat, Ziver’in Cumali için başka planları vardır.

Devrin aşina olduğumuz, sirto ve longalarıyla tekrardan müziklenen,

Türk Sineması’nın meşhur klasiği, tiyatro sahnesinde.

Yavuz Turgul’un yazıp Engin Alkan’ın yönettiği oyunda; Aslı Menaz, Aybar Taştekin, Berfu Aydoğan, Cafer Alpsolay, Dolunay Pircioğlu, Emre Davet Akbaba, Engin Alkan, Ercan Demirhan, Nurdan Gür, Onur Demircan, Tarık Köksal, Uğur Dilbaz, Volkan Öztürk, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yeşim Mazıcıoğlu, Zeynep Göktay Dilbaz, Selin Türkmen ve Çağlar Ozan Aksu rol alıyor. Oyun; 19-21 Ekim 2017 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.


YANGIN YERİNDE ORKİDELER

…Orkideleri hep bir “ballad” olarak düşündüm.

Hakkı yenmişlerin, hayatın-toplumun- yerleşik düzeninin kıyısına itilmişlerin, uyurgezerlerin, mutsuzların, sırtından yaralıların, alkoliklerin, esrarkeşlerin, yalancıların, masal anlatıcılarının, gezginlerin, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların, filmleri balkondan ya da hususiden değil, birinciden şu demek oluyor ki en ön sıralardan seyredenlerin, dünyaya kekremsi, ekşi bir sırıtışla bakanların, sis ve dumanlar içinde yaşayanların, bilgiye ve bilgisizliğe aynı tiksintiyle yaklaşanların, tüm bunlara karşın ya da birazda bunlardan dolayı insan kalmayı becerebilmiş olanların şarkısı olsun istedim Yangın Yerinde Orkideler.(Memet Baydur, 1990-İstanbul)
Memet Baydur’un yazdığı Hülya Karakaş’ın yönettiği oyunda; Can Ertuğrul, Güvenilir And, Eraslan Sağlam, Gözde İpek Köse, Ömer Sulh Bakova ve Zümrüt Erkin rol alıyor. Oyun, 19-21 Ekim 2017 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.


HİSSE-İ ŞAYİA(BİR EVLİLİK KOMEDİSİ)
Meşrutiyet periyodu tiyatrosunun öncü adı İbnürrefik Ahmet Sekizinci’nin oyunu; ayrıldıktan sonrasında da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan (“hissei şayia”) karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını mevzu alıyor.

Şiddetli geçimsizlikle boşanıp senelerce birbirinden ayrı kalan, her karşılaşmada ezeli-ebedi kavgalarını tekrarlayan, birbirlerine dava üzerine dava açan, komik duruma düşseler de bu didişmeden adeta zevk alan fakat aslına bakarsak her şeye karşın birbirini seven karı kocanın ve onların içinde kalan genç kızın öyküsü keyifli bir üslupla aktarılıyor.

İ. Ahmet Nuri Sekizinci’nin yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği oyunda; Zihni Göktay, Hikmet Körmükçü, Aybar Taştekin, Uğur Dilbaz, Zeynep Göktay Dilbaz, Sezai Aydın, Selma Kutluğ ve Yağmur Damcıoğlu rol alıyor. Oyun, 25-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.


MACBETH 
“İyi kötüdür, fena de iyi” W.Shakespeare Hepimiz tarafınca iyi bir savaşçı ve iyi bir insan olarak malum Macbeth, harp sonrası yurduna dönerken karşılaşmış olduğu cadılardan gelecekte kral olacağını öğrenir.

Bu kehanet,Macbeth’in içindeki fena tutkuları harekete geçirir ve sonunu hazırlar.

Kukla ve trajik oyunculuğun iç içe geçmiş olduğu bu uyarlamada Macbeth sürrealist bir yorumla izleyici karşısına çıkıyor.

William Shakespeare’in yazdığı, Ulviye Karaca’nın yönettiği oyunda; Damla Cangül, Direnç Dedeoğlu, Gökçer Genç, Kubilay Penbeklioğlu, Mana Alkoy, Nurdan Kalınağa, Şirin Kılavuz Luk ve Tuğrul Arsever rol alıyor. Oyun; 26-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.


REİS BEY 
Yasalara bağlılığı kadar, kararlarında da acımasız, keskin ve ”Gözyaşı suçun rengini soldurmaz” diyen bir yargıcın, genç bir adam için verdiği idam kararının uygulaması sonrası, kararının yanlış bulunduğunu öğrenmesi, onun yaşama ve toplumsal değerlere bakışını değiştirir.

Hakkaniyet, insanoğlunun en kuvvetli duygularından biridir ve her insanın içinde aynı anda bir avukat, bir savcı ve bir yargıç, bir arada bulunur.

Yaşamın gösterdikleri karşısında, duruma gore, bunlardan biri oluverir kendiliğinden; suçlar, savunur ya da yargılar…

Sonrasında döner bakar, kim bilir verdiği karar yanlıştır, yaşam akıp gider, gene savunur, suçlar, yeni ahkamlar keser… Ya bu şahıs verdiği kararla yaşamın naturel akışını değiştiriyorsa?

Görevinden çekilme eden yargıç, kendini yeni bir yaklaşımın ve yaşamın içine bırakır.

Artık hepimiz için acımayı, merhameti, iyiliği ve bağışlayıcı olmayı önerirken; acımasız, kıymet tanımaz, acıma yoksunu bir yaşantının içinde kendini en ağır eleştirilerin hedefine yerleştirir.

Reis bey, hakkaniyet olgusunun ve kurumunun insani duyguları, yönelişleri göz ardı etmeden karar vermesini isteyen yanıyla yargı-birey ilişkisine eleştirel bir bakış getiriyor.

Necip Fazıl Kısakürek’in yazıp Şükrü Türen’in yönettiği oyunda; Berrin Koper, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Doğan Altınel, Fatma İnan, Gökhan Eğilmezbaş, Hakan Yavaş, Hasip Tuz, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, İskender Bağcılar, Lale Kabul, Mazlum Kiper, Mehmet Bulduk, Melisa Demirhan, Murat Derya Kılıç, Okan Karaca, Özgür Dereli, Rıdvan Çelebi, Selçuk Soğukçay, Abdullah Topal, Yeliz Şatıroğlu, Sefa Turan, Ozan Akif Serman ve Aydın Yıldız rol alıyor. Oyun; 25-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

İKİ ARADA BİR YERDE

Danis Tanovic’in “Yansız Bölge” adlı film senaryosundan oyunlaştırılan İki Arada Bir Yerde adlı oyun Yıldıray Şahinler’in rejisiyle sahneye taşınıyor.

“İki Arada Bir Yerde”, savaşın tam orta yerinde “iki taraf” haline gelmiş ya da düşürülmüş “asker-insan’ların” durumunu konu alıyor. Adları yaşam biçimleri, uğruna savaştıkları değerler, hatta beklentileri, birbirinin benzeri olanları ateş altındaki korkuları, tedirginlikleri, öfkeleri oyunda mevzu ediliyor.

Danis Tanovic’in yazıp Yıldıray Şahinler’in yönettiği oyunda; Alp Tuğhan Taş, Cengiz Tangör, Ertuğrul Postoğlu, Güzin Alkan, Mehmet Soner Dinç, Murat Coşkuner, Reyhan Karasu, Mehmet Sefa Öztürk ve Yıldıray Şahinler rol alıyor. Oyun; 26-28 Ekim 2017 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.

İyi seyirler…

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Harbiye Mah. Darülbedayi Cad. No.3 Şişli – İstanbul

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir