Ana Sayfa / Albümler / Efsane gitaristin albümü plak formatında

Efsane gitaristin albümü plak formatında

Türkiye’de yetişmiş en yetenekli gitaristlerden biri olarak kabul edilen ve 2001’de genç yaşta ağlatısal şekilde hayata veda eden Yavuz Çetin’in ‘İlk’ albümü 18 yıl sonrasında Rainbow45 Records etiketiyle ilk kez plak formatında müzikseverlerle buluşuyor.

Yavuz Çetin 1990 senesinde İstanbul’da müzisyen dostları Batu Mutlugil (Duman grubunun gitaristi olan Batuhan Mutlugil’in babası), Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile cover grubu olarak tanınan Blue Blues Band‘i kurar. 1970’li yılların rock ve blues parçalarının ağırlıkta olduğu emekleri sürdüren Blue Blues Band grubunda elektro gitar calip vokal yapar.

Yaşamı süresince 1960’lı ve 1970’li yılların Rock Blues müziklerinden etkilenir. Daha sonraları yapmış olduğu beste ve söz çalışmalarına Rock ve Blues müziğinin ruhunu yansıtır. Jimi Hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan daima büyük bir keyif alır. 1990’lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla beraber stüdyo müzisyenliğine baslar. Fuat Guner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında tv ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. Gitarıyla eslik etmiş olduğu albümler içinde, İzel Bir Minik Aşk, Kıraç’ın Deli Düş ve Bir Acayip Aşk Bestesi, Soner Arıca’nın Ayrılık, Turgut Berkes’in albümündeki Miranda ve Mindos isminde şarkıları ve Göksel’in Sabır adli şarkısı en bilinenleridir. Goksel’in şarkısındaki Talkbox performansının Türkiye’de bir ilk olması, ona Talkbox kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında MFÖ grubuyla çalışmaya baslar. Grupla turnelere gider ve katılmış olduğu tüm konserlerde gitarıyla eslik eder. Bir taraftan bar müzisyenliğine devam eder. 1997 senesinde Ercan Saatçi prodüktörlüğünde ilk albümü için çalışmalara baslar.

yavuzİlk adlı albümünü Stop Müzik’ten çıkarır. Albümünde yer edinen, Adamın Olmak isterim, ek olarak Sinan Çetin’in yönettiği Propaganda filmimizde kullanılan, Erkan Oğur’un perdesiz gitar performansının da yer almış olduğu Dünya isminde enstrümantal şarkisi en bilinenleridir. MFO ile konserlerde çalmaya ve Yavuz Çetin Group isminde grubuyla bar performansını devam etmiş olduğu sure içinde, ikinci albüm çalışmalarına da baslar. 1999 yıllarının sonlarında TMC Film Müzik ile anlaşır. Ve ikinci albümü “Satılık” için stüdyoya girer. Sözü, müziği ve düzenlemeleri kendisine ilişik bir çalışmaya son kez imza atar. Mart 1999 geçmişine çıkması planlanan albüm için tüm emekleri bitirir. Fakat ne yazık ki yapmış olduğu bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, hayata veda eder.

Yavuz Çetin adına oğlu Yavuzcan Çetin tarafınca 5 Temmuz 2014’te Yavuzfest 1.Gitar Festivali düzenlenmiştir.

Track List :
A Yüzü:
1. Sahil
2. Onun Şarkısı
3. Bilmiyorum Niçin İnat Ettim
4. Kimse Bilmesi imkansız
5. Bodrum Gecesi Yüzünden
6. Dünya

B Yüzü:
1. Ağlamayı Sevmem
2. Adamın Olmak İstiyorum
3. Birkaç Saat
4. Hisset Beni
5. Gecenin Rengi
6. Fanki Tonki Zonki

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir