Ana Sayfa / Galeri / Edouard Manet ve Ahlaksızlığın Doruğu Olarak Nitelenen Tablosu

Edouard Manet ve Ahlaksızlığın Doruğu Olarak Nitelenen Tablosu

Gerçekçilik akımından izlenimcilik akımına geçişte oldukça büyük rol oynayan Fransız ressam Manet’nin adını en oldukça duyuran yapıt Kırda Öğle Yemeği, dönemin eleştirmenlerince ahlaksızlığın doruğu olarak adlandırılmıştı. Tabloda iki giyinik insanın yanında tamamen çıplak bir halde oturan hanım figürü 1860’ların Fransa’sı için büyük bir vakaydı.

İlgili resim
 İlk adı Banyo olan sonradan adı Kırda Öğle Yemeği olarak değişen skandal tablo.

Üstelik tablodaki iki insanın, kadının o halini garipsemeden oturuşu ve çıplak hanım modelin direkt seyirciye bakması dikkat çekiciydi. 1863 senesinde Paris Salonu tarafınca reddedilen bu fotoğraf sonradan sanatçının en mühim eseri olacaktı.

İlgili resim
                                                                                                                                                                                               Olympia tablosu.

Bu eleştirilere kulak asmayan Manet, çıplak model Victorine Meurent’i, Olympia adını verdiği tabloyla tekrardan resmetmişti. Gene küstahça bakışlarını direkt seyirciye doğrultan model ve onun bu ciddiyetsiz duruşu tepki uyandırmıştı. Halk Manet’yi fahişeliğin reklamını yapmakla suçluyor ve o dönemki yaşam hanımlarına Olympia deniliyordu.

Hanım modelin aslına bakarsak tamamen çıplak olmaması, saçındaki tokası, kolunda bileziği, ayağındaki terlikleri ve arkasındaki siyahi hizmetçinin tamamen giyinik ve ona hizmet eder halde oluşu; kısacası resmin havası, kadının zenginlerle birlikte olan yaşam bayanı imajını pekiştiriyordu.

Aslına bakarsak çıplak hanım figürü alışılmışın haricinde değildi. Mesele resmin mitolojik bir havada sergilenmeyişi ve öteki karakterlerin giyinik oluşuydu. Ortada mistik-dini bir hava yoktu. Resimdekiler de bayağı insanlardı. Renk anlayışı bakımından da kaide dışı olan, koyu tonlar yerine aydınlık ve yeşil tonların ağırlıkta olduğu bu fotoğraf, eleştirmenler tarafınca rezalet olarak nitelendirilmişti.

Bu negatif tepkiler normal olarak ki meyvesini de verecekti. Ertesi yıl Reddedilenler Salonu’nda sergilenen Manet imzalı tablolar genç sanatçılara esin oldu. Reddedilenler Sergisi’nde bulunan resimler, devrin geleneksel fotoğraf kalıplarının oldukça dışındaydı. Bir gazetecinin Manet ve çevresindekileri alaya almak amacıyla koyduğu Impressionists lakabı, bu akımın adı oldu.

Günümüzde bu iki fotoğraf çağıl sanatın başlangıcı sayılır. Manet bir tek çevresindekileri etkileyen bir ressam değildi elbet. 20.yy’a gelindiğinde meşhur ressam Picasso, en oldukça Manet ve onun Kırda Öğle Yemeği tablosundan etkilenmişti. Sanatçı, Kırda Öğle Yemeği‘nin 27 değişik tablo versiyonunu ve 140 eskizini çizdi, 3 karton maketini yapmış oldu.

Dosya:Picasso kirda ogle yemegi.jpg
                                                                                             Picasso tarafınca çizilen Kırda Öğle Yemeği tablosu uyarlaması.

Manet’yi bu denli garip ve feyz alınabilir kılan onun düşünüş tarzıydı. Geleneksel kurallara ilk kez o karşı gelmişti. İnsan yaşamını ve doğallığı ilk kez o resmetmişti. O dönemin adeti, atölyede din ve mitoloji mevzuları üstüne resimler yapmaktı. O ise doğadan esin alır, resimlerini tabiat içinde ve insanoğlu içinde yapardı.

Döneminde tartışmalara neden olan bu iki fotoğraf ise bugün Paris’deki d’Orsay müzesinde sergilenmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir