Ana Sayfa / Konser / Dünya Tiyatro Gününe Yaraşır Bir Karşılama

Dünya Tiyatro Gününe Yaraşır Bir Karşılama

 

İktidarın Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezini (AKM) yerle yeksan etmiş olduğu bu günlerde İstanbul’da Boğaz içinde 635 koltuk kapasiteli salonu, 10 metre derinliğe haiz 260 m2 sahnesi, 300 m2 fuaye alanı,2 tane 150 şer m2 prova alanı, 310 m2 açık alan, 6 tane tek kişilik-2 tane büyük kulisle donatılmış BOĞAZİÇİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ   (BKSM) 25 Mart 2018 günü meşhur tiyatro ustası Bertholt BRECHT’ten  Zeliha BERKSOY’un yönetip oynadığı “İnsan Neyle Yaşar?”  adlı müzikal gösterisi ile açıldı.

Brecht’in yaşama dair ve muharebeye karşı, insanların umutları adına yazılmış şiirlerinden derlenmiş bu müzikalde, müziklerini Kurt Weill’in yapmış olduğu meşhur üç kuruşluk operadan şarkıların da bulunmuş olduğu, görselliği ve ışık tasarımı değişik yapılmış tek kişilik bir performansı, dünyada ve devletimizde yaşanmış olan toplumsal vakaları, muharebeye karşı verilen mücadeleyi ve haksızlıkları özetleyen bir karşı duruş sergilemekte.

Brecht, hakkaniyet meselesini gündeme getiriyor, ‘Halkın Ekmeğidir Hakkaniyet’ diye uzun bir şiirinde. Sonrasında ekmeğinden olmamak için giderek insanların ne kadar yozlaştıkları, hatası korumak için çaba sarfetmek zorunda kaldıkları, sonunda yanlışın bir numaralı savunucusu oldukları ve fakat onun sonunda gene de o savundukları taraf tarafınca bir köşeye atıldıkları anlatılıyor. Bunlar bizim yaşadığımız şeyler seneler içinde. Ek olarak İyilik meselesi, iyisiniz neye gore iyisiniz? Iyi mi iyisiniz? Kime hizmet ediyorsunuz? Dostunuz ne? Kimlerle dostsunuz? Kimlerin çıkarına hareket ediyorsunuz? şeklinde sorgulamalar var. Oyun başlangıcı “Yaşamak Karanlık Bir Çağda” diye başlıyor. Dolayısıyla bugünü yaşamak denilebilir karanlık bir çağda…

Sarıyer’de seyircinin “açlık, yoksulluk, sefalet ve yolsuzluk ile adaletsizliğe ve barışa susamış”lığını deli alkışları ile duyurduğu etkinlik BKSM nin açılış gecesinin ilk oyunu olma hususi durumunu de taşıyor.

“ #Tiyatro Yalan Sözlemez” başlığı ile oluşturulan 7.Tiyatroda Festivali, 31 oyunu 3 sahnede 40 gün -40 gece sürecek festivale  ek olarak bir kortej yürüyüşü ile tüm halk parasız oyunları seyretmeye çağrı edildi.

  Haber: Dündar İncesu

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir