Ana Sayfa / Galeri / Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları

Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları

Savaşlar, uzay yarışları, saldırılar, teknolojik gelişmeler vb. İnsanlığın yakın evveliyatına tesir eden çarpıcı anlardan bazılarını sizler için listeledik.

SSCB Ordusunun Berlin’e Girmesi

2 Mayıs 1945. 2. Dünya Savaşı’nın en çarpıcı fotoğraflarından birisi Reichstag’a dikilen Sovyet bayrağı. Yevgeny Khaldey tarafınca çekilen fotoğraf, Nazilere karşı zaferin simgesi haline geldi. Bayrak Meliton Kantaria ve Mihail Yegorov isminde iki asker tarafınca dikildi.

Uzaya Çıkan İlk İnsan

12 Nisan 1961. Uzay Çağı’nı başlatan adam Yuri Gagarin. Soğuk Harp’ın giderek hızlanmasıyla ABD ve SSCB teknolojik gelişmelerde hızlıca yol alıyordu ve SSCB bombayı patlattı. Vostok 1 aracı ile uzaya ilk insanı yollamayı başardı. Resmi kayıtlarda olmasa bile Gagarin’in uzayda şu sözleri sarf etmiş olduğu iddia edilir.

” Burada bir tanrı falan görmüyorum”

Apollo 11 Ay’da

20 Temmuz 1969. ABD ve SSCB içinde hızla devam eden rekabette ABD’nin Sovyetlere verdiği yanıt çıtayı arşa yükseltti. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay’a ayak basan ilk insanoğlu oldu. Ve o meşhur söz Armstrong’un ağzından döküldü.

“Bir insan için ufak, insanlık için büyük bir adım.”

Japonya’ya Atılan Atom Bombaları

6 Ağustos 1945 ve 9 Ağustos 1945. ABD Birleşik Devletleri tarafınca 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde Japonya üstüne iki tane nükleer bomba atıldı. İlk bombanın adı ”Minik Çocuk” üç gün sonrasında atılan bombanın adı ”Şişman Adam”dı. Bu bombalar tarihteki ilk nükleer tabanca kullanımıydı. Bombaların düşmüş olduğu iki kent Hiroşima ve Nagazaki’de dehşet verici anlamış olur yaşandı ve o iki gün dünya evveliyatına kara birer kir olarak kazındı.

Doğu ve Batı Almanya’nın Birleşmesi

13 Haziran 1990. 2. Dünya Savaşı’ndan sonrasında Almanya’yı bölüşemeyen Bağlaşık Devletler; Almanya’da, Doğu ve Batı olarak kendi rejimleriyle yönetim kurdular. Batı Almanya, paracı ABD’nın, Doğu Almanya ise toplumcu Sovyetler’in yönetimindeydi. Doğu Almanya tarafınca alınan kararla 1961’de araya duvar çekildi. Bu duvar toplumcu rejimlerin zayıflaması ile 1990 senesinde yıkıldı, Doğu ve Batı Almanya birleşti.

İkiz Kulelere Meydana getirilen Hücum

11 Eylül 2001. El Kural tarafınca American Airlines’e bağlı 2 tayyare kaçırıldı. Uçaklar, Dünya Tecim Merkezi’nin şimal ve cenup kulelerine intihar saldırısı düzenledi. Vakalarda 19 hava korsanı ve 2,974 şahıs yaşamını yitirdi.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir