Ana Sayfa / Kitaplar / Dr. David J. Lieberman’ın ”Aklındakini Okuyabilirim” Kitabından İnsan Zihnine Dair Çarpıcı Kesitler

Dr. David J. Lieberman’ın ”Aklındakini Okuyabilirim” Kitabından İnsan Zihnine Dair Çarpıcı Kesitler

Dr. David J. Lieberman, insan davranışları ve kişiler arası ilişkiler üstüne kitaplar yazan, eserleri on sekiz dile çevrilen, alanında uzmanlaşmış dünyaca meşhur bir hekim. “Aklındakini Okuyabilirim” de bu alanda yazıya döktüğü eserlerden yalnızca biri. Kitabın kapağında bizi ”Bu emek harcama, gövde dili, sezgi yada tahminlere dayanmayan, psikoloji temelli bir sistem olan S.N.A.P.’i (Stratejik Dolaylı Çözümleme ve Profil) kullanmaktadır. Yazarın bu kitabı, FBI, A.B.D. Ordusu ve 25’ten fazla ülkede profesyoneller ve hükümet yetkilileri tarafınca kullanılmaktadır.” ifadesi karşılarken, dayanamayıp başlıyoruz incelemeye…

Şimdi sizlere bu alışılmadık kitabın içinden insan zihnine dair oldukça garip birkaç tüyo, örnek ve işaretler paylaşacağız.

Örnek 1: Dedektif, şüpheliye ”gerçekleri” bilmiş olduğu haliyle okur. ”Şüpheli kasiyeri vurdu, Kaliforniya plakalı yeşil bir Sedan ile firar etti (yanlış bir detay ekler), başka bir otomobile çarptı, indi, bir çitin üstünden atladı ve uzaklaştı.”

Eğer şüpheli suçluysa, tutarsız detayı sorgulayacaktır: ”Başka bir otomobile mı çarptı? Benim arabamın üstünde tek bir çizik bile yok. Benim arabam olması imkansız!”

Bu sunmuş olduğu masumiyet ”kanıtı” aslına bakarsak yanlış detayı kullanmakta ve böylelikle tüm hikayeyi bildiğini ortaya koymaktadır.

Tüyo 1: Endişeli yada stresli olduğumuzda odaklanma becerimiz belirgin şekilde zayıflar. Bir partide biriyle tanıştıktan derhal sonrasında adını unuttuğunuz oldu mu? Dikkat dağınıklığını ve olan bitene ilgi gösterme mevzusundaki yetersizliği, geçici güvensizlik işaretleri olarak alabilirsiniz.

İşaret 1: Kişinin son aşama rahatsız olduğu aşırı korku durumlarında, iki mühim davranıştan birini gözlemlersiniz: Ya duygusal açıdan son aşama tetikte olduğundan gözleri fıldır fıldır döner ve dikkati kolayca dağılır ya da donup kalır ve tam aksini yapar. Bilindik ”otomobil farında donup kalan geyik” benzetmesi tam bir örnek olabilir.

Kişinin denetim edemediği yada fazlaca azca denetim edebildiği öteki istem dışı tepkiler şöyledir:

 1. Yüzü kızarır, solar.
 2. Nefesi hızlanır.
 3. Nefesini denetim etmeye çalışır.
 4. Terlemeye adım atar.
 5. Ellerini saklıyorsa olası bir el titremesini saklıyor olabilir.
 6. Sesi çatlar, konuşmakta zorlanır.

Örnek 2: Bir şahıs sunumunuzu dinliyor. İkiniz de mavi sandalyelerde oturuyorsunuz. Sonrasında onu yuvarlak masalı ve dört sandalyeli bir odaya götürüyorsunuz; sandalyelerden ikisi mavi ve ikisi gri. Eğer konuşmayla ilgili pozitif yönde bir izlenimi var ise, istatistiki olarak, muhtemelen mavi sandalyeyi griye tercih edecektir.

Tüyo 2: Pokerde blöf icra eden bir şahıs, size karşı nazik davranarak dikkatli gitmeye çalışır. Sizi blöfünü görmeye teşvik edecek şekilde kızdırma riskinden kaçınır. Dolayısıyla, normalde onu rahatsız eden bir şey yaptığınızda buna aldırmıyormuş benzer biçimde görünürse yada beklenmedik bir halde sakin kalırsa eline güvenmediğinden güvenilir olabilirsiniz.

İşaret 2: Gün içinde hayallere dalan bir kişinin başının hafifçe sağa yattığını ve gözlerinin sol yukarı baktığını asla fark ettiniz mi? (Bu sağ elini kullananlar için de geçerlidir.)

Genel durum şudur:

Şahıs yukarı baktığında, görsel data alıyor yada hatırlıyor anlamına gelir. Sağ elini kullanan biri yukarı ve sola bakıyorsa, geçmişteki bir vakası görsel olarak hatırlıyor anlamına gelir. (Sol elini kullanan biri için, bunun tersi geçerlidir.) Kişinin yukarı ve sola (sizin sağınıza) baktığını fark ederseniz, görsel bir imajı tekrardan yarattığını anlayabilirsiniz.

Genel olarak, sağ elini kullanan insanların bir çok, görsel data için yukarı, işitsel data için karşıya, sözel data ve duygular için aşağı, yapılandırılmış veri için sağa ve anılar için sola çevirirler.

Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, karşınızdaki kişinin sağ elini mi yoksa sol elini mi kullandığını anlamaktır. Eğer data anımsama yerine yapılandırmaya yöneliyorsa yalan söylediğini anlayabilirsiniz.

Örnek 3: Diyelim ki eski şirketinizin sizi halen geri isteyip istemediğini öğrenmek istiyorsunuz. Bağlantınıza boş bir e-posta mesajı gönderin.Sizinle ilgileniyorsa, boş mesajla ne demek istediğinizi (yada iliştirmeyi unuttuğunuz bir dosya olup olmadığını) merak edecektir ve size yanıt verecektir. Eğer ilgilenmiyorsa, muhtemelen mesaja aldırmayacaktır.

Tüyo 3: Kendinizi bir restoranda, parkta yada halka açık başka bir yerde bulduğunuzda ve birinin sizi seyredip izlemediğini, sizinle ilgilenip ilgilenmediğini idrak etmek istediğinizde, tavana bakıp tek bir noktaya odaklanın. Sonrasında çabucak dönün ve nereye baktığını deneyin. Eğer sizi izliyorsa, o da baktığınız yere bakacaktır.

İşaret 3: Genel olarak, birinin iyi bir dost olup olmadığını, sizi kullanıp kullanmadığını idrak etmek istiyorsanız, sadakatinin gerçekte nerede bulunduğunu öğrenmek için şunlara bakın:

 1. Şahıs sizin hayatınızla ne kadar ilgili? (İlgi)
 2. Ortak bir arkadaşınızla ilgili sır söylediğinizde bu sırrın ona iletilip iletilmediğine bakın. (Sadakat)
 3. İyi bir iş çıkardığınızda sırtınızı sıvazlıyor mu? (Gurur)
 4. Gerçek bir dost, size duymak istemediklerinizi uygun bir üslupla kesinlikle söyler. (Dürüstlük)
 5. Hayatınızda iyi giden bir şey bulunduğunu fakat şu anda anlatamayacağınızı açıklayın. Saygı duyuyor mu? (Saygı)
 6. Eğer sizi mutlu edecekse, bir şeyden vazgeçmeye razı mı? (Fedakarlık)

Umarız bu yazımızla bir miktar merak uyandırmışızdır. Her kitap, her yazar okunmaya kıymet, iyi okumalar.

Sanatla hür, sanatla örneksiz kalınca.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir