Ana Sayfa / Galeri / Doğudan Batıya Yolculuk

Doğudan Batıya Yolculuk

Marlborough Gallery, Ahmet Güneştekin’in Doğudan Batıya Yolculuk adlı sergisini  New York’ta sergiliyor.

Matthew Drutt’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide Güneştekin’in kırkyama tekniğini kullanarak ürettiği ve ilk kez sergilenecek işleri, optik ve boyutlu tablolar, seramik ve metal kullanarak çalmış olduğu işler ve kilimler içeriyor.

Küratörün mini retrospektif olarak tanımladığı  sergi, sanatçının New York’ta gerçekleşen ikinci ve en kapsamlı kişisel sergisi olma hususi durumunu taşıyor.

Matthew Drutt, Güneştekin’in eserlerini anlayabilmek için onun sanatının biçimsel unsurlarının ötesine geçilmesi icap ettiğini, ve bunun da sadece beslendiği kaynaklara odaklanarak mümkün olabileceğini söylüyor:

Güneştekin’in kaynakları ilk başta göze eklektikmiş benzer biçimde görünse de, bu izlenim aslen yanıltıcı bu sebeple tüm bu esin kaynaklarının temelinde, değişik kültürlerin yarattığı evrenlere ve onları gerçekleştiren halkların ortak yönlerine, bazı durumlarda ise onların birbiriyle çelişen inançlarına duyulan ortak ve tutarlı bir ilgi bulunmaktadır.

Birbiriyle çelişsin yada çelişmesin, bu alanlar günümüz toplumuna yansımaları olan hikayeler barındırmaktadır. Bundan dolayı, Güneştekin bir tür sanatçı-filozoftur.

Güneştekin’in, son yirmi senedir toplumsal bir proje olarak çalışmalarını sürdüren İSMEK’in, eğitimlerine destek olarak meslek kazandırdığı hanımlarla kolektif bir emek harcama içinde çalmış olduğu kırkyama işleri, geleneksel kırkyamaların abartısız görünümünün aksine alabildiğine renkli ve değişik bir kültürün yarattığı bir evrenin göstergesi olarak beliriyor.

Asimetrinin simetriye tercih edilmiş olduğu, düzensiz parçaların tıpkı bir yap bozun parçaları benzer biçimde birbirinin içine geçmiş olduğu kırkyamayı Güneştekin yoksunluk estetiği olarak tanımlıyor.

Birbirinden oldukça değişik kültürlerde uygulamaları görülen, rastlantısal olmasıyla birlikte özenli bir kurgu ile de üretilebilen bu parçalı işler, girift ve renkli dokularıyla bugün bir sanat formu olarak kabul ediliyor.

Anadolu’da, Mezopotamya’da ve Uzak Doğu’da uygulanan örnekleri etnografik benzerlikler taşıyor.

Güneştekin’in yorumlarında ise, kırkyama mevcut uygulamalardan tümüyle farklılaşarak çağdaş mitleştirmenin kendine özgü örneklerinden birini sunuyor.

Matthew Drutt’ın soyut formlar bahçesi olarak tanımladığı işler sanatçının resimlerinde işlediği temaları yansıtıyor.

Kırkyama işleri ile aynı kaynaktan beslenen, seramik ve metal heykel üstünde çalmış olduğu Zülkarneyn serisindeki işleri, Güneştekin’in çalışmalarının bir süredir geçirdiği en büyük biçemsel dönüşümünü yansıtıyor.

Güneştekin bu serideki işlerde, Kuran’ın Kehf suresinde ve Tevrat’ta anlatılan, “çift boynuz” ya da “iki yüzyıla ilişik” anlamına gelen Zülkarneyn’in yolculuğunu kişisel deneyimlerinden yola çıkarak tekrardan kurguluyor.

Zülkarneyn ile alakalı düşüncelerini sanki o bir Medusa figürüymüş benzer biçimde, garip bir güzelliğe haiz olan ve içlerinde süslü kafatasları bulunan seramik küplerle ve bu küplerin dışından uzayan boynuzlarla ifade ediyor.

Doğudan Batıya Yolculuk sergisinde yer alacak optik ve boyutlu işlerde, Güneştekin objeleri kullanım biçimiyle imgeleme metalik bir yüzey dahil ediyor.

Bu sayede çalışmaya yalnız değişik bir boyut eklemekle kalmıyor, fotoğraf ile heykel arasındaki sınırı da belirsizleştiriliyor.

Matthew Drutt sergide yer verilen Yüzleşme ve Kostantiniyye serisindeki işleri uzaya taşan kaotik bir biçim denizi olarak tanımlıyor.

Objelerin dairesel olarak yerleştirildiği bu işlerde, objeler çevrelerini yansıtıyor, yansıma sebebiyle objeye bakan kişiyi içine alıyor.

Bir tek simgeleri ve figürleri değil yazıları da kullanan Güneştekin, İstanbul’un yüzyıllar süresince verilen isimlerine bu işlerinde yer veriyor.

İstanbul’un yedi tepesinin isimlerinin tasvir edilmiş olduğu Kostantiniyye serisinden işlerle, Güneştekin’in tablolarında işlediği aynı düşünsel mevzuları işlediği kilimler de sergilenecek eserler içinde içeriyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir