Ana Sayfa / Konser / Devlet Tiyatrolarından Yerli Yazar Atağı

Devlet Tiyatrolarından Yerli Yazar Atağı

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, uygar Türk Tiyatrosuna katkıda bulunmak ve Türk Tiyatrosunun gelişimini desteklemek amacıyla ‘Oyun Yazarlığı’ projesini hayata geçiriyor.

İzmir Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, 17, 18 ve 19 Şubat’ta Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Kısmı Trajik Yazarlık-Dramaturgi Ana Sanat Dalı’nın katkısıyla gerçekleştirilecek olan projeyle Devlet Tiyatroları bir ilke imza atacak.

Urla AKM ve Konak Sahnesinde düzenlenecek olan proje, yerli yazarların yetiştirilmesine, Türk yazarlarının yabancı ülkelerde tanıtılmasına ve ülkemizdeki yazın alanındaki çoraklaşmanın önüne geçmeye katkı sağlayacak.

Trajik yazarlık kısmı olan okullarla görüşülecek

Proje kapsamında ilk olarak pilot okul seçilen Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Kısmı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Kısmı ile ilişki kurulacak ve projeyle ilgili neler yapılabileceği öğretim üyeleriyle projelendirilecek.

Bilhassa son derslik öğrencilerinin tiyatro yazımına daha dikkatli eğilmesini sağlamak amacına yönelik adımlar atılarak, Trajik Yazarlık Ana Sanat Branşının oyun yazarlığı alanındaki tezleri incelenecek, hali hazırdaki tezler ise tekrardan düzenlenecek.

Devlet Tiyatroları bünyesinde de yazarlık atölyeleri kurularak tiyatro oyuncularıyla ortak bir proje oluşturulacak ve daha ilkin İstanbul ve İzmir Devlet Tiyatrosunda sahnelenen, Wajdi Maouawad önderliğinde bir yazım ekibi tarafınca oluşturulan ‘Yanık’ oyunu şeklinde bir projenin seyirciyle buluşması sağlanacak.

Projeye, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Yazınsal Kurul Başkanı Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Hakan Çimenser, Devlet Tiyatroları Başdramaturgu Canan Kırımsoy ve Prof. Dr. Özdemir Nutku başta olmak suretiyle oldukca sayıda dramaturg, yönetmen ve öğretim görevlisi katılacak.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir