Ana Sayfa / Konser / Devinim 29 Mart’ta İzleyiciyle Buluşuyor

Devinim 29 Mart’ta İzleyiciyle Buluşuyor

 

BİLKENT TİYATROSU’NDA PERŞEMBE GECELERİ: “DEVİNİM” 29 MART’TA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR

(22.03.2018, Ankara) Her sürem Ankaralı tiyatroseverleri tiyatronun örneksiz eserleriyle buluşturan Bilkent Tiyatrosu’nun bu sezonki yeni mezuniyet oyunu Sam Shepard’ın yazdığı Devinim Türkiye’de ilk kez Bilkent Tiyatrosu’nda 29 Mart’ta sahnelenecek. Yönetmenliğini Bilkent Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale’in yapmış olduğu “Devinim”,Bilkent Tiyatrosu’nda 10 Mayıs’a kadar Perşembe günleri saat 20.00’de sergilenecek.

Geçen yıl hayata gözlerini  yuman Amerikan oyun yazarı Sam Shepard’ın 1974 senesinde yazdığı Obie ödüllü oyunu Devinim(Action) seyircileri post-apokaliptik bir oturma odasına götürüyor. Lupe (Melisa Berberoğlu), Liza (Naz Göktan), Jeep (Ahmet Kılıç) ve Shooter (Berk Cem Göksel) gizemli bir “kriz”in arkasından soğuk, tenha bir kulübede mahsur kalmıştır. Hususi bir günü kutlamak isteyen arkadaşlarınyokluk, can sıkıntısı ve gelecek kaygısıyla mücadelesi absürd ve rahatsız edici sonuçlar doğuracaktır. Sıkışmışlık, kaygı ve rahatlama benzer biçimde temalarıyla kitle iletişimin ve uygarlığın çöküşüne gönderme meydana getiren oyun, Sam Shepard’ın en soyut ve hem de en fizyolojik oyunlarından birisi olarak niteleniyor.

Shepard’ın bu değişik oyununun Türkiye’de ilk kez Bilkent Üniversitesi Tiyatro Sahnesi’nde sahnelendiğini belirten yönetmen Jason Hale, “Ankaralı sanatseverlerin Aç Sınıfın Laneti, Aşk Aptalı benzer biçimde oyunlarıyla yakından tanımış olduğu Sam Shepard’ın fazlaca örneksiz bir oyununu bu yıl mezuniyet projesi olarak sunuyoruz. Oyunun bir özelliği de öğrencilerimiz tarafınca Türkçe’ye kazandırılması. Shepard’ın daha sonraki oyunlarına bir öncü sayılabilecek Devinim, hem oyuncular hem de seyirciler için etkisi altına alan bir edinim olacak” dedi.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Kısmı öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Berk Cem Göksel, Naz Göktan, Ahmet Kılıç ve Melisa Berberoğlu’nun rol almış olduğu oyun, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin’in, kostüm tasarımının Selvi Şaşmaz ve yönetim ve set tasarımının Jason Hale tarafınca gerçekleştiriliyor. Oyun  30 Mart, 5, 12, 19,26 Nisan, 3 ve 10 Mayıs’ta saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro salonunda izlenebilir. 1 saat sürecek oyunun biletleri bilet.bilkent.edu.tr’den 15 TL’ye temin edilebiliyor.

Detaylı informasyon için www.bilkenttiyatro.com

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir