Ana Sayfa / Galeri / Damat Koğuşu’na Sofya Film Festivali’nden Ödül!

Damat Koğuşu’na Sofya Film Festivali’nden Ödül!

Yönetmenliğini İlker Savaşkurt’un yapmış olduğu “Damat Koğuşu (Groom’s Block)” bu yıl 21’incisi düzenlenen Sofya Film Festivali’nden ödülle döndü. Balkan Filmleri kategorisinde yarıştığı sırada festival jürisinin dikkatini ve beğenisini çekmesi sonucu “Internasyonal” kategoride de yarışan Damat Koğuşu, “Genç Jüri Ödülü”ne layık görüldü. Öyküsü ve karakterleri gerçeklerden esinlenilerek senaryoya aktarılan Damat Koğuşu, cezaevinde cinsel istismarcıların konulduğu koğuşlardaki mahkumların kuralsız ilişkilerini konu alıyor.

Daha ilkin çeşitli projelerde oyuncu ve destek yönetmen şeklinde çeşitli görevlerde bulunan İlker Savaşkurt’un uzun metrajlı ilk filmi olan “Damat Koğuşu (Groom’s Block) bu yıl 21. kez kapılarını açan Sofya Film Festivali’nden ödülle döndü. Festival jürisinin dikkatini ve beğenisini çekmesi sonucu hem “Balkan Filmleri Kategorisi”nde hem de “Internasyonal Kategori”de yarışan Damat Koğuşu, festivalden “Genç Jüri Ödülü” ile döndü.  Sofya Film Festivali’nin Avrupa’da meydana gelen film festivalleri içinde mühim bir yeri bulunduğunu belirten Yönetmen İlker Savaşkurt, aldıkları Genç Jüri Ödülü’nün kendileri için oldukca mühim bulunduğunu ve gurur verdiğini söylemiş oldu.

Ödülü ekibi beraber alan Savaşkurt, “Genç Jüri Ödülü”nün Nisan ayında düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali ve Paris’te düzenlenecek olan ECU – The European Independent Film Festivali için kendilerini cesaretlendirdiğini dile getirdi. Damat Koğuşu ekibi, Sofya mahalli tv kanalları ve radyolarının festival sürecinde büyük ilgi odağı oldu. Bununla birlikte müzisyen olan İlker Savaşkurt, festivalin kapanış gecesinde Sofya Festival Direktörü Stefan Kitanov ve jüri üyeleriyle beraber festival grubunda sahne aldı.

Hapishane ortamı beyaz perdede!

Damat Koğuşu’nda seyirci acımasız bir hapishane ortamında değişen dengelerle beraber, etik ölçüleri yansıtan hakkaniyet sistemini, toplumun iç dinamikleriyle ilgili gerilimi ve çelişkilerle dolu bir süreci deneyimliyor. Yapımcılığını Abbas Nokhasteh’in yapmış olduğu ve senaristliğini Mehmet Kala’nın yazdığı Damat Koğuşu’nun müziklerini ise Uğur Ateş üstüne alıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir