Ana Sayfa / Spor / Dalışta Nelere Dikkat Edilir?

Dalışta Nelere Dikkat Edilir?

Dalışta Nelere Dikkat Edilir?

Scuba adıyla da malum tüplü dalışta dekompresyon duraklamalarında bulunmadan 40 metrelik derinliklere inme işlemi gerçekleşir. Bu spor esnasında dalış maskesi yada orta kulakta meydana gelen tazyik farkları sebebiyle ağrılar yaşanabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için bilinmesi ihtiyaç duyulan kurallar vardır.

Dalış sporunda genel olarak vurgun denilen problemler ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklarda yüz kemiklerinin içinde bulunan boşluklarda kasılmalar ve vücut direncinde düşüş meydana gelir. Dalış esnasında deniz hayvanları, mercan kayalıklar yada saldırıda bulunan canlılar da yaralanmalara niçin olur.

Dalarken belirlenen kurallara uyulmaması durumunda dirimsel tehlikeler yaşanabilir. Bilhassa vurgun yiyen kişilerde akciğer, göğüs ve omurilik bölgesinde nüzul meydana gelebilir.

  • Dalışta birinci kaide seviyenin iyi belirlenmesidir. Bu spora yeni süregelen kişiler eğitimlerini aldıkları derinliklere dalmalıdır.
  • Dalış esnasında kulak ve maske basıncının yavaşça dengelenmesi gerekir. Su altında yapılacak olan dalış programının da öncesinden belirlenmesi tavsiye edilir.
  • Su yüzeyine çıkmak gerektiğinde hiçbir şekilde nefes tutulmamalıdır. Düzgüsel hız ve derinlikte nefes alırken yavaş yavaş su yüzeyine çıkılmalıdır.
  • Su altındayken etrafın bilinmesi ve çevrenin oldukça dikkatli bir halde izlenmesi gerekir. Etraftan gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır. Hangi balığın yada mercanın zararı dokunan olduğu bilinmelidir.
  • Su altında iken meydana gelen aksaklıklarda ürkü yapılmamalıdır. Çekince anında bulunulan yerde beklenilmeli ve yüzeye çıkılmaya çalışılmalıdır.
  • Limitli tek yıldızlı dalıcıların 18 metreye, üst seviyedeki dalıcıların ise 30 metreye dalması gerekir.
  • Sportif olarak meydana getirilen dalışlarda dip zamanlamasına dikkat edilmelidir. Bu durum güvenlik duraklamasıyla ilgilidir. Kişilerin dalış yaparken 3-5 dakika içinde dinlenmesi gerekir.
  • Tertipli nefes tutmak, su altında görülen tazyik değişimlerine karşı korunulmasını sağlar. Yavaş ve derin nefes almak devam etmelidir.
  • Yo-yo dalışı adında olan yüksek ve yine dalışlar belirli bir derinliğe ulaşıldıktan sonrasında yapılmamalıdır.
  • Serin dalışlarda su altındaki oksijen miktarı azca olduğundan tüpteki hava sık sık denetim edilmelidir. Hava miktarının 100 barın altında olması durumunda dönüşe geçmiş olmak gerekir. 50 bar seviyelerindeki hava miktarında güvenlik duraklamalarına geçmek ve dönüşü tamamlamak yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir