Ana Sayfa / Spor / Dalgıçlık Nasıl Öğrenilir?

Dalgıçlık Nasıl Öğrenilir?

Dalgıçlık Nasıl Öğrenilir?

Sualtı birçok insan tarafınca dört gözle beklenen konulardan biridir. Bu yüzden günden güne dalışa olan ilgi de artmıştır. Dalış bir eğitmen ile beraber ortalama 5-6 metreye tecrübe etme dalışı olarak yapılabileceği şeklinde lüzumlu eğitimler alınarak ustalaşmış olarak da yapılabilir. Dalış eğitimleri, CMAS ve TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federsyonu) tarafınca yetkilendirilmiş dalış okulları tarafınca verilir.

Dalış eğitimleri için 14 yaşından büyük olunması gerekir. 18 yaşından küçükler için veliden izin belgesi alınması gereklidir. Ek olarak dalış kursları tarafınca dalışa engel bir sıhhat problemi olmadığını gösterir tabip raporu istenir.

Dalış Malzemeleri Nedir?

Dalış için lüzumlu ekipmanlar vardır. Bunlar temel olarak; maske, dalış tüpü, B.C.D. denge yeleği, ağırlık kemeri, düzelteç (sualtı soluma aracı), palet ve dalış elbisesidir.

Dalgıçlık Nasıl Öğrenilir?

Dalış kursuna başlamadan ilkin tecrübe etme dalışına katılınmasında yarar vardır. Bu tecrübe etme dalışı, kişinin dalış eğitimine devam etmeyi isteyip istemediğine karar vermesine destek sunar. Dalgıç olunması için ilk olarak temel eğitim olarak CMAS 1 yıldız balıkadam dalış eğitimi alınmalıdır. Peşinden eğer ilerlenmesi istenirse öteki dalış eğitimlerine katılabilir. CMAS tarafınca 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız balıkadam sertifikaları verilir. 3 yıldız balıkadam sertifikasını almış olanlar isterlerse balıkadam eğitmen eğitimlerine başvurabilirler.

Dalış okullarında verilen kuramsal eğitimler esnasında lüzumlu malzemelerin tanıtılması, kullanımı ve idaresi hakkında bilgiler verilir. Bu eğitimlerde dalış işaretleri, denge yeleği kullanımı, maskenin su altında ve su üstünde takılması, regülatörün işlevi ve kullanımı, dalış tüpü kullanımı ve emek harcaması, kulak eşitleme şekilleri şeklinde mühim bilgiler aktarılır. Kulak eşitleme oldukça mühim bir mevzudur. Eğer dalış esnasında kulak eşitlemesi yapılmaz ya da yapılamaz ise dalış sonlandırılır daha derine inilmez. Dalış işaretleri, sualtında herhangi bir problem ya da kontakt kurulması ihtiyaç duyulan anlarda dalgıçların anlaşması için kullanılan işaretlerdir.

Kuramsal eğitimler kurstan kursa değişmiş olur ve toplamda 4-5 gün sürer. Çoğu zaman kurslar bu eğitimleri 2 haftaya yayar. Peşinden alınan kuramsal eğitimlerin uygulanması için havuz dalışları yapılır ve son olarak deniz dalışları ile ergonomik dersler tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir