Ana Sayfa / Spor / Çocuklarda Binicilik Eğitimi

Çocuklarda Binicilik Eğitimi

Çocuklarda Binicilik Eğitimi

Çocuklarda Binicilik Eğitimi

 

 

 

Binicilik sporu bir canlıyla meydana getirilen tek spor dalıdır. Her sporda olduğu benzer biçimde biniciliğe de erken yaşta adım atmak önemlidir. Binicilik sporu büyük atlar ile yapılır fakat ufak yaşta bu spora süregelen çocuklar bu büyük atlardan korkmaktadır. Bunun için ufak yaşlarda alınan binicilik eğitimi Pony atlar ile verilir. Böylece çocuğun ata uyum sağlaması kolaylaşır.

Pony atlar boylarına gore sınıflandırılır. Boyu 1.48 santimetreyi geçmeyen atlara Pony denir. Pony atlar kendi içinde boyutlarına gore sınıflandırılır. Binicilik eğitimi alacağınız yerde spora başlamış olacak kişinin boyuna gore uygun atla başlaması sağlanacaktır. Pony atlarla büyük atların tek farkı boylarıdır. Binicilik eğitiminin ilk aşaması, kayıt anında alınan bilgiler ve at binme seviyesidir. Burada spora başlamış olacak şahıs için uygun olan at da belirlenmiş olur. Bu aşamadan sonrasında binicilik giysilerini temin etmeniz gerekmektedir.

Güvenlik önlemlerinin sağlanması içi tok isminde olan kask takılır. Bir binici müsabakalara üst kısmına gömlek, kravat, ceket, eldiven alt kısmına tayt ve çizme giyerek çıkar. Biniciliğe yeni süregelen küçükler için ise tok denilen kask ve güvenlik yeleği zorunludur. Binicilik eğitimi ilkin kişinin atları tanıması ile adım atar. Eğitmen tarafınca ata iyi mi yaklaşılması, ne tür hareketlerin yapılması gerektiği biniciye aktarılır. Sonrasında binici atın üstünde ve at eğitmenin kontrolünde olmak suretiyle turlar atar. Bu aşama tamamen eğitmenin kontrolünde yürütülmektedir. Binici at üstündeki denge ve ata uyum sağlama eğitimini bu şekilde alır. Binicilik dersleri ne kadar sık gerçekleşirse binicinin at üstündeki kabiliyetleri o denli süratli gelişecektir. Bu binicinin gayreti ve isteği ile doğru orantılıdır.

Temel binicilik eğitimleri alınıp ilk aşama tamamlandıktan sonrasında at eğitmen kontrolünden çıkıp binicinin kontrolüne verilir. Burada binici at ile turlar atar. Bir binicinin at ile olan bağını güçlendirmesi, binicilik yeteneklerinin gelişmesi için oldukca önemlidir. Atların bakımları, tımarları, tedavileri esnasında yanında olan, onları besleyen binici at ile içinde oldukca mühim bir bağ kurmuş olur. Bunun için evlatların Pony’lerin yanında vakit geçirmesi binicilikleri ve at sevgileri bakımından yararlıdır.

Binicilik Sporunun Yararları

Binicilik sporu bir canlı ile yapıldığı için öteki sporlardan farklıdır. Binici ile atın uyumu zorunludur. Bu sebeple binicilik sporuna başlayanlar hayvanlarla iyi kontakt kurar. Ufak yaşta biniciliğe başlayanlar ilk olarak hayvan sevgisini kazanırlar. Hayvan sevgisinin bununla beraber tabiat sevgisi de kazanılır. Canlı ile beraberlik sonucu meydana getirilen bu spor beraber emek verme, mesuliyet, paylaşma duygularının ortaya çıkarır. Bu sporun müsabakaları yapıldığı için rekabet, emek verme duyguları ufak yaşlarda kazanılır.

Küçüklüğünden beri binicilik sporu icra eden kişiler kayak sporunu da oldukca iyi yapar. Ek olarak oldukca iyi otomobil sürebilirler. Birçok binici ralli yarışlarına da iştirak etmiştir. Ek olarak binicilik sporu zihinsel engelli bireylerin gelişimde büyük bir rol oynar. Senelerden beri zihinsel engelli bireyler binicilik sporu ile uğraşmaktadır. Ufak yaşta biniciliğe başlayanlar grup halinde çalışmış oldukları için sosyalleşme sürecini de başarıya ulaşmış bir halde yürütür. Bu spora başlayıp belli bir seviyeye gelen biniciler düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası, binicilik müsabakalarında grup halinde gösteriler yapar. Binicilik sporuna adım atmak isteyen çocuklar binicilik kulüplerinde eğitim alabilirler. Ek olarak Türkiye Binicilik Federasyonu her yıl binicilik yaz okulları açmaktadır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir