Ana Sayfa / Spor / Çocuklar Spora Nasıl Teşvik Edilir ?

Çocuklar Spora Nasıl Teşvik Edilir ?

Çocuklar Spora Nasıl Teşvik Edilir ?

Çocuklar Spora Nasıl Teşvik Edilir ?

Spor her yaşta insanoğlunun yapması ihtiyaç duyulan bir eylemdir. Fakat çocuk yaşta kazanılan spor alışkanlığı kişinin yaşamı süresince sıhhatli, enerjik ve motivasyonu yüksek bir fert olmasını sağlayabilir. Bu yüzden anne babalar çocuklarını, öğretmenler de öğrencilierini her fırsatta spora teşvik etmeli ve onlara ihtiyaç duyulan maddi-manevi desteği vermelidir.

Spora teşvik edilecek çocuk ilk olarak spora teşvik edecek şahıs tarafınca iyice tanınmalıdır. Çocuğun bir hastalığı var mı, çocuğun fiziği hangi sporları hayata geçirmeye uygun, çocuk hangi sporları hayata geçirmeye meraklı bunlar oldukça iyi çözümleme edilmelidir. Çocuğa spor dalları iyi tanıtılmalı, yer yer denemeler yapılarak çocuğun hangi sporu ya da sporları yapacağına karar verilmelidir.

Çocuğun hangi sporu yapacağına karar verildikten sonrasında çocuk iyi bir halde motive edilmelidir. İyiden kasıt ” Aslan oğlum, sen yaparsın kızım, sen en iyisin, kesinlikle başarırsın ” şeklinde fazla beklentili söylemlerle ya da ” boşver ne süre istersen o süre yap, her şeyi de yapmak zorunda değilsin ” şeklinde vurdumduymaz söylemlerle yapılmaz. Çocuk mantıklı bir halde teşvik edilir. Her çocuktan Usain Bolt, Cristiano Ronaldo ya da Sharapova olması beklenilemez. Bu yüzden çocuk aşırı motive edilmemelidir. Çocuk dünya yıldızı olacağına inandırılırsa, dünya yıldızı olmadığını anladığı an spora karşı tüm hevesi biter ve bu ruhsal sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde çocuğun muhteşem olma şeklinde bir zorunluluğu olmadığı spora teşvik eden görevli tarafınca da bilinmelidir. Çocuk başarısız olduğu süre onu aşağılamamalı, dostlarıyla kıyaslamamalıdır.

Çocuk teşvik edilirken dostlarıyla olan ilişkileri iyi gözlemlenmelidir. Çocuk dostlarıyla olan rekabetini abartmamalı, dostlarıyla değil devamlı kendisiyle yarış halinde bulunduğunu iyi bilmelidir. Çocuk bu şekilde teşvik edilirse sporun gövde sağlığına katkısı yanında ikili ve grup ilişkilerini geliştirerek daha toplumsal bir fert olur.

Çocuk spor hayata geçirmeye başaladıktan kısa bir süre sonrasında özgüveni artmaya adım atar, ekip çalışmasına yatkınlaşır, zamanı daha iyi kullanmayı öğrenir, hedef koymayı öğrenir ve en önemlisi eğlenmeyi öğrenir. Spor yapmış olduğu mekanda yeni arkadaşlıklar geliştirerek daha mutlu bir insan olur. Bu yüzden anne babalar ve öğretmenlerin evladı doğru şekilde ve doğru sporu hayata geçirmeye ikna ederek spora bir kez adım attırması, çocuğa yapılabilecek en güzel teşviktir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir