Ana Sayfa / Spor / Çocuklar için Sporlar

Çocuklar için Sporlar

Çocuklar için Sporlar

Çocuklar için Sporlar

 

Çocuklarımız, bizim için doğal ki fazlaca önemlidir.

Onların başına bir şey gelmesin diye üstlerine titrer, düşme sonucu küçük bir sıyrık dahi alsalar onlardan fazlaca üzülen biz oluruz.

Fakat onları korurken aşırı davranmamalı, bazı isteklerini göz ardı etmemeliyiz.

Spor benzer biçimde istekler örnek olarak.

Sizin çocukluğunuzda bu kadar teknoloji yoktu ve siz hep sokakta, arkadaşlarınızla kovalamaca, saklambaç benzer biçimde oyunlar oynadınız.

Bunlara tam anlamıyla spor denemese de, oynadığınız oyunlar sizin sıhhatli büyümenize yardım eden oyunlardı.

Şimdiki evlatların ise teknolojiyle iç içe büyümeleri, bilhassa büyük şehirlerde büyüyen evlatların avmlerinden başka alan görme şansına fazlaca ender haiz olmaları aşırı kiloluluk riskini arttırıyor.

Ek olarak, ileriki yaşlarda görülen hastalıkları da hareketsizlik arttırıyor.

Hal bu şekilde olunca, çocuklarımızı korumak adına onları bir spor dalına yazdırmak bir gerekseme haline geliyor, fakat hangi spora hangi yaşta başlanmalı?

Çocuklar için sporlar nedir?

  • İlk olarak gelişmenin tamamlamamış bir çocuk boks, halter, karate benzer biçimde ağır sporlara yönlendirilmemelidir. On dört hatta on beş yaşına kadar bu sporları yapmak istese dahi daha hafifçe ve keyifli sporlar tavsiye edilmeli, eğer on beş yaşından sonrasında istekliyse bu sporların yapılmasına izin verilmelidir.
  • Çocuklar için en uygun sporların başlangıcında yüzme gelir. Çocuk her yaşta bu spora başlayabilir. Yüzme sporunda sakatlanmalar öteki sporlara gore fazlaca daha azdır. Üstelik eklemlere ağırlık binmediği için çocuğunuzun kemik gelişimini negatif etkileyecek bir durum söz mevzusu değildir. Evladınız zorluk çekmeden kuvvet kazanır, koordinasyon kabiliyeti gelişir ve vücudu direnç kazanır.
  • Jimnastik dört yaşından itibaren küçüklere tavsiye edilen sporlardandır. Çocuğun esnekliğinin artmasını, kaslarının sıhhatli bir halde gelişmesini ve psikomotor gelişiminin artmasını sağlar. Sırt, el ve ayak bilekleri bazen zorlansa da bir büyüğün nezaretinde meydana getirilen jimnastikte bu biçim zorlanmaların sakatlanmaya varması fazlaca düşük bir ihtimaldir. Bu mevzuda çocuğunuza da öncesinden informasyon verilmesi, kendini fazlaca zorlamamasının anlatılması ehemmiyet taşır.
  • Dans, çocuğunuzun gene dört yada beş yaşlarından sonrasında rahatça yapabileceği bir spordur. Bununla birlikte dans öteki sporlara gore daha azca bireysel olduğu için çocuğunuzun toplumsal gelişimine de katkı sağlar.
  • Bisiklet binmenin küçüklükten itibaren yapılmasında bir sakınca yoktur; fakat iki tekerlekli bisiklete geçme emek harcamaları altı yada yedi yaşlarında yapılmalı ve kask, dirseklik ve dizlik kesinlikle bu emek harcamalar esnasında takılmış olmalıdır. Bisiklet çocukluklarında bir spordan ziyade bir oyun olarak görülmekte bu da çocuklar tarafınca tercih edilme olasılığını arttırmaktadır. Koordinasyon kabiliyeti bisikletle oldukça artabilir.

Bu sporlar haricinde da evlatların yapabileceği basketbol, voleybol, futbol benzer biçimde bir fazlaca alternatif mevcut aslen ve çocuğun kabiliyet ve isteğine gore çocuk bu sporlara da yönlendirilebilir.

Unutulmaması ihtiyaç duyulan yaşına ve kas yapısına uygun sporlara evladı yönlendirmek ve yaşına uygun olmayan sporlardan onu uzak tutarak özsaygısını müdafaasını sağlamak.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir