Ana Sayfa / Spor / Çim Hokeyi Nasıl Oynanır?

Çim Hokeyi Nasıl Oynanır?

Çim Hokeyi Nasıl Oynanır?

Çim Hokeyi Nasıl Oynanır?

Çim hokeyi, ilk kez 19. yüzyılda Hollanda, İskoçya ve İngiltere’de oynanmaya süregelen ve çimde oynanan bir hokey türüdür. Her iki ekip kalecilerle beraber 11 kişilik bir ekiple sahada yer alır. Oyuncular topa

ellerinde bulunan odundan yada cam elyaftan(fiber glass) hokey sopalarıyla vurarak gol atmaya çalışırlar. Hokey sopalarının uzunluğu oyuncuların boyuna gore değişim göstermektedir. Sol el için

değişik bir hokey sopası yoktur ve sopanın yalnız tek bir tarafı kullanılabilir. Kaleci topa vücudunun herhangi bir parçasıyla dokunabilirken öteki oyuncular dokunamaz. Sporcular dizlik, krampon, şort ve

forma ile sahaya çıkarlar. 21. yüzyıldan itibaren çim hokeyi daha çok ilgi görmeye adım atmıştır. Pakistan, Hindistan, Kanada, İngiltere ve öteki Avrupa ülkeleri bu spora ilgi göstermektedir.

Çim Hokeyi’nin Zamanı:

Çim hokeyi 1908 ve 1920 Olimpiyatlarında oynandıktan sonrasında 1928’den bu yana düzenlenen Olimpiyatlarda yer verilmiştir. Hindistan bu spor branşında Olimpiyat Oyunları’nda en oldukça altın madalyaya haiz ülkedir. Hollanda, Almanya ve Pakistan da çim hokeyinin başarıya ulaşmış takımlarındandır.

Oyun Sahası:

Çim hokeyinin kuralları Internasyonal Hokey Federasyonu (FIH) tarafınca belirlenmiştir. Internasyonal Hokey Federasyonu’na gore çim hokeyi sahaları 91.4 m x 55 m boyutlarında dikdörtgen bir sahadan oluşmalıdır. Kale boyutları 2.14 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde olmalıdır. Penaltı noktası ise kaleye 6.40 metre uzaklıkta yer verilmiştir. Şut dairesi ise kaleye 15 metre uzaklıkta bulunur.

Oynanış ve Kurallar:

  • Takımlar istedikleri kadar değişim yapabilirler.
  • Topa aynı anda üç şahıs dokunamaz. Karşılıklı takımlarda yer edinen iki şahıs top için savaşım edebilir. eğer üçüncü bir şahıs gelirse tek sporcusu bulunan ekip topu kazanmış olur.
  • Futboldaki şeklinde mevkiler yoktur. Çim hokeyi oldukça hareketli bir spor olduğundan kaleciler haricinde hepimiz topun bulunmuş olduğu yere gore hareket etmektedirler.
  • Şut çizgisinin iç kısmındaki toplara yalnız kaleciler müdahele edebilir.Cezalar için üç değişik kart kullanılmaktadır.​

           Yeşil Kart: Futboldaki sarı karta benzer bir özelliği vardır. Uyarı anlamında verilmektedir. Oyuncunun sahayı terketmesi gerekmez. Bir sonraki hatasında sarı ya da kırmızı kart alır. Fakat bazı turnuvalarda yeşil kart alan bir oyuncu iki dakikalığına sahayı terk eder.

          Sarı Kart: Sarı kart alan oyuncu ise oyunu belirli bir süreliğine terk etmelidir. Yerine değişim yapılamaz. Süre meydana getirilen hareketin sertliğine bağlı olarak 5 dakikadan başlayarak tüm maça kadar çıkabilir.

          Kırmızı Kart: Futboldaki kırmızı kartla aynı özelliklere haizdir. Oyuncu oyundan atılır ve başka maçlar için de ceza alabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir