Ana Sayfa / Akustik / Chester Bennington’ın Ardından

Chester Bennington’ın Ardından

Konser performansları, yüreklere değen sesi ve başarıya ulaşmış müzik kariyeriyle duymaya alışık olduğumuz Chester Bennington’ın adını 20 Temmuz 2017 akşamı bizleri devamlı alışık olduğumuz gurur, mutluluk ve huzurdan fazlaca zıt bir yöne sürükleyen üzücü bir haberde duyduk. Haberler o gün, bir devrin diline, kalbine ve beynine dolanmış şarkıların sahibi Linkin Park grubunun fazlaca sevdiğimiz vokalisti Chester Bennington’ın ölümünü duyuruyordu. Bu ölüm, müzik dünyasından bir ışık daha söndürmüş ve grup üyeleriyle birlikte dünyayı da şaşkınlığa uğratmıştı.

Chester Bennington’ın intihar düşüncesinin ipuçlarını röportajlarına ve şarkılarına saklamış olduğu ve aslen bizlere yavaş yavaş veda etmiş olduğu, ölümünün peşinden en fazlaca konuşulan iddialardan biri oldu. Bunun yanı sıra zor bir çocukluk geçirdiğinden verdiği röportajlarda bahseden Bennington’ın uzun seneler süresince alkol ve uyuşturucuyla savaşım etmiş olduğu de göz ardı edilemez bir gerçekti. Ölümüne yakın zamanlarda Soundgarden grubunun vokalisti ve fazlaca yakın arkadaşı Chris Cornell’ın intiharının peşinden yaşamış olduğu üzüntünün de öteki tüm bu etkenler şeklinde intiharında rol oynadığı düşünülmekte.

Ölümünden kısa bir süre ilkin İngiliz gazetesi The Mirror’a verdiği röportajda “O şekilde bir noktaya gelmiştim ki artık, ya her şeyi boş verip ölecektim ya da istediklerim uğruna savaşacaktım. Ve ben savaşmayı seçtim. İnsanlarla güzel ilişkiler oluşturmak için çabaladım. Hayatımdaki insanları sevmek için, işimi sevmek için çabaladım. Baba olmaktan ve dostlarım olmasından hoşnut olabilmek için ve yalnızca sabahları uyanabilmek için çabaladım. Şu sebeple tüm bunlar bir mücadeleydi benim için” ifadelerini kullanan Bennington intiharıyla sonuçlanan bu sıkıntılı süreci birazcık daha anlaşılabilir birazcık daha önlenebilir kılmıştı kim bilir bizim için.

Bu ölümsüz sesin, bizleri yasa boğmasının yanında ailesinin ve arkadaşlarının onu ölüme uğurlama şekilleri de Chester Bennington kadar unutulmaz ve etkileyiciydi biz için.

Chester’ın ölümünün peşinden grubun logosundaki değişim de Linkin Park’ın duyduğu üzüntüyü bizlere göstermesinin bir öteki yoluydu. Grubun logosunda gördüğümüz altıgen her bir üyeyi temsil etmekteydi ve Chester’ın ölümünün peşinden grubun tinsel anlamda hissettiği boşluğu göstermek istercesine altıgenin bir kenarı silindi, boş bırakıldı.

Sevdiklerinin anlatımıyla, yapmış olduğu müzikle yaşamımıza dokunan, bizimle hissettiklerini paylaşan ve ölümünün peşinden da yaşadıklarıyla insanlara ışık olmuş Chester Bennington:

”1997 ya da 1998… Sanırım bu beraber çektirdiğimiz ilk fotoğraf. Chester’a daha yeni grubumuza katılmasını söylemiştik ve o da Arizona’dan Los Angeles’a taşınmaya hazır bulunduğunu söylemişti. UCLA’nın civarlarında bir pizzacıda oturduk ve sonrasında ne yapacağımızı konuştuk. O zamanlar gruba Xero adı verildi ve muhtemelen yarım düzine şarkıdan bile daha azı vardı. Hemen hemen alev dövmesi yok, hemen hemen kızıl saç yok ve çoğumuz hala üniversitede.”

-Mike Shinoda’nın Instagram paylaşımı

”Sevgili Chester,

Kalbimiz kırıldı. Neler bulunduğunu kavramaya çalışırken, ailecek yaşadığımız inkarın ve yasın çalkantılarını atlatmaya çalışıyoruz.

Oldukça fazla hayata değindin bir ihtimal fark ettiğinden bile daha çok. Geçtiğimiz birkaç gün içinde, dünyanın her yerinden hem kamu hem de hususi olarak sevginin ve desteğin dışa vurulduğunu gördük.

Talinda ve ailen bunu takdir ediyorlar ve dünyanın en iyi kocası, babası ve oğlu bulunduğunun bilinmesini istiyorlar. Ailen sensiz asla tam olmayacak.

Senelerdir seninle beraber yol almak, senin heyecanın bulaşıcıydı. Senin yokluğun asla doldurulamayacak bir boşluk bırakıyor- odada feryat atan, gülünç, tutkulu, yaratıcı, kibar, eli bol bir ses yok artık.

Seni bizlerden ayıran şeytanların, aslen anlaşmanın bir parçası bulunduğunu kendimize hatırlatıyoruz. Sonucunda, senin o şeytanlar hakkında şarkı söyleyişin, her insanın kalbinde ayrı bir yere haiz olmana sebep oldu…
Onları korkusuzca bizlere gösterdin ve bunu yaparken bizleri bir araya getirdin ve “insan” olmayı öğrettin. Dev gibi bir kalbe sahiptin ve onu her insana göstermeyi başardın.
Müzik yapmak ve bunu sahnede paylaşmak için haiz olduğumuz arzu bastırılamazdı. Geleceğin neler göstereceğini bilememekle beraber şunu biliyoruz ki hepimizin yaşamı senin sayende daha da güzelleşti. Bu armağan için teşekkür ederiz. Seni seviyor ve fazlaca özlüyoruz.

Yine görüşene kadar,
LP”

-Linkin Park’ın Instagram paylaşımı

”Dünya büyük bir baba, koca, müzisyen ve en iyi arkadaşlarımdan birini yitirdi. Bunu yazarken bir tek kalbimiz kırık ve ağlıyoruz. Tanıdığımız en nazik adamlardan biriydi. Hayatımızın geri kalanı süresince özleneceksin. Diğer yanda görüşürüz kardeşim.”

-Grey Daze Instagram paylaşımı

Grup arkadaşları bir anma konseriyle veda ettiler arkadaşlarına ve grup üyelerinden Mike Shinoda, Chester adına yazılan ”Looking For Answer” şarkısını ilk kez canlı olarak sergiledi. Konserin unutulmaz anlarından bir diğeri de Linkin Park’ın unutulmaz şarkılarından In The End’in, fanatiklerinin Chester’ın vokalliğini yapmış olduğu bölgeleri üstlenmesiyle ortaya çıktı. İşte o unutulmaz konserin tamamı:

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir