Ana Sayfa / Mobil / Cep telefonu ve akıllı cihzaları virüs ve hacklenmekten korumanın yolları

Cep telefonu ve akıllı cihzaları virüs ve hacklenmekten korumanın yolları

Akıllı telefonlarınızı hedef alan bir fazlaca zararı dokunan uygulama ve art niyetli hackerlar var. Bunlar yapacağınız en küçük bir hatayı gözeterek telefonunuza ve size geri dönüşü olanaksız hasarlar vermeye çalışıyorlar.

Bu zararlar içinde kredi kartı bilgileriniz, telefon rehberi bilgileriniz, şifrelerinizi çalmanın yanında işletim sisteminizi çökertmek benzer biçimde kalıcı hasarlar da mevcut.

Bu tip saldırılardan korunmak için aşağıdaki güvenlik önlemlerini uygulayınız.

Android’e hususi güvenlik uygulaması kullanın: Lookout Mobile Security benzer biçimde parasız bir yazılım ile indirmelerinizi virüslere karşı tarayabilirsiniz.

Uygulama, yitik Android’inizi takip etmenizi ve uzaktan yönetmenizi elde eden bir işleve de haiz.

Uygulama izinlerini denetleyin: Her uygulama yüklediğinizde size bu uygulamanın talep etmiş olduğu izinler görüntülenir.

Bir uygulama ihtiyacı olmayan izinler talep ediyorsa, onu yüklemeyin yada kaldırın.

APK dosyalarına dikkat edin: İnternette rastgele bulduğunuz Android Paket Dosyaları (APK’lar), zararı dokunan içerebilir.

Yalnız yetkili uygulamalarla bankacılık işlemleri yapın: Yalnız bankanız tarafınca sağlanan uygulamalarla çevrimiçi banka işlemlerini yapın.

Popüler uygulamaları indirin: Bu size kısıtlayıcı bir tavsiye benzer biçimde gelebilir, sadece fazlaca kez indirilen uygulamaların zararı dokunan içerme riski daha düşüktür.

Meşhur yayımcıların uygulamalarını indirin: Bir uygulamanın iyi olup olmadığından güvenli olamıyorsanız, üreticisinin adını aratın.

Aynı isimde birçok indirme ve iyi yorumlar görüyorsanız, fena niyetli bir uygulama indirme ihtimaliniz düşüktür.

Faturanızı inceleyin: Bazı dolandırıcı uygulamalar, yabancı numaraları arayarak bazı aracı sitelerin banka hesabını şişirmeye çalışıyorlar.

Bunu ise arka planda, siz farketmeden yapabiliyorlar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir