10480227_10152590230823732_3944638251314992250_n

Cemil Qocgiri

İlk olmak ve ilk olanı paylaşmak güzeldir. 1980 almanya doğumlu Cemil Koçgün`ün bu ilk albümü de, ilk olanın tüm masumiyeti ve sevgisini sizlere taşıma çabasında.

Aşk-ı Pervaz adını verdiğimiz albüm, genç sanatçının kişisel duyarlılığını, toplumsala çevirilmiş olduğu bir geçiş koridoru minvalinde.

Koçgiri kökenli Cemil Koçgün, bir oldukça ozana yurt edinmiş olan bölgesinin (sivas / İmranlı-Zara) karekteristik özelliklerini taşımanın haklı gururunu yaşıyor.

Aileden gelen saz çalma geleneği, Cemil`i de etkilemiş ve ufak yaşlardan itibaren sazla haşır neşir olmuş.

Bağlamayla olan tanışıklığını ve sürecindeki birikimini, sanatçı Mikail Aslan`dan almış olduğu müzik teorisi dersleri ile pekiştirir.

2001 yılından itibaren `Mikail Aslan Ensemble` de yer edinen Koçgün, sanatçının `Kılite Kou` adlı albümüne de sazıyla birlikte rol alır.

Ondan sonra Ahmet Aslan`ın `Va u Waxt` isminde çalışmasında, Koçgirili Alişer Efendiye ilişik olan `Birlik Zamanıdır` adlı şiiri besteleyip okur.

Mikail Aslan, Cemil Koçgün`ü şöyleki konu alıyor: `Cernil oldukça genç olmasına ve Avrupa`da doğup büyümesine karşın, bağlamaya olan hakimiyeti ile bizleri şaşırtıyor.

Binlerce senelik otantik halk müziğimizin mirası, onun parmaklarında pamuk yumuşaklığında bir sihire dönüşüyor.`

Ata topraklarından başlayarak ruhsal dokusunu meydana getirmeye koyulan genç sanatçı, Koçgirili Alişer Efendi, Aşık Fezai, Cafer Tan, Nesimi Çimen, Arze ve Özlem Gültekin benzer biçimde ozanların yolunda uzun soluklu adım atma fikrinde.

Üç senelik bir ustalaşmış çalışmanın ürünü olan albüm, yolculuk1ar ve kök1er üstünden düş dünyamıza ağan mütevazı ve mahçup bir yapıt. Mütevazılığını.

Ve mahçubiyetini ise Ahura Mazda`dan yadigar bilip, Pir Sultan`ın `yolundan` biriktiriyor.

Aşk-ı pervaz, sislerle kaplı bir mekanda, ufak bir ışık hüzmesine doğru yol alırken aşkı keşfedip, dirilen pervaz` ın hikayesi.

Doğrusu Şem u Pervane. Doğrusu aşkını ve inancını ateşte sınayanların baladı.

Netice olarak: `Her ot kendi kökü üstünde yeşerir` misali, kökleri üstünde boyveren, bu genç fakat kamil ruh hali, müzikseverlerin yüreğinde hoş bir yankı uyandıracak benzer biçimde.