Ana Sayfa / Mobil / Çalınan telefon nasıl bulunur 2014 Telefonu kim çaldı? Nerede olduğunu bulma

Çalınan telefon nasıl bulunur 2014 Telefonu kim çaldı? Nerede olduğunu bulma

Telefonunuzu kim çaldı?

Dünyanın bin bir türlü hali vardır.  Çoğumuz bigün telefonumuzu çaldırabiliriz ve bu hakikaten de her insanın başına her an gelebilecek bir vakadır.

Günümüzde akıllı telefonlar bir tek birini arayıp konuşmaktan fazlaca daha fazlası olduğundan telefonunu kaybeden insanlarda fazlaca garip hisler uyandırır. Derhal arkasından senelerdir çekilen hususi fotoğrafların, kişisel videoların, mühim belgelerin, rehberdeki tüm eş dost akrabanın telefonlarının ve en kötüsü de toplumsal medya hesaplarının yabancıların eline geçmesinin verdiği kaygı hissedilir.

Mühim olan bu tip durumlarda paniğe kapılıp kendimizi aşırı üzmek ve suçlamak yerine, yapılacak en makul şeylerin neler olduğunu bilmektir.

Aslına bakarsak en iyisi devamlı için bu biçim fena senaryoları düşünerek önlemini daha evvelde almaktır. Peki acaba çalınan cep telefonunun nerede olduğunu öğrenmek mümkün mü? Telefonu çalan hırsızın kimliği ve adresi nasıl anlaşılır? İşte tüm bu soruların cevapları ve bilmenizde fayda olan her şey…

Aletinin nerede olduğunu, kim tarafınca kullanıldığını hatta o an cihazını kullanarak hangi fotoğraf ve videoların çekildiğini öğrenebilirsin. Sadece hepsi için, iş işten geçmeden ilkin birkaç tedbir almalısın.

Alman ihtiyaç duyulan önlemler üç aşağı beş yukarı aynıyken, kullanacağın uygulamaların bazıları mobil aletinin işletim sistemine gore farklılık gösteriyor.

Mobil cihazını kaybettiğini fark ettikten sonrasında, onun nerede olduğunu bulmaya gerekseme duyacaksın. Bu yüzden, önceliği bu işlevi yerine getiren uygulamalara vermelisin.

Android işletim sistemi ile çalışan bir aygıt kullanıyorsan, Google Play’den Android Device Manager‘ı indirip kurman gerekiyor.

iCihaz kullanıyorsan da, Find My iPhone hususi durumunu kullanmak için gerekseme duyduğun iCloud hesabını etkinleştirmen ve ilgili cihaza uygulamayı kurman gerekiyor. Eğer iCloud’u nasıl kuracağını bilmiyorsan, buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

Bu uygulamalar, telefonunun yada tabletinin nerede olduğunu harita üstünde göstermenin yanı sıra, cihazını uzaktan kilitleyebilmeni ve içindeki tüm detayları silmeni de mümkün kılıyor.

Mobil cihazın kimde?

Mobil aletinin nerede olduğunu harita üstünde görüyorsun; bu sayede, cihazın çalındı mı yoksa gittiğin bir yerde mi unuttun anlayabilirsin. Cihazın hareket halinde mi? Demek ki birisi cihazını buldu.

Şimdi önünde iki olasılık var; birisi cihazını çaldı ya da buldu. Bunu anlamanın yolu ise kolay; cihazın telefon ise kendi numaranı ara ve telefonu açan kişiye nerede buluşup cihazını geri alabileceğini sor.

Tabletse de kendi Hangouts yada Feysbuk hesabına ileti gönderip aynı suali sorabilirsin. Eğer çağrın yanıtlanmazsa, harekete geçmenin vakti gelmiş anlama gelir.

Hırsızın kim olduğunu bulmak için, iş işten geçmeden aletine bir uygulama indirmen gerekiyor. iCihazın için ‘iCaughtU!‘, Android’li cihazın için ise ‘Hidden Eye‘ adlı uygulamayı tercih edebilirsin.

Bu uygulamalar, kilit ekranına yanlış parola girildiğinde, mobil aleti açmak isteyen kişinin fotoğrafını çekiyor ve daha evvelde belirlediğin e-posta adresine gönderiyor

Şu an elinde mobil aletinin nerede bulunduğunun bilgisi ve çalan kişinin fotoğrafı var. Polisin işini bir fazlaca kolaylaştırdın; şimdi 155′i arayıp bu detayları onlarla paylaşabilirsin.

Hırsız nelerden hoşlanıyor?

Diyelim ki çalınan aletine üzülmüyorsun ve sana geri ulaştırılması şeklinde de bir derdin yok. O vakit; bir yabancının doğrusu hırsızın yaşamını bir film şeklinde izleyebilirsin.

Dünyanın en meşhur bulut depolama servislerinden Dropbox‘ı aletine kurarak, uygulamaya çektiğin tüm fotoğraf ve videoları otomatikman bulutta yedekleme talimatı ver.

Eğer mobil cihazın çalınır ve çalan şahıs cihazını kullanmak isterse, çekmiş olduğu tüm fotoğraf ve videolar bilgisayarında da kurulu olan Dropbox’a gönderilecek.

Kulağa her ne kadar çılgınca gelse de, bu daha ilkin yaşandı. İbiza’da dinlence yaparken telefonunu kaybeden hanım, telefonu çalan Hafid adlı gencin çekmiş olduğu fotoğraf ve videoları ‘Life of a Stranger Who Stole My Phone’ (Telefonumu Çalan Yabancının Yaşamı) isminde, büyük ilgi gören bir bloga dönüştürdü. Hafid ve ev arkadaşları Ali ile Abdullah’ın maceraları 21 bin şahıs tarafınca takip ediliyor.

Tanrı kimsenin başına vermesin, sonuçta bugün akıllı telefonlar 500 TL ile 2500 TL içinde değişen mühim fiyatlara haiz ve birçok şahıs için bunlar fazlaca ciddi rakamlar. Fakat yukarıda da söz ettiğimiz şeklinde, aman diyelim hırsızlığa ve çalınmaya karşı önleminizi erkenden alın. Ne demişler? Ilkin eşşeği sağlam kazığa balayacaksın, sonrasında Tanrı’a havale edeceksin vesselam…

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir