Ana Sayfa / Galeri / Çağdaş Sanatın Asi Evladı: Jean-Michel Basquiat

Çağdaş Sanatın Asi Evladı: Jean-Michel Basquiat

Sanat dünyasının keyifli ve yaratıcı yönleri olmasıyla birlikte sorunlu yönlerinin de olduğu su götürmez bir gerçek. Bu profile tam uyan bir sanatçı; Jean-Michel Basquiat. Graffitinin sanat olarak kabul edilmesinde büyük görevi olan, Andy Warhol ile birçok emek verme yürüten Basquiat da hayata erken veda edenler. Karşınızda Jean-Michel Basquiat.

Oldukça parlak bir çocukluk geçiren Basquiat dört yaşına ulaştığında okuma ve yazmayı öğrenmiş bununla yetinmeyip on bir yaşına ulaştığında İngilizce, Fransızca ve İspanyolcayı ana dili benzer biçimde konuşur hale gelmiştir.

On beş yaşına ulaştığında sorunları ve asi kişiliği kendini göstermeye başlamıştı. O yıllarda evden firar etti yedi gün süresince Washington Square Park’ta yattı ve ondan sonra polis tarafınca tutuklanıp babasının yanına gönderildi.

Lise ikinci sınıfta okulu bıraktı o sıralarda yaratıcı emekleri kendini göstermeye başlamıştı ve dostlarıyla tişört ve ev yapımı kartpostallar yapmış olup satmaya başladı.

1970’li yıllara ulaştığında Manhattan’da SAMO takma adıyla graffitiler hayata geçirmeye başladı ve şöhret kazanması oldukca uzun sürmedi.

Yapmış olduğu işlerle ün ve para kazanmaya başlayınca resimlerini 1.000 dolarlık Armani ekip elbisesiyle hayata geçirmeye devam etti. Oldukca sayıda meşhur ile arkadaşlık kuran Basquiat, Andy Warhol ile uzun süre beraber çalıştı daha sonralarda kısa bir süre David Bowie ile çalıştı ve Madonna ile de kısa bir ilişki yaşadı.

Giderek ünü artan Basquiat 1986, senesinde New York Times dergisinin kapağında da “New Art, New Money: The Pazarlama of an American Artist” başlığı ile yer aldı.

İşlerinin iyi gitmesine ve popülerliğinin giderek artmasına karşın eroin bağımlısı oldu ve bu bağımlılığı yakın arkadaşı Andy Warhol’un 1987’de ölmesi üstüne oldukca daha kötüye gitti. Ve bir yıl sonrasında 28 yaşlarında aşırı dozdan yaşamını yitirdi.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir