Ana Sayfa / Spor / Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Buz pateni artık bir tek kış aylarında yapılabilen bir spor olmaktan çıkarak çoğu zaman AVM ve hususi buz pateni sahalarında meydana gelen ciddi bir hobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sporun yapılmasına olanak tanıyan sahaların çoğalması ile beraber spora olan ilgi de giderek artmaktadır. Peki, buz pateni iyi mi yapılır?

Buz Patenine Başlangıç

Buz patenine başlamış olacak olanların kesinlikle bir eğitmen nezaretinde bu spora başlamaları tavsiye edilir. Şundan dolayı düzgüsel bir zemin üstündeki hareketler ile buz üstünde yapmanız ihtiyaç duyulan hareketler çoğu zaman aynı olmamaktadır. Bundan dolayı öncelikli olarak bir uzmandan yardım almanızı önermekteyiz.

Buz Pateni Öncesi Emekler

Buz patenine başlamadan şu demek oluyor ki buzun üstüne ilk adımlar atılmadan çalışmalara düzgüsel bir zeminde başlanmalıdır. Burada buz üstündeki adımlama teknikleri, denge durmak için lüzumlu püf noktalar çalışılarak, ilk kere buza çıktığınızda yaşayabileceğiniz çeşitli kazalarında önüne geçilmiş olacaktır.

Buz Zemine İlk Adım

Bu zemine ilk çıktığınızda yapmanız ihtiyaç duyulan, zemin çevresinde bulunacak bariyerlere tutunarak (eğitim verilen tüm sahalarda bulunmaktadır) adımlama emek harcamaları yapmak olacaktır. Bu adımlama esnasında istem dışı olarak parmak uçlarınızda adım atma eğilimi izah edebilirsiniz. Sadece bu yanlıştır. Daha oldukça dizler kırılarak bileklere ağırlık vererek yürümek gerekmektedir.

Ek olarak bu aşamada eğitmeniniz size iyi mi düşmeniz gerekeceği mevzusunda da bilgiler verecektir. Düşüşünüzü ön tarafa doğru ayarlamalısınız. Arkaya düşmeler çeşitli ciddi yaralanmalara niçin olabilir.

İlk Kayma Deneyimleri

İlk adımlama emek harcamaları peşinden dengenizi sağladığınıza inanmanız durumunda korkuluklardan uzaklaşarak ilk kayma deneyimlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlk deneyiminizde şu şekilde kaymanız önerilmektedir;

Sağ ayağınız ile ön dışa doğru hamle yaptığınız sırada sol ayağınız sol omuz başına bakmalı. Bu şekilde kendinize dayanarak oluşturarak kendinizi ileri atabilirsiniz. Sol ayak ile ileri hamlede ise bu sefer sağ ayak sağ omuz başına bakmalıdır. İlk denemelerde yavaş tekrarlar ile hareketi kanıksamanız peşinden bu emek harcamayı süratli bir halde devam ettirebilirsiniz.

Bu hareket peşinden yapılacak en temel ikinci emek verme ise slalom çalışmasıdır. Çoğu zaman eğitmenler bu hareketi denge çalışmalarında kullanır. Yere koyulacak dubalardan çapraz bir halde geçerek dubaların sonuna varılmaya çalışılır. Kayış esnasında yükün dizlere verilmesi ile gerçekleştirilir.

Daha ileri bir kayma gerçekleştirmek için yapılacak birçok emek verme olsa da hobi olarak buz pateni yapacaklar için bu eğitimleri tam olarak gerçekleştirmek büyük oranda kafi olacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir