Ana Sayfa / Spor / Buz Hokeyi Nasıl Öğrenilir?

Buz Hokeyi Nasıl Öğrenilir?

Buz Hokeyi Nasıl Öğrenilir?

emre albayrak

Buz Hokeyi Nasıl Öğrenilir?

Tempolu, süratli ve sert bir oyun olan buz hokeyi, çim hokeyinin tamamen buzla kaplı bir sahada altışar kişilik 2 ekip içinde oynanan çeşidi olarak da bilinir. Oyunda temel amaç kıvrık uçlu alaşım ya da tahta bir sopa ile temiz adlı diski rakip alanın kalesine sokmaktır.

Buz Hokeyi Kuralları

Buz hokeyi oynamak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu oyun ile ilgili kuralları bilmeleri gerekir. Bu kuralların başlangıcında ise ofsayt gelir. Futbolda olduğu benzer biçimde saldırı oyunları paktan ilkin rakip takımın saldırı sahasına giremezler. Girdikleri takdirde atacakları sayı geçersiz olacaktır. Eğer temiz kale sahası içinde değilse hiçbir saldırı oyuncusu kendi kale sahası çizgisi ya da alanı içinde bulunamaz ve sopasını bu saha içine sokamaz. Bu şekilde bir durum meydana geldiği süre temiz kaleye girse dahi gol olmayacak ve oyuna yansız sahada, kuralı ihlal etmiş takımın saldırı alanının en yakın noktalarından birinden başlanır.

Buz hokeyinde 3 yargıcı bulunur. Bunlardan iki tanesi yan bölgelerde yer alır. Böylece ofsayt ve faullere karar verir. Orta bölgedeki yargıcı ceza ve gollere karar verir. Sopa ile rakibi engelleme, sopaların omuz bölgesinden yukarıda tutulması kurallara aykırıdır. Bununla beraber pakın üstüne yatmak, kasıtlı olarak meydana getirilen sert hareketler de kurallara aykırı olarak nitelendirilir. Kuralların çiğnenmesi sonrasında verilen en yaygın ceza ise oyuncunun ceza kulübesine gönderilmesidir. Oyuncu burada bir süre bekletilecektir. Minik cezaların süresi 2 dakikadır. Büyük cezalarda ise bu süre uzar. Rakibi yaralamak ise 5 dakikadan oldukca daha büyük cezalara niçin olur. Buz hokeyinde de penaltı kullanımı yapılabilir. Açık olarak gole giden oyuncuyu faulle durdurmaya çalışmak, penaltı kullanımına niçin olur. Yumruklaşmanın başlamasına yol açan oyuncuya ise maç cezası verilir.

Buz hokeyinin günümüzde en fazla ön planda olduğu iki ülke ise Kanada ve ABD’dır. NHL olarak adlandırılan ligde takımlar iki ayrı konferansta maçlarını kazanmak adına sahaya çıkarlar. En sonunda ise iki konferansın galibi takımlar 7 maçlık seri ile Stanley Kupası’nı almak adına birbiri ile yarışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir