Ana Sayfa / Video / ‘Bunu kendinize yapmamalıydınız…’

‘Bunu kendinize yapmamalıydınız…’

Candan Erçetin’in, klasik Türk müziği söylediği albüm için seçilmiş şarkılar kötü benzer biçimde durmuyor. Sadece vokali işin uzmanları açısından sorunlu.

Candan Erçetinin 20.yılı: Bu yılın en kötü albümlerinden biri

Candan Erçetin yeni albümünde Türk müziği söylüyor; çokça şarkı, kısmen de türkü. ‘Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun’, son aşama detaylı bir basın bülteni ile gönderildi gazetecilere. Aman

yanlış anlamayın, bu tam değil yarım bir albümdür. Daha evvel yaptıklarım benzer biçimde ara bir albümdür…” Detaylı izahat(lar) kötü bir şey değil doğal fakat galiba birazcık (‘Bu da ne?’ diye soracaklara karşı) müdafa, birazcık da ders verme gizli saklı altında.

İşin şu ‘20. sanat yılı anısına’ kısmını (bu da bültenden) birazcık kurcalamak gerekiyor. 20 değil 30. yıl! Erçetin, başlangıç noktası olarak ilk albümü ‘Hazırım’ı almış.

Candan Erçetinin 20.yılı: Bu yılın en kötü albümlerinden biri

O vakit sorun kalmıyor, hesap doğru. Öte taraftan 1986 yılındaki Eurovision şarkımız ‘Halley’ var. Erçetin de şarkıyı yurtdışında seslendiren Klips&Onlar grubunun bir üyesiydi. Melih

Kibar tarafınca, Seden Gürel’in (o zamanlar Kutlubay) yerine gitti, yarıştı. Dahası, koca bir albüm (LP) de çıkardı bu grupla.

1990 senesinde da yarıştı Eurovision Türkiye finallerinde. Cihan Okan ile ‘Daha Kolay’ıseslendirdi. 1992’de ise Sinan Erkoç ile ‘Kimbilir Nerdesin’i söylemiş oldu; aynı yarışmanın, başka bir eleme ayağında.

Erçetin 1995 yılını müzikal kariyerinin başlangıç noktası alarak yazık etmiş. 30 senelik bir müzikal kariyer, 20 senelik bir kariyerden daha kıymetli, daha üstündür. Yaş meselesi yaptıysa da eğer, ayıp etti.

NE DE ESİRİN OLACAĞIZ

Candan Erçetinin 20.yılı: Bu yılın en kötü albümlerinden biri

Yeni albüm için seçilmiş şarkılar kötü benzer biçimde durmuyor. Türk müziğimizin geçmişi derin, repertuvarı sağlamdır.

Elinizi atıp rasgele 10-15 şarkı seçseniz dahi, büyük olasılıkla kayda kıymet şarkılar yakalarsınız. Fakat Sezen Aksu’nun Türk müziği de söylediği ‘Serçe’ ile (‘Ölürsem Yazıktır’, ‘Silemezler

Gönlümden’ ve ‘Karam’) üç şarkıda çakışması epeyce garip. Albümdeki şarkıların hiçbirinin düzenlemesi, daha evvel yapılmış binlerce işten değişik değil. Yenilik yok, sürpriz yok.

Candan Erçetinin 20.yılı: Bu yılın en kötü albümlerinden biri

İz bırakmadan akıp gidiyor. Fakat aslolan sorun vokallerde. Erçetin’in Türk müziği söylüyorum diye olsa gerek, sesine verdiği fazladan esrik hava, şarkıların sonunun zor getirilmesine sebep oluyor. Bu senenin fena albümlerinden biri. 

HAYAT BANA AŞK BORCUN VAR, YILDIZ USMANOVA, YENİKAPI 

BU GÖZLER HEP HÜZÜNLÜ

Candan Erçetinin 20.yılı: Bu yılın en kötü albümlerinden biri

Dünya genelinde meşhur Özbek diva Yıldız (yurtdışında Yulduz) Usmanova’nın Türkiye macerası fazlaca inişli/çıkışlı bir seyir takip etti. Yeni albüm ‘Yaşam Bana Aşk Borcun Var’ fena değil. Fakat Usmanova’nın o dillere destan sesine, hüzünlerden hüzün beğenilemeyen vokaline yaraşır bir albüm de değil. Şarkıların

tamamına yakını (ki besteler kendisine ilişkin) fazlaca iyi. Sadece şarkıların sözleri ve düzenlemelerine ulaştığında iş, sürünmeye başlıyor. Büyük bir kısmına imza atan Rustamjon Makhmudov, Usmanova’yı

kılıktan kılığa sokmuş. İki şarkıya imza atmış Ozan Doğulu ise hayatında Usmanova dinlememiş dahi olabilir. Tek şarkıyı düzenlemiş Askar İbragimov ise iyi iş çıkarmış. Albüme adını de vermiş şarkı, fazlaca iyi. O eski ve güzel günlerin Yulduz’u geçiyor içinden.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/candan-ercetinin-20-yilina-bu-album-mu-40019581

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir