Ana Sayfa / Konser / Bruce Dickinson: Haykır Saraybosna

Bruce Dickinson: Haykır Saraybosna

Her gün onlarca değişik şey yapmak isteyip çoğunu ertelediğimiz hayatımızda, Bruce Dickinson hayal etmiş olduğu her şeyi bir halde hayata geçirmiş, idol olarak kabul edilebilecek kişiler listesinin zirvelerinde içeriyor. 60’lı yaşlarına merdiven dayayan Bruce Dickinson bu sürece dünyanın en büyük heavy metal gruplarından Iron Maiden’da solistlik, pilotluk, ulusal eskrim sporculuğu, radyo programcılığı, roman yazarlığı benzer biçimde birçok değişik alanda üretimler sığdırmayı başardı. Bruce Dickinson’ burada uzun uzun anlatmaya çalışırsak bu sayfalar asla yetmeyecektir kısacası.

Ben ise size Bruce’un Iron Maiden’daki performansı kadar ses getirmemiş, fakat dünyadaki sanatçıların fazlaca azının cesaret edebildiği bir hikâyeyi yazarak onu size anlatmaya çalışacağım.

Haykır Saraybosna!

Saraybosna’da savaşın tüm şiddetiyle devam etmiş olduğu, keskin nişancıların görmüş olduğu her canlıyı düşünmeden öldürmüş olduğu, hiçbir noktanın güvenli olmadığı ülkede verilen bir konser ve bir halkın çığlığı Bruce’un sesiyle yankılanıyordu. Scream for me Sarejevo..

14 Aralık 1994’te BKC Konser Salonu’nda verilen konserin öncesini ele alan Haykır Benim İçin Saraybosna belgeseli bir konserin hikâyesinden öte bir cenk belgeseli niteliğini taşıyor. Belgeselde o döneme tanık olanlar kamera karşısında o günleri ve yaşananları sanki dün yaşanmışçasına, aynı duygularla anlatırken, hepsinin söylediği ortak şey ise kimsenin bu muharebeye olasılık dahi vermediği. Yaşanmış olan vahşet ve insanlık hüznünün ortasında ise Saraybosna halkına moral vermesi için Bruce Dickinson bir konser daveti alıyor ve bu daveti tereddüt etmeden kabul ediyor. Bu davetin kabulü asla şüphesiz savaşın devam etmiş olduğu bir yerde açık hedef haline gelmek anlamını da taşıyor. Fakat tüm bu şartlara karşın savaşın yok etmek suretiyle olduğu bir halka destek olmak için Bruce yola çıkıyor.

Haykır Saraybosna belgeseli sanatın bir direniş bulunduğunu kanıtlayan bir yapım. Harp sırasındaki yer altı tiyatroları, kulaktan kulağa yayılan konserler ve daha niceleri.

Bruce Dickinson’ın ekibiyle kırdığı Saraybosna ablukası, bir halka verdiği desteği anlatmak onun aslına bakarsak tüm alanlardaki başarısını anlatmanın da özeti..

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir