Ana Sayfa / Spor / Bowling Topu Nasıl Temizlenir?

Bowling Topu Nasıl Temizlenir?

Bowling Topu Nasıl Temizlenir?

Bowling Topu Nasıl Temizlenir?

Tüm spor malzemeleri şeklinde, en iyi verim için bowling topu da temiz tutulmalıdır. Bowlingde kazandığınız puanı birçok şey etkileyebilir; topunuzu temiz tutmak bu negatif faktörlerden birini ortadan kaldıracaktır. Bowling topları, uzun bir oyundan sonrasında evde kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Alkol
Bir bowling topunun performansı ve tepkisi topun üstüne biriken yağ ve bir kaç sürtünmeyle tamamen düşebilmektedir. Atış alanındaki cilaysa gene topun yüzeyinde istenmeyen bir katman oluşturabilmektedir. Bowling topunun delikli yüzeyini kir, yağ ve iz kalıntılarını çıkarması için alkolle paklayın. Topu alkole batırdığınız bir havlu yada mikro fiber bez yardımıyla sert bir halde, oyununuz biter bitmez silin. Bowling topunu tamamen alkole batırarak bekletmeyin.

Top Temizleyicileri
Bowling topunuzu tertipli temizlemek ve güzelce parlatmak için sıvı ya da jel, top parlatıcıları olarak da malum alkol bazlı top temizleyicilerini kullanın.  İnatçı lekeleri temizlemek için top temizleyicileri kir sökücü yada yüzey etken maddelerle karıştırın. Yüzey etken maddeler, kiri topun dış yüzündeki mikroskobik gözeneklerden söker. Çıkan kiri temizlemek için topu alkollü bir bezle silin. Oldukca sık bowling oynuyorsanız, temizleyicilerle beraber kullanmak için top-döndürme makinası da alabilirsiniz. Top makinede dönerken temizleyicileri kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz.

Bowling Oynarken
Oyun esnasında alacağınız birkaç önlemle topunuzu temiz tutabilirsiniz. Topunuzun parmak deliklerini kir ve yağdan arındırmak için paklayın. Ellerinizin kirlenmemesi için bir havlu kullanın ve yağlı yada nemli parmaklarınızla deliklere dokunmayın. Atış alanından topa bulaşan yağ ve cilayı bir mikro fiber bez ve birazcık alkol yardımıyla paklayın. Top döndürme sisteminden yada atış alanının sonundaki pin çukurundan topa bulaşan lastik lekelerini bir havlu ve temizleyici yardımıyla ovarak çıkarın.

Yasaklar
Bulaşık deterjanı yada sabunları, yabancı maddeleri bowling topunun üstünden çıkarmada etkilidir. Topu 15 dakika bulaşık deterjanına ıslatın ve sonrasında yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Bowling topunu yamultmaması için hiçbir sıvı içinde 20 dakikadan fazla bekletmeyin. Üretan topları hiçbir vakit aseton yada MEK olarak malum metil etil keton şeklinde kimyasal çözünürlerle temizlemeyin. Bilhassa bowling topları için üretilmemiş olan, aşındırıcı yada kazıyıcı temizleyicilerden kaçının.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir