Ana Sayfa / Spor / Boksta İyi Ritim Nasıl Yakalanır?

Boksta İyi Ritim Nasıl Yakalanır?

Boksta İyi Ritim Nasıl Yakalanır?

Boksta İyi Ritim Nasıl Yakalanır?

Bu sporu ciddiye alan her boksör için ritmin önemini idrak etmek tehlikeli sonuç öneme haizdir. Rakibinize atak yaptığınızda akıcılığı sağlamak için kendi ritminizi oluşturmalısınız. Ek olarak rakibinizin ritmini bozmanın, rakibinizin stratejilerini iyi mi alt üst ettiğini de anlamanız önemlidir. Ritmin bu sporda ne kadar mühim bulunduğunu idrak etmek ve geliştirmek için çalışmak sizin daha iyi bir dövüşçü olmanıza destek olacaktır.

Malzemeler

  • Zıplama ipi
  • Yumruk torbası
  • Ağır kum torbası

Ne Yapmalı:

1.    Tertipli olarak ip atlayın. Zıplamak bir tek kalp damar sisteminizi geliştirmekle kalmaz bununla beraber da ayak hızınızı artırır ve ayağınızın belli bir ritme uymasını sağlayabilen kıymetli bir antrenmandır.

2.    Yumruk torbasında antrenman yaparak ellerinizin belli bir ritme ulaşmasını sağlayın. Yavaştan hızlıya doğru giderek ellerinizi ritme alıştırın. Zamanlamanızda muhteşem derecede durağan(durgun) olmaya başladıktan sonrasında yumruk torbasında daha süratli çalışmalarda da başarıya ulaşmış olabilirsiniz. Kum torbasına vurup, geri ve ileri hareketini sonlandırılmasını bekledikten sonrasında yine vurmayı içeren üçlü ritmi deneyerek çalışmalara başlayabilirsiniz.

3.    Kum torbası ve gölge boksu ile bazı kısa ritim hareketleri çalışın. Bu, kısa ve süratli hareketler ve bir taraftan öteki yana geçerken birbirini izleyen kuvvetli ve seri yumruklar anlamına gelir. Bu tip kısa atakları yaparken Mike Tyson’ın hareketlerini örnek alın ve ona gore antrenman yapın.

4.    Uzun ritim hareketlerine çalışın.  Bu dikkat çekmeyen ve sabırlı ritim genel anlamda uzun ve iri yapılı, bir tek yumruk gücüne bağlı kalan boksörler tarafınca kullanılmaktadır. Akıcı ve ard arda gelen yumruklarla rakibinizi yıpratan ataklara odaklanırken gölge boksu ve kum torbasında emek vererek kendinizi geliştirin. Bir taraftan öteki yana kayan hareketler yerine ileri ve geri hareketler uzun ritimli dövüşün karakteridir.

5.    Uzun ve kısa ritimli hareketleri gölge boksu, kum torbası ve rakipli antrenmanlarınızda harmanlayın. İkisini birden öğrendikten sonrasında kendinizi iyi hissettiğiniz bir ritim oturtacaksınız. Bunu geliştirmek için ergonomik yapmalısınız.  Gerektiği vakit başka bir ritmi devreye sokabilmek sizin öngörülemeyen ve tehlikeli bir dövüşçü olmanızı elde edecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir