Ana Sayfa / Spor / Bisiklet Çeşitleri

Bisiklet Çeşitleri

Bisiklet Çeşitleri

Bisiklet Çeşitleri

 

 

 

 

Bisiklet hem çevre dostu ve düşük maliyetli bir ulaşım aracı hem keyifli bir hobi hem de insan sınırların zorlayan oldukça kuvvetli bir spor dalı olarak her yerde karşımıza çıkan bir tutkudur. Dünyanın her ülkesinde ona rastlamak mümkündür. Sosyo-kültürel ya da ekonomik farklılıklar her ne olursa olsun her toplumda sevilen ve oldukça yaygın bir halde kullanılan bir araçtır. İnsanlığın üstünde düşünce birliği etmiş olduğu nadir şeylerden biri dersek yanlış olmaz herhalde.

Bisikletin; dağ bisikleti, yol bisikleti ve kent bisikleti olmak suretiyle üç ana çeşidi vardır, bunlar da kendi aralarında alt türlere ayrılırlar.

Dağ bisikleti, doğayı keşfetmek isteyenler için üretilmiş, bununla beraber sıkıntılı koşullarda gezi edecekler ve yarışacaklar için ideal bir türdür. Tüm dağ bisikletlerinin jantları 26 inçtir. Dağ bisikletinin, cross country ya da özetlemek gerekirse xc denilen, dilimize arazi bisikleti olarak da çevrilebilecek, performansa yönelik, hafifçe olmaları amaçlanan bu sebeple daha oldukça karbon kullanılan türü en yaygın olanlarıdır. All mountain denilen tür xc’ye gore zor şartlara ve bozuk zemine daha uygundur. Freeride denilen özgür sürüş bisikletleri genel anlamda çift amortisörlü olup bunu kullanan sürücüler bisikletçiliğin en üst noktalarını zorlarlar. Downhill denilen tepe inişi bisikletleri de güç arazi şartlarında dengeli inişler sağlar.

Yol bisikleti ise hız halletmeye uygun, aerodinamiği yüksek ve genel anlamda bisiklet yarışlarında kullanılan bisiklet türüdür. Bunlar, 28 inç çapında ince tekerleğe haiz hafifçe bisikletlerdir. Dünya yol yarışlarında hem klasik yarış bisikletleri hem de zamana karşı etaplarında zamana karşı bisikletleri kullanılır. Bunlar yol bisiklet grubuna girerler. Bunun haricinde velodromlarda kullanılan pist bisikletiri de yol bisiklet grubunun ana öğelerinden biridir.

Kent bisikletleri, asfalt yollar için tasarlanmış, birçok aksesuara haiz, yol bisikletine gore daha ağır ve hız halletmeye uygun olmayan bisikletlerdir. Tasarım olarak yol bisikletine benzese de ona gore oldukça komforludur. İki kişilik bisikletler, çocuk bisikletleri, üç tekerli bisikletler de bu gruba dahil edilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir