Ana Sayfa / Kitaplar / Bir Yalan Salisede Nasıl Yakalanır?

Bir Yalan Salisede Nasıl Yakalanır?

Doğaüstü bir kabiliyete haiz olma şansınız olsaydı hangisini seçerdiniz? Görünmezlik, ışınlanma, ölümsüzlük, zihin okuma, hangisi daha cezbedici gelirdi? Diğerlerini bilemeyiz fakat zihin okuma mevzusunda iki çift söz edebilmemizi elde eden başarı göstermiş bir isim var, Dr. Paul Ekman!

Psikolog unvanıyla pek oldukca başarı göstermiş çalışmaya imza atan, hatta Time Dergisi’nin  “20. yüzyılda En Fazla İz Bırakan 100 Şahıs” sıralamasında yer edinen 83 yaşındaki Ekman, söylenenlerin değil de söylenmeyenlerin gerçeği daha oldukca yansıttığını düşünerek 40 yıl süresince mikro ifadeler üstünde çalıştı. Bu uzun seneler sonunda ise yüz ifadelerinin ve mimiklerin kültürel değil evrensel olduğu sonucuna vardı. Araştırmalarına bakılırsa bilhassa kızgınlık, iğrenme, korku, zevk, üzüntü ve şaşırma en temel evrensel ifadelerdi. Columbia Üniversitesi’nde devam eden çalışmalarının sonucunda ulaşmış olduğu tüm detayları “Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın?” adıyla çevrilen kitabında topladı. Kitaba ve Ekman’a bakılırsa, insanların oldukca süratli bir sürede gerçekleşen mikro ifadelerinden yalan söyledikleri ve öteki duyguları kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Bir insanla yazışma halinde bulunduğumuz vakit ister istemez gövde dilini, jest ve mimiklerimizi kullanıyoruz. İşte bu sırada bir kaygı, bir korku, bir ürkü yada yalan söyleme anında bilincinde olmadan kullandığımız ifadeler var. Ekman’a bakılırsa bu ifadeler gerçek duyguların sözsüz sızıntıları.

Günlük diyaloglarda ehemmiyet verilmediğinden yada sonraki söze odaklanıldığından dolayı gözden kaçan mikro ifadeler aslen bizlere her şeyi konu alıyor. Mesela; gülümsediğimiz vakit gözlerimizin yanlarında kırışıklıklar çıkmıyorsa o gülümseme yüksek ihtimalle sahtedir. Bir öteki örnek olarak bir insan konuşurken dudaklarını aşağı doğru istemsizce büküyorsa, bu söylediğine kendisinin bile inanmadığını gösterir. Son olarak size anlatılan bir olayın yalan olduğundan şüpheleniyorsanız, karşınızdakinden vakası bir de tersten anlatmasını isteyin. Öyküsünü ezberden söyleyen yalancı, geriye doğru ezberlemeyi hiçbir vakit düşünmez…

Dr. Paul Ekman’a bakılırsa insanların yalan söylemesinin 4 ana sebebi bulunuyor:

  1. En oldukca görülen sebep yakalanma ve cezalandırılma korkusu.
  2. Birilerini yada kendilerini herhangi bir zarardan kurtarma isteği.
  3. Özgürlüğünü, işini, parasını, ilişkisini, itibarını, hatta yaşamını yitirme korkusu.
  4. Diğerlerinin sevgi ve sempatisini kazanma isteği.

Bu mevzuda kendini geliştirmek ve daha çok data edinmek isteyenler için Ekman’ın Türkiye’de de eğitim programları bulunuyor. ESaC (Emotional Skills and Competencies) isminde olan bu program üç gün sürüyor ve katılımcıları sözlü ve sözlü olmayan yazışma dili, yüz ve gövde okuma teknikleri için lüzumlu olan bilgilerle donatıyor. Eğitimin tamamında Paul Ekman tarafınca onaylanmış kuvvetli eğitmenler ile çalışılıyor ve eğitim sonunda “Yetkinlik Sertifikası” alınıyor.

21 Ocak 2009’da Paul Ekman’ın araştırmalarını ve mikro ifadeleri mevzu alan bir takım yaşamımıza girdi, Lie to Me! ABD tv dizisi Dr. Cal Lightman ve iş arkadaşlarının gövde dili ve mikro ifadeler vasıtasıyla mahalli ve federal soruşturmaları desteklemesini konu alıyor. Başrolünde ise Tarantino’nun gözbebeklerinden önde gelen başarı göstermiş oyuncu Tim Roth var. 3 sürem devam eden görkemli diziyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Doğrularla karşılaşmanız dileğiyle.

“Eğer bir şahıs yalan söylüyorsa size direkt bakar. Zira amacı söylediği yalana sizin inanıp inanmadığınızı anlamaktır. ”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir